Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Nagrada Walterja Bonattija

21. podelitev Zlatih cepinov za najboljše dosežke v alpinizmu v letu 2012 bo od 3. do 6. aprila v Courmayeurju in Chamonixu. Nominiranci še niso znani, znan pa je dobitnik nagrade za življenjske dosežke.

Zlati cepin (Piolets d'Or) združuje alpiniste in njihove odmevne dosežke z vsega sveta, obenem pa vzpodbuja vrhunske podvige, zaznamovane z veliko mero predanosti, poguma, drznosti, radovednosti ter tistega pravega, zdravega alpinističnega in moštvenega duha.

V treh dneh se bodo zvrstile številne debate in konference na temo alpinizma, vrhunec pa bo seveda dosegla s predstavitvijo najodmevnejših prvenstvenih vzponov in podelitvijo najprestižnejših nagrad v alpinizmu, t. i. »alpinističnih oskarjev«. Nominiranci do današnjega dne še niso znani, znan pa je dobitnik nagrade za življenjske dosežke. Po Walterju Bonattiju, Reinholdu Messnerju, Dougu Scottu in Robertu Paragotu bo peta tovrstna nagrada (ki so jo lani poimenovali »Nagrada Walterja Bonattija«) šla v roke Avstrijca Kurta Diembergerja.

Nagrada Walterja Bonattija za življenjske dosežke Kurt Diemberger

Nagrada za življenjske dosežke je posvečena pomembnim alpinistom, ki imajo v svoji karieri pomembne in odmevne dosežke in so bili vzor mnogim kasnejšim generacijam, hkrati pa njihova dejanja sovpadajo s filozofijo dogodka »Piolets d'Or«. Prvič so nagrado podelili leta 2009 Walterju Bonattiju, leta 2010 Reinholdu Messnerju, 2011 Dougu Scottu in lani Robertu Paragotu. Letos je ta čast doletela Kurta Diembergerja. 

Kurt Diemberger se je rodil leta 1932 v avstrijskem Beljaku in je večino mladosti preživel v gorah. Poletja je pričel z vzponi v Zahodnih Alpah, končal pa septembra v skali Dolomitov. Seznam njegovih odličnih vzponov se je večal z veliko naglico. Tako je med leti 1956 in 1958 s soplezalcem Wolfgangom Stefanom preplezal tri zadnje probleme Alp – severne stene Eigerja, Matterhorna in Grandes Jorasses. Leta 1957 je bil prvopristopnik na Broad Peak (8051 m). Za tisti čas je bila to nepojmljiva pustolovščina, katere člani so bili le štirje: Kurt Diemberger, Markus Schmuck, Fritz Wintesteller in legendarni Hermann Buhl, s katerim sta se 15 dni po vzponu na Broad Peak odpravila na Čogoliso, kjer je Buhl tragično preminul.

Diemberger je leta 1960 s švicarsko ekipo ponovno okusil sladko veselje ob prvem pristopu na Daulagiri (8167 m), s čimer je postal eden redkih alpinistov z dvema prvima pristopoma na osemtisočak. Vendar to nista edina njegova dosežka v Himalaji. Vodil je namreč več odprav v Hindukuš, kjer je opravil nekaj vzponov v alpskem slogu, med drugim na Tirič Mir IV (7338 m).

S Pierrom Mazeaudom je leta 1978 spomladi osvojil Makalu, jeseni istega leta pa še Everest. Leto kasneje se je povzpel še na Gašerbrum 2, leta 1986 pa na K2, kjer sta s soplezalko Julie Tullis doživela pravo dramo, ko ju je med sestopom zajela močna nevihta. Julie je zaradi edema umrla, Kurt pa je utrpel nekaj amputacij zaradi hudih omrzlin. A to ga ni odvrnilo od nadaljnjega raziskovanja gora, ko se je usmeril predvsem na Kitajsko.

Življenje tega velikega alpinista, med drugim tudi pisatelja, govorca in režiserja govori o veliki vitalnosti, strasti do gora ter veličini in bogatosti življenjskih izkušenj.

Vira: pioletsdor.com, plantemountain.com


Kurt Diemberger na eni izmed odprav

Piolets d’Or Lifetime 2013 Kurt Diemberger.

www.pioletsdor.com

Kategorije:
Novosti Tuje TUJ Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.