Balvani - kvalifikacije

EkipaSN: Na evropskem prvenstvu v športnem plezanju v Moskvi ...
YouTube: ... Julija Kaplina dosegla nov hitrostni rekord

ŠPORTNO PLEZANJE

... so opravili s hitrostim plezanjem in kvalifikacijami v balvanskem plezanju. Te je Anže Peharc končal na drugem mestu, Jernej Kruderpa je bil peti. Kvalifikacije je dobil Rus Aleksej Rubcov, ki je tako kot Peharc končal s tremi osvojenimi vrhovi od petih, o prvem mestu p? je odločalo manjše število poskusov. Kruder je imel na svojem seznamu osvojena vrhova dveh balvanskih smeri. Danes bosta na sporedu polfinalni in finalni preizkušnji v balvanskem plezanju.

V hitrostnem plezanju, v katerem Slovenci nikoli niso blesteli, je Anže Peharc v kvalifikacijah osvojil 20. mesto, Jernej Kruder pa je bil 21. Izločilne boje sta zgrešila za manj kot pol sekunde. Naslov evropskega prvaka je pripadel Ukrajincu Danielu Boldirevu, kije v finalu slavil s časom 5,69 sekunde. Pri ženskah je Rusinja Julija Kaplina s časom 6,96 sekunde postala druga ženska v zgodovini, ki je plezala pod sedmimi sekundami. Prvenstvo se bo v soboto končalo s tekmo v kombinaciji, ko bosta znana tudi dobitnika preostalih dveh olimpijskih vozovnic za Tokio. Zanjo se potegujeta tudi oba Slovenca.

YouTube, 21. nov. 2010 - IFSC:  Iuliia Kaplina breaks Women's Speed World Record!

Iuliia Kaplina je že večkrat postavila rekord v hitrosti, nazadnje leta 2017. Istega leta je potem YiLing Song plezala 7,101 sekunde na svetovnem pokalu IFSC v svetovnem pokalu Chongqing.
To je leta 2019 presegla Oven Susanti Rahayu, ki je imela do danes svetovni rekord: 6,995 sekunde; prvič je hitrostno smer ženska  preplezala v manj kot sedmih sekundah.