Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Šavnik in Možic

Silvo Baznik: Kako prijetno je biti na belih strminah naših gora.

Peljeva se iz Ljubljane, ko spremeniva cilj turnega smučanja in hitro obvestiva ostala člana odprave v drugem avtomobilu. Za nameček zazvoni telefon in še tretji avto odbrzi na isto izhodišče.

Iz Selške doline pripeljeva v vas Sorico in voziva s prvim snegom ob cesti do Soriške planine, kjer se srečava z ostalimi štirimi udeleženci skupnega pohoda na vrhove nad planino. Smučišče obratuje s polno paro, parkirišče je polno in veliko smučarjev uživa na smučišču, ko stopimo še mi na smuči in pričnemo pohod ob smučišču na valovito zahodno pobočje planine. Pri vzponu koristimo eno od številnih gazi, nato gremo malce po svoje preko kucljev in višje dosežemo gaz na gorski cesti, ki pa jo kmalu zapustimo in nadaljujemo po svoje strmo navzgor. Višje se naša pot priključi že narejeni smučini, ki nas popelje vse do pastirskega stanu nekdanje karavlje. Po trdem snegu se povzpnemo nad njo na greben, od koder se odpre pogled na Julijce. Veter nas hladi, ko pospravimo kože s smuči in se pripravimo za prvo smučanje.

Z grebena odsmučamo v sedelce pod grebenom na poti na Možica, kjer gremo po pobočju v dolinico pod Šavnikom. Sneg v gozdu je po pričakovanju mehak pršič na dobri podlagi in zavoji med drevesi so pravi izziv, ki nas lepo popeljejo iz enega brega na drugega, da se nato spustimo na sončno dolinico, kjer je sonce preoblikovalo sneg v skorjico. Naredimo daljši odmor za okrepčilo in počitek ob razgovoru o snežnih razmerah, nato pa ponovno pritrdimo kože na smuči in odkorakamo preko doline na gozdnato spodnje pobočje vrha, ki je pred nami. Hodimo po že narejeni smučini in po nekaj zavojih stopimo iz gozda na ostri greben, kjer je na eni strani pršič in na drugi strani trd a že nekoliko omehčan sneg. Na grebenu nas prehiti eden in malce kasneje še drugi turni smučar, ki se jima pridružimo na lepem, čeprav ne ravno visokem razgledniku na višini 1574 m, od koder se odpre pogled na Bohinjsko dolino, jezero in gore nad njim.

Smučarja hitro zapustita vrh in odsmučata proti zahodu, na vrh pa pride pohodnik s krpljami in ga izkoristimo za fotografiranje naše skupine. Na s soncem obsijanem vrhu ostanemo nekaj časa, nato pa stopimo na smuči in pričnemo smučanje najprej po grebenu proti severu in nato presedlamo na vzhodno stran polno mehkega pršiča. Smučanje med drevesi se prehitro konča v dolinici, kjer so sončni žarki opravili svoje delo in pršiča ni več. Za nami pride krpljar, mi ponovno prilepimo kože na smuči in odkorakamo po dolinici navzgor do planine, kjer smo pred vzponom na Šavnik imeli odmor. Tokrat ne zastanemo, nadaljujemo vzpon, pri prelomu doline zavijemo v gozd in po dobri smučini v smeri letne poti se povzpnemo skozi gozd na zgornjo letno pot ter nadaljujemo po zasneženi mulateri proti Možicu. Srečamo nekaj pohodnikov, dvojica se povzpne še na bunker in nato prideta za nami na 1603 m visoki vrh , ki ga zaznamuje jekleni bunker. Razgledi so enkratni na Julijce, Karavanke in Kamniško Savinjske Alpe, ki jih delno zakriva bližnji Ratitovec. Lepo je viden Blegoš in seveda vsi vrhovi nad Soriško planino vključno s Špelinim vrhom. Dobra volja je na vrhuncu, ko je potrebno ponovno pripraviti opremo za smučanje.

Še nekaj fotografij in odsmučamo z vrha proti vzhodu in nato na sever na rob strmega gozda. Največje strmine se lotimo z veliko mero previdnosti, a pršič hitro povrne zmagoviti ritem in kratki zavoji na še vedno strmem pobočju med drevesi prinesejo nasmehe na naše obraze. Nižje so zavoji že daljši in še nižje, ko dosežemo kolovoz, je celo nekaj daljše smuke. Nad planino pa pršič preide v skorjast sneg, po katerem prismučamo do parkirišča.

Nič nas ne sme presenetiti in zato rade volje poplaknemo suha grla v bližnjem gostišču, ko se po nebu podijo oblaki in je čas za razmislek o današnji smuki.  

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.