Bilten, napovedi vremena, razmer, SPIN, ...

Napovedi

Noro! Gorenjski najstnik je svetovni podprvak

SiolNET - STA: ... je svetovni podprvak v težavnostnem plezanju!

Devetnajstletni športni plezalec Luka Potočar je na svetovnem prvenstvu v športnem plezanju v Moskvi osvojil naslov svetovnega podprvaka v težavnostnem plezanju. Za mladega Jeseničana, ki je na zadnji tekmi svetovnega pokala v Kranju osvojil drugo mesto, je to največji uspeh v karieri. V finalu sta le Potočar in Jakob Schubert splezala do vrha smeri, a je bil Avstrijec zaradi boljše uvrstitve v kvalifikacijah na koncu uvrščen višje. Bron je pripadel Britancu Hamishu McArthurju, ki je kot vodilni v polfinalu, v steno vstopil zadnji, a ni zmogel do vrha.

Luka Potočar bo sezono 2021 težko pozabil. To je sezona, v kateri se je redno uvrščal v finale, prvič stal na zmagovalnem odru članske tekme svetovnega pokala – na zadnji tekmi v Kranju je bil drugi v težavnosti –, in osvojil svojo prvo medaljo na svetovnem prvenstvu.

Potočar trenira v Radovljici, zadnjih šest let pod okriljem trenerja Domna Švaba.

Po 2. mestu na težavnostni preizkušnji v Kranju je v pogovoru za Sportal povedal, da je največja sprememba v letošnji sezoni, zanj sezoni velikega napredka, ta, da se po opravljeni srednji šoli (trenutno je študent) lahko bolj posveča plezanju, svoje pa so prinesle tudi izkušnje, ki jih pridno nabira v zadnjih letih.

Kdo je Luka Potočar?  >>> SPORTAL: Mladi Jeseničan je očitno našel pravi recept

Kaj se je dogajalo v polfinalu?

V današnjem polfinalu je bilo kar osem Slovencev, vendar pa se je skozi sito prebil le gorenjski najstnik Luka Potočar, ki si je višino 40+ delil z več kot desetletje starejšima veteranoma Avstrijcem Jakobom Schubertom in Čehom Martinom Stranikom.

Za presenečenje je poskrbel Hamish McArthur, ki se je prebil v svoj prvi finale na tekmah najvišje ravni, kot edini pri moških z osvojenim vrhom smeri. Devetnajstletni Britanec je sicer konec avgusta v Voronežu osvojil naslov mladinskega svetovnega prvaka v kombinaciji.

Martin Bergant in Domen Škofic sta z višinama 22+ in 20+ prvenstvo končala na 24. oziroma 25. mestu med 26 polfinalisti.

Potočar je nekdanji mladinski svetovni prvak v težavnosti. Foto: Ana KovačPotočar je nekdanji mladinski svetovni prvak v težavnosti. Foto: Ana KovačPotočar je 4. septembra v Kranju z drugim mestom v težavnosti vpisal prvo uvrstitev na stopničke na tekmah svetovnega pokala. Pred Moskvo je bil v svetovnem pokalu že petkrat v finalu, tokrat si je prvič finale priplezal na članskem svetovnem prvenstvu.

Moskva, kjer je pred tremi leti na mladinskem svetovnem prvenstvu osvojil drugo mesto v težavnosti v konkurenci mlajših mladincev do 17 let, sicer za Potočarja pomeni že tretje svetovno prvenstvo v članski konkurenci. V Hačiodžiju pred dvema letoma je bil 27., v Innsbrucku leta 2018 pa 24. Naslov mladinskega svetovnega prvaka v težavnosti je osvojil leta 2019 v Voronežu.

Najbližje finalu Lučka Rakovec

Lučka Rakovec je osvojila 14. mesto. Foto: Ana KovačLučka Rakovec je osvojila 14. mesto. Foto: Ana KovačV ženski konkurenci je imela Slovenija v polfinalu kar pet želez. Še najbližje finalu je bila Lučka Rakovec, četrta v kvalifikacijah, je polfinale končala na 14. mestu z višino 35+. Šesta po kvalifikacijah Vita Lukan je tekmovanje končala na 16. mestu z višino 30.

Tudi Mia Krampl je za deset mest poslabšala svoje izhodišče iz kvalifikacij. Olimpijka se je uvrstila na 19. mesto (28+), Tjaša Slemenšek in Lana Skušek sta slovenske nastope zaokrožili na 21. in 24. mestu z višinama 28+ in 24.

Znana naslednica Garnbretove

Olimpijska zmagovalka Janja Garnbret ni nastopila na svetovnem prvenstvu. Foto: Ana KovačJanja Garnbret, ki je 6. avgusta v Tokiu postala prva olimpijska zmagovalka športnega plezanja v zgodovini, se je odločila, da bo po OI Moskvo izpustila. Dvojno krono v balvanih s SP 2018 in 2019 je v soboto že predala, naslednica Garnbretove na prestolu v težavnosti pa je postala Chaehyun Seo iz Južne Koreje. Američanka Natalia Grossman, ki je v soboto osvojila naslov svetovne prvakinje v balvanskem plezanju, je bila druga, Italijanka Laura Rogora je dosegla tretje mesto.

Garnbretova je naslov svetovne prvakinje v težavnosti osvojila na SP 2016 in 2019, pred tremi leti v Innsbrucku pa je bila druga.

Identična razvrstitev na vrhu pri ženskah je bila že v kvalifikacijah in v polfinalu. Sedemnajstletna Seova je edina, ki je v vseh krogih tekmovanja v težavnosti osvojila vrh smeri. Po Ja-in Kim, ki je v težavnosti zmagala leta 2014, je Seova druga tekmovalka iz Južne Koreje z zlatim odličjem na svetovnih prvenstvih. Kimova je sicer vsega skupaj v težavnosti osvojila pet odličij.