Eritrejski tekač

PLANET SiOL.NET - Peter Kastelic: ... bo rušil rekord vzpona na Šmarno goro

V kakšnem času na vrh Šmarne gore? Odgovor bo dal Eritrejec.

Eritrejski tekač bo rušil rekord vzpona na Šmarno goro

Šmarna gora vsak dan sprejme veliko število pohodnikov, dvakrat letno pa je po njenih strminah organiziran tudi tek. Jesenski je daljši in speljan prek Grmade z več vzponi in spusti, vsak prvi konec tedna februarja pa je organiziran Rekord Šmarne gore, kjer se tekači spopadejo z najkrajšo potjo na vrh. "Termin ni najugodnejši za doseganje rekordnih časov – tekači takrat niso v tekmovalni formi, pa tudi vremenske razmere tekačem takrat običajno niso naklonjene. V 18-letni zgodovini se je ura najhitreje ustavila leta 2008 Sebastijanu Zarniku, in sicer pri 11 minutah in 25 sekundah, med ženskami pa je bila do zdaj najhitrejša Mateja Kosovelj leta 2006 s časom 13:18. Tu so torej meje, vendar te meje veljajo le za Slovence. Vemo, da najboljši slovenski gorski tekači na velikih mednarodnih tekmah zaostajajo za najboljšimi na takih progah za od pet do deset odstotkov, torej bi bil verjetno tekač svetovnega slovesa kos progi še za od 30 do 60 sekund hitreje. Verjetno," razmišlja Tomo Šarf, pobudnik današnjega napada na rekord in alfa in omega slovenskega gorskega teka: "Do zdaj smo o tem lahko le ugibali, ker realne možnosti, da bi to preizkusili, nismo imeli. Organizacija take preizkušnje bi bil pač predrag zalogaj za slovenski gorski tek."

Ponujena priložnost: Eritrejec je pri nas na pripravah

V teh dneh se v Sloveniji mudi eritrejski atlet Azerya Teklay. O njegovih kvalitetah govorijo njegovi rezultati: leta 2009, 2010 in 2012 je bil svetovni podprvak v gorskih tekih, lani je zmagal tudi na veliki nagradi WMRA, tekel pa je tudi že na Grintovcu in Šmarni gori. Na letošnjem svetovnem prvenstvu je bil v vodilni skupini do polovice, nato pa je zaradi manjše poškodbe moral zmanjšati tempo in končal na še vedno dobrem devetem mestu. Tako se je ponudila priložnost, da odteče progo in odgovori na vprašanje o najboljšem mogočem dosežku. Ker se s progo ne more pomeriti sam, mu bodo družbo delali slovenski reprezentanti, ki bodo sestavili štafetne trojke in tako tekli vsak tretjino proge, da bodo lahko konkurenčni Eritrejcu, ki bo postavljal rekord.

Prireditev predstavlja tudi uvod v mednarodni 34. Tek na Šmarno goro, kjer pričakujemo spopad večine najboljših gorskih tekačev.

Azerya Teklay ima izjemno zanimivo življenjsko zgodbo. Predstavili jo bomo po njegovem napadu na rekord, ki si ga lahko v živo ogledate danes ob 17. uri. Vabljeni na Šmarno goro.

24.09.13, 11:54