Predstavitve akcij, prireditev, oseb, organizacij, območij, filmov, spletnih strani ...

V finalu Morioke

STA: ... Mia Krampl

PLEZANJE, SVETOVNI POKAL

Slovenska športna plezalka Mia Krampl se je uvrstila v finale zadnje tekme svetovnega pokala leta 2022, ki bo v soboto v Morioki na Japonskem. Dvaindvajsetletna Golničanka je v polfinalu prvega tekmovanja v svetovnem pokalu v novi olimpijski disciplini balvani – težavnost osvojila osmi dosežek, kar je bilo ravno še dovolj za finalni krog.

Gorenjka je bila edina Slovenka v polfinalu. V kvalifikacijah je zasedla 13. mesto. Vita Lukan in Anže Peharc sta polfinale najboljše dvajseterice zgrešila na 22. mestu kvalifikacij.

Tekmovanje na Japonskem, s katerim bo padel zastor na letošnjo sezono mednarodnih tekem najvišje kakovostne ravni v športnem plezanju, sta izpustila najboljša Slovenca Janja Garnbret in Luka Potočar.

Tako Garnbretova kot Potočar sta sezono končala kot prvaka svetovnega pokala, obema je pripadla zmaga v skupni razvrstitvi v težavnosti svetovnega pokala v ženski oziroma moški konkurenci. Potočar je prvič postal zmagovalec seštevka svetovnega pokala, za Garnbretovo pa je to že deseti osvojeni seštevek, peti v seštevku težavnosti.

Mia Krampl je bila v polfinalu osma. | Foto: ReutersMia Krampl je na evropskem prvenstvu v Münchnu v olimpijski kombinirani disciplini balvani – težavnost postala evropska podprvakinja in zaostala zgolj za šampionko Janjo Garnbret.

Tako kot v kvalifikacijah si je tudi v polfinalu napredovanje priborila na podlagi dosežka v težavnostnem delu kvalifikacij.

Ujela še zadnjo vstopnico za finale

Tekmovalke so se najprej merile v balvanskem plezanju, v katerih je Kramplova z dosežkom 49,4 točke, enim osvojenim vrhom od štirih pristala na zelo dobrem devetem mestu od 20 polfinalistk. V težavnosti je bila sedma, dosegla je višino 33, kar ji je prineslo 51 točk.

S skupnim seštevkom 100,4 točke po balvanih in težavnosti pa je še ujela zadnjo vstopnico za sobotni finale najboljše osmerice v tej kombinirani disciplini, ki bo na sporedu poletnih olimpijskih iger leta 2024 v Parizu.

Za najboljši dosežek polfinala je poskrbela domačinka Ai Mori s 169,3 točke. Ena od štirih Japonk, ki bodo nastopile v finalu, je bila v polfinalu šesta po balvanskem delu (69,3 točke), z osvojenim vrhom smeri, kar ji je kot edini v polfinalu prineslo sto točk, pa je bila nato najboljša v težavnosti.

Moški finale brez slovenskega zastopstva bo na sporedu že danes, ženski pa bo v soboto.