Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Pogledi z gora

Delo - Andreja Žibret: ... tudi za gibalno ovirane - Lepote narave

Pogledi z gora

Akcijo Gibalno ovirani osvajajo gore bodo septembra tri dni izvajali v štirih slovenskih planinskih kočah.

Ljubljana – Po uspešnem začetku akcije Gluhi strežejo v planinskih kočah so se v odboru Planinstvo za invalide in osebe s posebnimi potrebami (OPP) pri Planinski zvezi Slovenije (PZS) odločili, da bodo tudi letos nadaljevali akcijo Gibalno ovirani osvajajo gore (Gogo). Letošnja akcija bo tri dni septembra v štirih slovenskih kočah: 5. septembra v Tamarju in na Boču, naslednji dan na Čavnu in v Lavričevi koči na Gradišču ter v zadnji še enkrat 10. septembra.

Konec junija so podpisali dogovor o partnerskem sodelovanju z Zvezo paraplegikov Slovenije in Sončkom – Zvezo društev za cerebralno paralizo Slovenije. Akcija poteka pod častnim pokroviteljstvom predsednika republike Boruta Pahorja, ki je priznanje Republike Slovenije za prostovoljstvo za leto 2019 pred kratkim podelil tudi članici delovne skupine akcije Gluhi strežejo v planinskih kočah Maji Kuzma Ganić. Od 19. do 21. junija je potekalo usposabljanje za letošnjo akcijo Gogo na Boču.

  • Akcija Gogo bo potekala v Tamarju, na Boču, Čavnu in v Lavričevi koči na Gradišču.
  • Lani se je na Mengeško kočo povzpelo 273 pohodnikov, od tega 24 na invalidskih vozičkih.
  • Marija Štremfelj: Treba je premikati meje v glavah ljudi, ki so gibalno ovirani, in nas, ki nismo.

Aktivni gibalno ovirani

Akcija Gogo je namenjena gibalno oviranim, ki imajo tako možnost, da kljub oviram obiščejo gore. Hkrati pa želijo z idejo inkluzije okrepiti aktivno vlogo ljudi z gibalno oviranostjo in posebnimi potrebami za preprečevanje osamljenosti, izključenosti, apatičnosti in telesne nedejavnosti.

Gibalno ovirani so do zdaj hodili v hribe na različne načine in predvsem v lastni organizaciji, pobudniki akcije pa želijo izboljšati dostopnost gora za vse vrste gibalno oviranih. Leta 2018 so izvedli vseslovenski inkluzijski pohod na Planino nad Vrhniko, ki se ga je udeležilo 240 pohodnikov in 21 na invalidskih vozičkih. Lani se je na vseslovenskem inkluzijskem pohodu na Mengeško kočo povzpelo 273 pohodnikov, od tega 24 na invalidskih vozičkih.

 Za pomoč pri vzpenjanju sta potrebna dva prostovoljca, eden voziček potiska, drugi ga vleče z vrvjo. FOTO arhiv PZS»Vsi, ki se pridružijo našim pohodom, so navdušeni. Na začetku smo zelo previdni, po pohodu pa sledijo vprašanja, kdaj bomo imeli naslednjega. Zadovoljni smo, ker opažamo, da je za to vse več interesa, dober glas seže v deveto vas,« je povedal vodja odbora OPP in dolgoletni vodnik PZS Jurček Nowakk.

Ustrezno usposobljeni spremljevalci

Za gibalno ovirane je pomembna predvsem izbira planinske poti, spremljevalci oziroma prostovoljci pa morajo imeti voljo in biti ustrezno usposobljeni. Za pomoč pri vzpenjanju potrebujemo dva prostovoljca, eden voziček potiska, drugi ga vleče z vrvjo. Tudi spust ni preprost, saj je treba zavirati. Ljudje na invalidskem vozičku si želijo gibanja v naravi, ki je drugačno, in z vzponom na vrh vidijo svoje probleme drugače, preizkusijo svoje zmožnosti in najdejo izziv.

»Gibalno ovirani radi razširjamo meje in radij svojega gibanja. Z razvojem tehnike nam je to vse bolj omogočeno. S svojim delovanjem v družbi želimo, da bi, kolikor je mogoče enostavno dosegli javne površine, pri tem mislim tudi na infrastrukturo v gorah,« je dejal vodja delovne skupine Gogo Stojan Rozman.

Predsednik zveze Sonček Lojze Tomaževič je vesel, da so jih povabili k sodelovanju: »Inkluzija se ne doseže z zakonom in ne s konvencijami, doseže se takrat, ko se različni ljudje srečajo na vrhu, na istem mestu z isto idejo – uživati v naravi in življenju.«

V Zvezi paraplegikov Slovenije, v kateri si prizadevajo za čimprejšnje vključevanje slovenskih paraplegikov in tetraplegikov v družbo po poškodbi ali obolenju hrbtenjače in ki je lani praznovala 50 let, so pobudo PZS takoj sprejeli, je povedal predsednik Dane Kastelic. Prepričan je, da bo akcija, ki raste na temelju medsebojnega sodelovanja in skrbi za najranljivejše skupine gibalno oviranih državljanov, gotovo uspešna.

Pričakali jih bodo ambasadorji in parašportniki

V akciji Gogo 2020 sodelujejo tudi ambasadorji, ki bodo udeležence pričakali v kočah. Viki Grošelj pravi, da podpira vse projekte, ki stik s čudežnim svetom gora omogočajo tudi drugim, še posebno gibalno oviranim, saj morajo ti v doživljanje gorskega sveta vložiti več kot drugi.

image
 Od 19. do 21. junija je usposabljanje potekalo na Boču. FOTO arhiv PZS


Marija Štremfelj pa je prepričana, da zmoremo veliko več, kot si mislimo: »Treba je premikati meje v glavah na dveh področjih, v glavah ljudi, ki so gibalno ovirani, in nas, ki nismo. Ko nam bo postalo jasno, da je treba vsem osebam omogočiti, da doživijo lepote narave in pogledov z gora, bodo vsi projekt podprli z odprtimi rokami. To je lep projekt, ki bo ljudem zagotovil duševno lepoto.« Med ambasadorji so še Andrej Štremfelj, Tone Kuntner in Evgen Bavčar.

Posameznih pohodov se bodo udeležili tudi parašportniki. V Tamarju bo parasmučar Jernej Slivnik, na Boču bo košarkar na vozičku David Škorjanc, na Čavnu bo paraplezalec Matej Arh, na Gradišču pa bosta paraplesalka Lara Nedeljkovič in kapetanka slovenske reprezentance v odbojki sede Lena Gabršček.

Delo, 22.07.2020 09.00
Lepote narave in pogledi z gora tudi za gibalno ovirane

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.