Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Dnevi varstva pred snežnimi plazovi

Boštjan Virc: Fotoreportaža o akciji GRS Slovenije - Vreme je bilo našo tematiko naravnost »idealno«

Fotoreportaža:

Dnevi varstva pred snežnimi plazovi

Pokljuka 17. in 18. januar 2004

V Vadbenem centru Slovenske vojske na Pokljuki so se 17. in 18. januarja 2004 odvijali tradicionalni Dnevi varstva pred snežnimi plazovi v organizaciji Gorske reševalne službe. Po besedah Igorja Potočnika, načelnika podkomisije za reševanje izpod plazov, gre že za 20 letno tradicijo. Akcije se vsako leto udeležuje čedalje več gornikov in alpinistov, ki se zavedajo resnosti in nevarnosti snežnih plazov.

Udeležba je tudi finančno zelo zanimiva, saj je kotizacija znašala borih 3.500 SIT in je vključevala bivanje, hrano, predavanja, praktično delo na terenu in demonstracije gorskih reševalcev. Prepričan sem, da bi za Karavankami taka zadeva stala najmanj desetkrat več.

Vreme je bilo našo tematiko naravnost »idealno«. Napovedane so bile obilne snežne padavine in za spoznavanje nevarnosti plazov vsekakor zelo nazorne razmere. Že nad Zatrnikom se je dež prevesil v sneg, na Rudnem polju pa je kar veselo medlo. Nabrala se je pisana druščina iz vse Slovenije in napolnila vojaško učilnico.

V toplih šolskih klopeh smo se seznanili s teorijo. Predavala sta dr. Tomaž Vrhovec in mag. Miha Pavšek. Zelo zanimivi so bili primeri z diapozitivi, ki jih je tu in tam sabotirala utrujena žarnica projektorja.

Precej bolj resno je postalo na zdravnikovem predavanju o zmrzlinah, ozeblinah in podhladitvah.

In potem ven, na teren. V okviru praktičnih vaj prvega dne smo obdelali iskanje ponesrečenca z lavinskimi sondami in princip uporabe lavinske žolne. Sneg je pa naletaval in naletaval...

Za pridobivanje občutka, v kaj je zadela sonda, smo preizkušali sondiranje različnih materialov: sneg, kamen, nahrbtnik, človeška noga...

Od »silnega mraza« so pokali in razpadali celo plastični čevlji. Se zgodi...

Hm... Še znamo postlati vojaško posteljo? Prijetno presenečeni smo bili nad udobjem in dobro hrano. Iz časov bivše JLA ne pomnim, da bi kdaj večerjali ocvrte lignje. Še za dan republike ne... Škoda je le, da to ni objekt odprtega tipa, saj razen koče na Lipanci pozimi na Pokljuki ni drugega odprtega planinskega objekta. Ob 22h so se sicer zaklenila vhodna vrata, a na Rudnem polju tako in tako ni kakega hudega nočnega življenja. Tako smo se udeleženci kmalu porazgubili po spalnicah.

Na jutranjem zboru - načelnik Potočnik seveda kot vsak pravi načelnik zahteva red in disciplino. Strog, ampak pravičen. Odlično vzdušje je presekala vest o zasutju hrvaških planincev na Kokrškem sedlu.

Naslednji dan je šlo bolj zares. Predvideno turo na Viševnik smo zaradi močne plazovne ogroženosti morali skrajšati le do vrha žičnic. Gazili smo smučarji in »krpljarji«, ki smo kmalu pustili za seboj četico »pehote«. Kljub oblačnosti je bilo prav romantično.

Gorski reševalci so prikazali delo z lavinskim psom, ki je v dobri minuti našel »ponesrečenca« oz. njegovo opremo.

Skupaj z reševalci smo se udeležili sondiranja terena, a smo žal zgrešili zakopani armafleks.

Že vizualni pregled prereza snežne odeje je izdajal nestabilnost gornje plasti novozapadlega snega.

Prerez smo obremenili s smučarjem, ki je brez težav zvalil zgornji blok. S pomočjo še nekaterih metod je nastala ocena, da je že v tem delu nevarnost plazov 3. stopnje in da bi bila tura na Viševnik skrajno nevarna. A to seveda ni motilo ostalih smučarjev in planincev, ki so mimo nas veselo mahali proti vrhu...

Teorija je eno, praksa pa drugo. Kmalu je celo pobočje piskalo od lavinskih žoln, ki pa jih kljub teoretični podkovanosti ni bilo ravno tako lahko najti. Kljub vrhunski siceršnji opremljenosti večine udeležencev, pa je bilo le malo takšnih, ki imajo in znajo uporabljati to napravico.

Vsega je enkrat konec. Ko smo dodobra preorali pobočje in našli vse »ponesrečence«, nam je ostal le še odhod v dolino. Smučarji so bili nagrajeni s svežim pršičem. Na parkirišču pa so nas čakali zasneženi avtomobili. Še malo, pa bi rabili lavinske sonde za odkrivanje, tako pa smo si pomagali kar z »lavinskimi« metlami...

Avtor: Boštjan Virc


Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
novosti v2

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.