Novosti

Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Janez Svoljšak mladinski svetovni prvak

PZS: 8. in 9. februarja je bilo v francoskem mestu Champagny drugo mladinsko svetovno prvenstvo v lednem plezanju.

UIAA je prvenstvo organiziralo v treh starostnih kategorijah, U15, U18 in U21, in to v težavnostnem in hitrostnem plezanju.

Kategorija U15 zajema tekmovalce starosti 13 do 15 let, U18 tekmovalce med 16 in 18 leti, U21 pa 19 do 21-letne tekmovalce. V slednji je tekmoval tudi naš reprezentant Janez Svoljšak (AO Kranj), ki je bil na prvem mladinskem svetovnem prvenstvu lani v Švici tretji.
V moški konkurenci U21 je nastopilo 13 tekmovalcev iz petih držav, najštevilčnejši sta bili ekipi iz Rusije in Francije. Med osmimi finalisti je edini dosegel vrh tudi v finalu, ter prejel zlato medaljo in naslov mladinskega svetovnega prvaka letošnjega mladinskega svetovnega prvenstva. Na drugo mesto se je uvrstil Švicar Kevin Huser, tretji pa je bil Francoz Mathis Dumas.
Mladinsko svetovno prvenstvo je bilo lani uvedeno v sklop prizadevanj UIAA k uvrstitvi tekmovalnega lednega plezanja v družino olimpijskih športov. In tekmovalno ledno plezanje se bo že predstavilo tudi v kulturnem programu zimskih olimpijskih iger v Sočiju.

Janez Svoljšak je mdr. povedal: »V kvalifikacijah smo plezali dve smeri. Smeri nista bili težki, saj nas je sedem od osmih finalistov splezalo obe do vrha. Finalna smer ni imela težkih gibov, vendar je bilo za plezanje na voljo le sedem minut, zato je bilo treba plezati hitro. Smer sem edini splezal do vrha in se vpel dve sekundi pred iztekom časa.
Pred kvalifikacijami sem bil malo živčen, saj smeri nista bili težki in sem vedel, da je za finale obe potrebno splezati do vrha. V finalu sem startal kot predzadnji in smer splezal brez večjih napak. Cilj za letos je, da bom uvrščen med najboljših deset v skupnem seštevku svetovnega pokala med člani. Za enkrat kaže dobro, saj si trenutno delim sedmo mestom.«

1. Radomir Prošenko, Rusija (Top 3.26 )
2. Sebestian Schweizer, Švica (Top 4.53 )
3. Yannick Glatthard, Švica (Top 5.19 )

Kategorija (19 -21 let)
1. Janez Svoljšak, Slovenija (Top 06:58 )