Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

10 let odkar smo odprli

Slovenski planinski muzej v Mojstrani

10 let odkar smo odprli

Uradno se je pristop h izgradnji »Slovenskega planinskega muzeja« zgodil 25. maja 2002 na Skupščini Planinske zveze v Ljubljani, ko je predsednik PZS Ekar Franc prebral in podprl: »V izdelavi je projektna naloga Triglavski tempelj /Planinski muzej/. In trdno smo prepričani, pa tudi veseli, da bo slovensko planinstvo v Mojstrani vendarle dobilo prostor za hrambo planinske dediščine ….«
(Obvestila PZS 25. maja 2002, stran 5)

In v nadaljevanju skupščine je predsednica Komisije za planinsko muzejsko dejavnost mag. Slavica Tovšak podrobno predstavila zasnovo in vsebino slovensko planinskega muzeja. (Obvestila PZS 25. maj 2002, stran 42).
Oboje so delegati na redni skupščini pozdravili in tako sprejeli izvedbeni »pristop« k postavitvi in programski ureditvi Slovenskega planinskega muzeja.

V  letu 2002 se je zgodil tudi že prvi pravno formalni in temeljni korak PZS, ko je bilo planinsko arhivsko gradivo, aktualno in zanimivo za planinski muzej, preneseno na Gornjesavski muzej. Pogodbo  o prenosu  sta  podpisala predsednik PZS  mag. Franc Ekar in direktorica Gornjesavskega muzeja Irena Benedičič.

V letu 2006 se je Občina Kranjska Gora vključila v projekt kot nosilec izgradnje planinskega muzeja v Mojstrani.  K sklepu OS občine, da bo Občina Kranjska Gora investitor izgradnje Slovenskega planinskega muzeja, je bilo 3. maja 2006 izdano gradbeno dovoljenje.
Temeljni kamen Slovensko planinskega muzeja pa  je slavnostno položil predsednik vlade RS Janez Janša 24. julija 2007.
Podpis pogodbe med investitorjem in izvajalcem gradnje objekta SPM Kovinarjem sta podpisala 7. avgusta 2008 župan Jure Žerjav in direktor Franc Strgar.

Image
Pri graditvi Slovenskega planinskega muzeja je bila vse skozi vsestransko aktivno prisotna in delujoča PZS  ne samo s arhivsko dokumentacijskimi gradivi, ampak tudi s finančno pomočjo. Na pobudo Ekarja so organi PZS sprejeli sklep, da se PZS obvezuje s določenimi sredstvi za namene razvoja SPM in da PZS vsako leto to pomoč  v okviru možnosti  uvrsti v redni letni finančni program. Enako so se  prizadevali Triglavski narodni park, Vlada RS, ministrstva, gorenjske občine, donatorji …. in seveda Gornjesavski muzej, ki je bi bil izbran kot upravljavec SPM.

Ob izteku prvega desetletja je bil Slovenski muzej slavnostno odprt 7. avgusta 2010.

Iz arhiva o poteku izgradnje SPM pripravil Franc Ekar 

 

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.