Zasnežena narava, 29. 1. 2018, Avtor: Boris Štupar

Najuspešnejši Slovenec

na preizkušnji v vzponu na svetovnem prvenstvu
v tekmovalnem turnem smučanju je bil Nejc Kuhar

Champery, četrtek, 28.02.2008: Na svetovnem prvenstvu v tekmovalnem turnem smučanju, je bila danes preizkušnja v vzponu. Slovenci niso izpolnili vseh pričakovanj; najboljši Nejc Kuhar je bil v svoji kategoriji 10., skupno (med 89 nastopajočimi) pa 37., Klemen Triler je bil 46., Anže Šenk 51. in Marjan Zupančič 58.. Edina ženska predstavnica Jana Marinko je med 46 tekmovalkami osvojila 24. mesto.

Tekmovalci – ženske in moški – so morali kar najhitreje premagati progo z 840 metri višinske razlike. Sam vzpon nosi ime po do sedaj na njem najhitrejšem tekmovalcu Francozu Florentu Perrier-ju. Le-ta je nastopil tudi letošnji preizkušnji in s časom 35:04 min za dobro minuto popravil svoj dosedanji rekord ter seveda premočno zmagal. Drugi je bil Brunot (ITA) in tretji Gachet (FRA). V ženski konkurenci je slavila Roberta Pedrazini (ITA) pred Francesco Martinelli (ITA) in domačinko Nathalie Etzensperger.

In kako je šlo našim predstavnikom?

Jana Marinko, ob njej Pellisierova, na startu

Najprej je nastopila Jana Marinko in se korajžno spopadla s startno strmino. Kot pravi, ji strmi odseki veliko bolj ležijo kot položnejša proga. V prvi tretjini proge se je držala okoli 10 pozicije, vendar so ji v zgornjem delu nekoliko pošle moči in je v cilj prispela kot 24. od 46 tekmovalk.

Pri fantih so se karte tokrat malo premešale. Kljub velikim upom Nejc Kuhar nekako ni mogel iztisniti iz sebe najboljšega. Med našimi tekmovalci je sicer prvi prispel na cilj, a je za zmagovalcem zaostal dobrih šest minut - preveč, da bi dosegel svoj cilj in popravil svoj dosežek izpred dveh let, ko je na SP v Italiji dosegel peto mesto v svoji kategoriji. V kategoriji »Senior Espoir« se je uvrstil na 10., skupno pa na 37. mesto.
Svoj nastop na SP je na »verticalu« povsem upravičil Klemen Triler, ki je na cilj prišel drugi med našimi. Na progo se je podal povsem neobremenjeno in iz svojega nastopa potegnil kar največ: z rezultatom 42:04 je zasedel 46. mesto.
Jana Marinko, ob njej Pellisierova

Anžetu Šenku so se očitno nekoliko poznale posledice padca na štafetni preizkušnji. Sam meni, da je nekoliko pretiraval s treningom v tednu pred prvenstvom in danes enostavno ni šlo hitreje. S približno 7 minutnim zaostankom je osvojil 51. mesto.
Tudi Marjan Zupančič se je trudil po najboljših močeh, zaostal za zmagovalcem devet minut in med 89 tekmovalci osvojil 58. mesto.

»Tako kot štafetno tekmovanje so morali organizatorji zaradi slabih snežnih razmer prestaviti tudi lokacijo za tekmovanje v vzponu - »vertikal race«. Start je bil v dopoldanskih urah v bližnjem Chatelu v Franciji na višini 1200m. To mestece je s Champeryjem povezano s sistemom smučarskih žičnic. Celotni sistem zajema kar 194 žičnic s 650 km smučarskih prog,« je povedal vodja slovenske reprezentance Brane Žagar. »Po včerajšnjem rahlem dežju, ko je v višjih predelih zapadlo nekaj cm novega snega, se je danes spet pokazalo sonce, tako da so bili pogoji za tekmovanje optimalni. Slabša pa je vremenska napoved za petek, ko je na sporedu tekmovanje posameznikov na dolgo razdaljo »longue distance«, na kateri bodo morali moški premagati več kot 3000 višinskih metrov, ženske pa 2500.«