Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Ledena jama, neznana znanka

Jure Bradeško: Ledena jama na Stojni je podzemna lepotica, ki se nahaja v Fridrihštajnskem gozdu. Ali je to poligon za ledno plezanje ali zaščiten kraški biser?

Kočevska Ledena jama ni poznana samo jamarjem in obiskovalcem Mestnega vrha temveč tudi lednim plezalcem. Ni skrivnost, da je v njej možnost lednega plezanja skozi celo leto in ob vsakem vremenu.

Ta kraški biser mnogi poznajo kot možnost za predsezonsko preizkušanje plezalskih sposobnosti.

Strehe in previsi so skoraj idealni poligon, saj omogočajo odlično varovanje od zgoraj, led pa je različne kvalitete, od trdega, krušljivega do idealno mehkega, odvisno od letnega časa in temperature v jami. Jamska atmosfera ima nekajmesečni zamik, tako, da je spomladi v njej šele najhujša zima in se stoletni led prevleče z novo prevleko. Seveda moram opozoriti, da je v jami večinoma tema in plezanje brez luči skoraj ni mogoče.

Jama je globoko brezno, ki jo je ledeni čep razdelil na dva dela. Dostop je po blatni poti, mestoma ledeni, da ne gre brez cepina in derez, ki se konča na ledenem "jezeru". Ta, zgornji del jame je bil nekdaj dostopen vsem, lesene stopnice pa sta uničila vlaga in čas.

Njegova gladina se je v zadnjem desetletju drastično znižala, s tem pa tudi debelina stropa spodnjega dela jame. Pozimi se v kotu običajno naredi zunanji slap, ki lahko sega do poličke, približno 15 m od tal, poleti pa zgrmi na tla. Jama se s te platforme nadaljuje v dva brezna. Levo je globoko 50 m in plezanje v njem ni možno. Desni krak pa se nadaljuje v ledeni slap, ki se spušča 30 m globoko. Ledena goba na njegovem robu omogoča izdelavo sidrišča.

Led v jami se obnavlja, vendar pa redko v celoti. Moje osebno mnenje je, da cepini in dereze ne povzročajo škode na tej ledni dediščini. Opažamo pa, da je gladina jezera nižja za poldrugi meter, pa tudi vse ostale ledne tvorbe so vsako leto manjše. S tem se povečujejo tudi nevarnosti podorov, saj led oklepa ali podpira tudi dno, oz. strop in stene.

Ledena jama je opisana tudi v nekaterih vodničkih lednega plezanja, vendar v razmislek opozorilo, da je led zaščiten kot kulturna dediščina, da izvajanje kakršnih koli aktivnosti v kraških jamah ni dovoljeno, jama pa spada med tiste z nadzorovanim vstopom. Vsekakor obisk ni primeren brez ledne, oz. jamarske opreme. 

Jure Bradeško

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
JAM novosti

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.