Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Starostniki na Sedmera jezera

RTV SLO: S helikopterjem, spremljala jih je tudi medicinska sestra

RTV SLO, Družabna kronika, 19. junij 2007 20:33

Starostniki na Sedmera jezera

Spremljala jih je tudi medicinska sestra


15 stanovalcev doma starejših iz Tržiča je danes doživelo nekaj posebnega - s helikopterjem so poleteli na Sedmera jezera.

Skupina starostnikov, ki so v povprečju stari 80 let, ima za sabo skoraj neverjetno izkušnjo, saj so v zrelih letih lahko znova ali pa prvič v življenju obiskali Sedmera jezera pod Triglavom.

Čeprav že malo v letih, so se vsi letošnji izbranci dogodka zelo veselili. 92-letna Marija Košir je povedala, da je bila zelo vesela, ko so ji povedali, da je izbrana. 90-letna Marija Faganel je povedala, da ni bila še nikoli na Sedmerih jezerih ali na Triglavu, zato se je izleta še posebej veselila: "Hočem videti nekaj lepega, to še hočem videti, preden grem v nirvano."

Izletniki, ki so se šalili, da so na tem izletu ponovno doživeli mladost in obenem odprli gorsko sezono, so bili ob vrnitvi v dolino kot prerojeni. Starostnike je na njihovem izletu spremljala tudi medicinska sestra.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
novosti RTV v2

39 komentarjev na članku "Starostniki na Sedmera jezera"

Iztok Snoj,

Ne razumem, v čem so starostniki "bolj upravičeni", da se jih s helikopterji vozi na turistične izlete po TNP. Narava je neizmerna, prekrasnih kotičkov je veliko, tudi takih, ki bi jih lahko obiskali starostniki...

Glavno vprašanje: v čem je razlika, ali starostnike vozi vojaški helikopter ali nek koncesionar? Smo pri bistvenem - šlo je za izključno turistični let. Ko bo take lete obvladovala družba za prevoz upokojencev, politikov idr. po TNP, bo takih letov ogromno...


Igor Pavlič,

V Sloveniji je več kot petdeset domov za starejše občane in na srečo povsod niso tako podjetni ter polni novih in "izvirnih" idej kot je vodstvo tržiškega. Naj jim svetujem: Med oskrbovanci širom Slovenije bi se gotovo našel kak upokojeni vojaški pilot helikopterja in če bi združili sredstva, pridobili pokrovitelje (npr. Tosama, Sočaoprema itd.) ter se povezali, bi mogoče za začetek kupili kakšno rabljeno Gazelo in možnosti za izlete bi bile nesluteno večje.... Kasneje bi pri večjih domovih uredili heliodrome, enako tudi na atraktivnih točkah po Sloveniji in v bližnji Alpe-Adria soseščini. Četrto življensko obdobje je lahko zares pestro...

Poleg medicinske sestre bi s seboj lahko vzeli vsaj še komplet za reanimacijo!

Kje je zdaj glas predstavnikov Mounatin Wilderness in drugih organizacij podobnega tipa, da ljudje ne bodo nergali le, kadar v hribe dostavljajo politike in verske pomembneže. Ali pa so taki izleti že znak širine demokracije in znanilci blagostanja za vse?


Igor Pavlič,

Vsakemu razumnemu človeku se morajo zdeti taka dejanja v narodnem parku ali pa tudi če to ni tam, zdeti ne le nenavadna in čudna ampak izprevržena, kot da se starostnikov ne da razveseliti in jim življenja popestriti na drug način.

O tem sploh nima smisla razpravljati!! Helikopterji naj služijo za nujne zadeve, razne gradnje in dostave, ne pa za izlete. Pivo ni najboljša primerjava, verjetno je , da ti upokojenci niso s seboj nosili le DONAT Mg-ja in izotonika? Verjetno še kaj kratkega in celo pivo, kakšno plenico in še kak čaj iz suhuh borovnic, za vsak slučaj. Sploh pa, če je tako in primerno, zakaj bi bila deležna tega izleta le neka petnajsterica iz Tržiča? Kam to pelje, lepo prosim!? Kam gredo drug teden, na Sleme, Grossglockner (tam bi jih oglobili na licu mesta?), pod Tri Cine?

Zanimivo bo izvedeti, kdo jim je odobril ta polet, da se ne bomo preseravali o stroških, če je kdo ranjen ali ni ranjen, celo mrtev in podobne bizarnosti! Ne, najhujši greh je dostava piva, zvonove in starostnike bodo pa vozili vse dokler ne bodo zveličani?!


Igor Pavlič,

Ali se ti animatorji res ne morejo spomniti kaj bolj intiligentnega in kreativnega kot polet na Trig. jezera. Kaj če bi koga zadela kap ali bi ga obšla slabost, kdo bi plačal prevoz s helikopterjem?


Igor Pavlič,

Pred "davnimi", skoraj tridesetimi leti (1978), smo se v okviru TV serije o kraških pojavih v Dolini Triglavskih jezer mudili več kot en teden. Oktober, bilo nas je šest, snemalec (žal že pokojni) Viki Pogačar, njegov asistent kamere, katerega ime sem že pozabil, Tomaž Wraber, režiser Igor Košir, moja malenkost in Vlasta Rebec. Zadnja dva sva bila angažirana zaradi obilice robe (16 mm kamera, filmi, stativi, štriki in seveda hrana ter ostalo) in tehnične podpore za snemanje v breznih. Vse smo morali prinesti na tiste "višine" nožno!

Vreme smo imeli idealno, koča je bila že zaprta, tiste "depandanse" takrat še ni bilo, tako da smo spali v "verandi". Nikomur na RTV Slovenija ni prišlo na misel, da bi se tja gor dostavili s helikopterjem, čeprav so takrat že pospešeno vozili, predvsem razne posvečene lovce, npr, do tiste lovske koče nad Velim poljem.

Snemali smo nad Lepo Komno, na področju Skodelice, kjer so na voljo izraziti filigranski pojavi delovanja vode, res lepo in endemično. Vsem se nam je zdelo samoumevno, da delamo v miru in brez te tehnične navlake a la helikopterji. Tudi nismo imeli nobenih kompleksov, da za nas to ni, za nekatere pa je, kvečjemu, da ne sme biti za nobenega, ne pa da bi moralo biti za vse, v tem je kleč in bistvo vsega!

Kot sem že omenjal pred tednom dni, je v Sloveniji skoraj sto domov upokojencev, vrtcev je nekajkrat toliko, obstajajo tudi posebni zavodi in ustanove in bi bilo po logiki raznih dopisovalcev najbolje vzpostaviti kar zračni most!! Zakaj pa ne, sicer bomo razni primitivci totalno zakompleksani, ker ne spadamo v te kategorije!

Npr. danes, ko je lepo vreme, bi lahko vsa policijska in vojaška helikopterska flota od zgodnjega jutra do mraka, končno so najdaljši dnevi, vozila osebke, željne doživetij, na raznorazne lokacije. Bognedaj kam v Glocknerpark, tam bi jim helikopter zasegli, brez internetnih polemik in razprav!!!Če bi se dobro organizirali, bi npr. s šestimi helikopterji na markantne točke dostavili in odstavili najmanj nekaj sto ljudi. Končno pa velja kot pri ženskah, namreč da enkrat ni nobenkrat in zakaj si ne bi ogledali tega kraljestva stvarstsva narave in zlatoroga tudi jeseni, ko se macesni ozlatijo in se po dolinah gonijo srne, ko poprh prvega snega pokrije skale, ko imaš lahko sreči in ugledaš celo sivo eminenvo - starega gamsa na kakšni kičasti skalni prižnici... in kasneje, ko se gore pobelijo in nas dražljivo vabijo k zimskim izzivom. Zakja vendar ne, je vsa draž le v enkratnem ekscesu, gre za avanturo? Človekovim željam ni nikoli konca, vedno hočemo več... Ta prosluli "več" je včasih prazna beseda, ker lahko pomeni manj. Najdimo si cilje, ki nas bodo osrečevali, ne le tistih, ki jih zadenemo na žrebanju /taka izbira je bila določena v Domu starejših občanov v Tržiču/ ali vplačamo na blagajnah turističnih in adrenalinskih agencij!! Sreče in veselja doživetja si pač ne moremo kupiti!! Kaj bi bili ti starostniki (ali kdorkoli drug) kaj prikrajšani, če bi jih peljali npr. v Krmo, na Ljubeljsko sedlo ali pač kam drugam. Bodimo realni, zmerni in predvsem ne prepotentni!!! V jeseni svojega življenja je človeka smotrno pripravljati na zavest minljivosti oz. zveličanja, odvisno od posameznika, ne pa na helikopterske transferje v TNP ali kamorkoli.Srečajmo se vendar z življenjem in njegovimi vrednotami v sobivanju z naravo, ne pa z brezzveznimi posegi vanjo!

Sam se ne bojim toliko upokojencev, bolj mlajše populacije, predvsem bogatejših, ki s svojimi nakupi in investicijami onesnažujejo in uničujejo naravo. Zakaj se ti tipi ne potrudijo v mišice in malo migajo, temveč si kupujejo razne stroje in naprave, s katerimi orjejo in zaudarjajo ter povzročajo hrup po hribih. Naj ostanejo na poligonih!

Na osnovi prebranega v prejšnih pripombah se mi zdi, da nas je le nekaj posmeznikov, ko si želimo vsaj kakšno oazo miru, saj je večina okolja že uničenega s hrupom, svetlobo in "vizualnimi komunikacijami". Gle le še za glas vpijočega v puščavi, nostalgiki, kverulanti, ljudi, ki jih je povozil čas? Ko bodo na Zahodu s to nesnago počistili, se bo zgodilo tako kot v industriji. Vso umazanijo bodo z dolžnim spoštovanjem preselili na Vzhod, sami bodo pa uživali v miru in spokoju. Žal je pa tako, da so določene zadeve in posegi ireverzibilni!

Očitno je, da si Slovenci ne le ne zaslužimo sobivanja z naravo in ohranjanju vsaj parkov, ki so itak znak, da tako ne moremo povsod, ampak da imamo veselje z degradacijo obstoječega, ker pač, če nekateri lahko, bomo pa tudi drugi!! Pri tem se pa vse konča! Ostajamo le še neki kverulanti in sanjači?!


Igor Pavlič,

Kot sem razumel te apologete upokojenskega izleta v TNP , zagovarjajo tezo, da je šlo za enkratni izpad in naj to ne bi bila redna praksa. Zakaj ne redno in zakaj bi vozili le upokojence? Zakaj ne tudi tudi telesno ali kako drugače hendikepirani /ali priviligirani/, ki tja pač ne gredo peš? Srečolov s tako nagrado imajo alhko v vskem tovrstnem zavodu, zakaj le v tržiškem? Žrebanje se lahko tudi ponovi!

Dajmo živeti zmerno in z občutkom do sebe, drugih, okolice in narave! Zakaj si vse veselje iščemo le v tehniki? Vsi mediji nas stalno bombardiranjo o novih možnostih, ki nam jih nudi tržišče, od helikopterjev, klimatskih naprav, avtomobilov itd, ga ni, ki bi oglaševal zadeve, ki so zastonj! Kot da je naš največji proble, s katerim detergentom bomo odstranjevali madeže in kako si bomo izgradili mišice ter bili lepi ter privlačni, doživeli "adrenalinsko nirvano" itd.

Namesto klimatske naprave zidaj z opeko in okoli hiše zasadi drevje, pa ne boš rabil nikakršnih klimatskih naprav, namesto stekleno-železobetonskih nestvorov pisarn, bolnišnic itd. z enormno porabo elektrike zidajmo klasično in vse bo v redu, ko sepostaraš, greš lahko na sprehod, ko pa še tega ne zmoreš, te pa kdo na vozičku pelje ob ribnik, ne na Triglavska jezera. Žal je to prepoceni in ne zagodtavlja razširjene reprodukcije. Bodimo zmerni in prizanesljivi, realni do svojih zmožnosti in zmogljivosti tega planeta, saj zemlja ni kar nek "pufer", če se izrazim kemično, ki v nedogled absorbira vse domislice: Brez megalomanije bomo bolj zadovoljni in veseli, predvsem pa bodimo razumni in skromni!


Igor Pavlič,

Sam sem že predlagal zračni most, vsaj poleti, saj je starostnikov veliko, kljub srečolovu, znana je starostna struktura prebivalstva in bogata planinska tradicija, želja je veliko, ljudje se starajo, biološka ura teče. Le zakaj bi jim razni zborčki iz bližnje osnovne šole peli planinske pesmi, če pa to nikogar ne zanima in ima naša armija prav udobne helikoperje, ki hitro in varno opravljajo dobra dela. Če se tem potnikom orosijo oči ob pogledu na tisti raj pod Triglavom, kako so se morale bliskati šele fantoma iz Špika, ko sta odpirala in prebirala pošto o izterhjavah stroškov. Bi izvenelo zelo dmentno, eč bi kak starostnik dejal, da česa tako bizarnega pa še ni doživel, čeprav je že dolgo na svetu.čupokojenec rekelPoznam jih kar nekaj, ki si na stara leta želijo z vrha Anića Kuka opazovati sončni zahod.... Morda bi se dalo zrihtati kakšno izjemo, saj ni treba za vse, le za mojega očeta, strica, pradedka... itd.itd. Iz koga te dopisovalke brijejo norca, iz mene, sebe ali iz nas vseh?


Dušan Škodič,

Če bodo Kitajci uspešno potegnili cesto do baznega tabora pod Everestom (v kar ne dvomim), jo bodo morda neko popoldne še do Sedmerih. Po tem krega okoli helikopterjev ne bo več, kvečjemu zaradi cestnine ...


Igor Zlodej,

Če bi ne bilo TV prispevka verjetno sploh nihče ne bi vedel za ta polet. Slovenija je tako lepa, še posebej naše gore, da si jih je vredno ogledati tudi iz zraka. Čudi me nestrpnost nekaterih do teh nekaj starostnikov, ki so bili deležni tega poleta. Kot, da ti pisci nikoli ne bodo stari, kot, da si večina nikoli ni zaželela takega poleta. Vsi smo z veseljem in radi gledali oddaje Gore in ljudje na TV SLO, skoraj vedno je pri snemanju sodeloval helikopter in večina je bila posneta v TNP, pa nihče ni prostestiral, nihče pisal pripomb, pa seveda tudi še druge gorniške oddaje niso mogle nastati brez pomoči pilotov in helikopterja, danes pa...dvoličnost, zamere...Nekomu podariti takšno doživetje je enako, kot nekoga rešiti ob nesreči, zato lahko to štejemo kot humano dejanje slovenske vojske. Bojim se, da je bolj v ospredju zavist, kot konstruktivna kritika piscev. Vsi vi, ki boste obsodili tudi to pisanje pa naj vam povem, da je včeraj po hudi bolezni preminil naš dragi prijatelj, ki je še lani poskrbel, da je s triglavskih strmin za vedno izginilo več ton smeti, ki vas očitno niso motile.


Igor Zlodej,

"Uporaba zrakoplovov je v TNP (imamo Zakon o TNP, ki velja!) dovoljena samo za redno dejavnost parka, k čemur sodi nujna oskrba postojank, za geodetska snemanja in za reševanje. Tako pravi veljavni pravni predpis. Je preveč, če državljani pričakujemo, da pravni predpisi veljajo - in to ZA VSE?"

Se strinjam, ampak so in bodo tudi izjeme, ki bolj koristijo, kot škodijo. Vojaški in policijski helikopterji vsekakor sodijo med izjeme. Vedeti moramo, da je vsak polet odobren od ustreznih inštitucij. Nikoli se ne leti brez odobritve najvišjih pristojnih organov, pravila so zelo jasna celo takrat, ko se zelo mudi in gre za človeška življenja. Zato je pisati o turističnih poletih napačno, smešno in neresno.

Ob zadnjem dežurstvu v reševalni ekipi se je razvila zanimiva debata, ki je predvsem skrb zbujajoča. Ob odvzemu koncesije za HNMP je država to dejavnost podelila policiji, vojski pa reševanje v gorah. Povsem politična odločitev. Presenečeni so bili eni in drugi. Oboji so seveda dovolj izkušeni, da izpeljejo še tako zahtevna reševanja, ampak zadaj so tudi mladi piloti in operaterji, ki preprosto nimajo priložnosti za pridobivanje reševalnih izkušenj v gorah. Vsi dobro vemo, da se lahko veliko naučimo na vajah, ampak to je za tako zahtevna opravila veliko premalo. Normalno je, da vsako priložnost za let v gore izkoristijo tudi za trenažo. Zato se lahko le veselimo, da je takih priložnosti čimveč. Seveda se bo spet našel kdo, ki bo napisal, da lahko to delajo tudi na dolenjskih gričih, kar pa seveda ni isto. Naše gore so tako kot vse druge specifične, po obliki, zgradbi, vremenskih vplivih in še marsičem kar vse vpliva na varen polet.

Ne vem zakaj nikogar ne motijo panoramski poleti, ki se dnevno vršijo nad TNP-jem, pa kolone organiziranih motoristov, ki ropotajo po naših dolinah in prelazih, pa vsa nesnaga, ki jo prinašajo JZ vetrovi od zahoda. Naredite kaj še na tem področju in se ne obešajte na nekaj minutni let helikopterja, ki vam bo lahko že jutri rešil življenje.


Domen Zupan,

Ta helikopterski prevoz je bil torej kršitev ZTNP in prav je, da se na to opozori. Tudi sam ga ne odobravam. A da bo ta objava kmalu postala rekorder po pripombah na tem portalu, se mi zdi pa vseeno rahlo pretirano! Za vse, ki tako zavzeto obsojate to kršitev, morda zgolj eno vprašanje - kdo od vas se še ni kopal v Bohinjskem jezeru? In če se ni - se ni zato, ker bi s tem kršil ZTNP?!

Menda se v lepih poletnih dneh v jezeru kopa v enem dnevu več tisoč kopalcev, pa še nisem zasledil, da bi koga od bralcev tega foruma to kaj motilo. Primer so npr. tudi "pripombe" na to objavo: http://www.gore-ljudje.net/objave_view.php?pid=9632

Pa če ostanem le v Bohinju, kjer nekateri celo mastno plačujejo, da parkirajo na travnikih v osrčju TNP, se hladijo ob pivu v okrepčevalnici ob jezeru, se na črno gradijo ceste, se pozimi na veliko vozi z motornimi sanmi, itd, pa to niti ne povzroči kakega večjega vznemirjenja, na veliki zvon pa se obeša en(!) helikopterski prevoz, ki si ga je privoščila peščica starostnikov; dobim občutek, da so se državljani te države očitno zelo učinkovito nalezli manir naše države ali pa npr. nadzornikov TNP!

Udri po siromaku - velike živine pa rajši pusti lepo pri pri miru!


Marjeta Keršič - Svetel,

Helikopterski turizem je prepovedan v vseh narodnih parkih v Alpah. Prepovedan je torej tudi v TNP in to s še zmeraj povsem veljavnim Zakonom o Triglavskem narodnem parku.

ZAKON O TRIGLAVSKEM NARODNEM PARKU

Uradni list RS, št. 17/81

13. člen

v osrednjem območju narodnega parka je prepovedano:

7. alinea: presegati maksimalno dovoljene ravni hrupa, 45 Leq (dBA) čez dan in 40 Leq (dBA) ponoči, razen pri opravljanju rednih dejavnosti v narodnem parku in pri reševanju z letali ali helikopterji, in pri uporabi vojaških letal v izjemnih razmerah ter pri aerosnemanju v okviru geodetskih del;

Izlet upokojencev s helikopterjem na Sedmera jezera ni redna dejavnost v parku in tudi ni geodetsko snemanje. Odgovorne osebe, ki so izvedle izlet na Sedmera jezera s helikopterjem, so kršile najmanj en veljavni zakon naše države.

Kar je še zlasti zaskrbljujoče je dejstvo, da je v zadevo vpletena Slovenska vojska, ki bi vendar morala spoštovati in varovati zakonitost. In ne prvič! Isto se je zgodilo že lani - kljub prijavam, da je šlo za kršitev pravnih predpisov naše države, ni ukrepal nihče.

Zmeraj težje je govoriti o narodnem parku v Julijskih Alpah! Očitno si takega zavarovanega območja narave Slovenci preprosto ne zaslužimo, saj narodnega parka niti državne inštitucije ne spoštujejo.

Prelepih gorskih doživetij, ki so dostopna tudi upokojencem in težko pokretnim osebam (ceste, žičnice!) je v naših gorah kar veliko. Zakaj torej helikopterski izlet v osrčje našega narodnega parka, našega najdragocenejšega zavarovanega območja?! V posmeh prizadevanjem za kakovosten narodni park, za sodoben zakon, ki naj bi ga ohranjal? V posmeh pravnim predpisom s področja varovanja narave, ki naj bi v tej državi veljali?


Marjeta Keršič - Svetel,

Majhno pojasnilo.

Pri snemanjih oddaj Gore in ljudje (ki jih je bilo kakih 110) je IZJEMNO REDKO sodeloval helikopter. Prvič zato, ker je bil za predračun oddaje odločno predrag, drugič pa zato, ker iz helikopterja pač ni mogoče posneti kaj dosti. Na območju TNP je bil helikopter uporabljen v desetih letih le nekajkrat - zmeraj pa z izrecno odobritvijo javnega zavoda TNP, ker je šlo za izobraževalne oddaje o parku. Hvala bogu je imela oddaja ekipo, ki je po lastnih nogah prehodila, kar je snemala. Če bi letali s helikopterji, ne bi bile oddaje take, kot so bile.

Narodni park niso katere koli gore - narodni park je območje, namenjeno ohranjanju neokrnjene narave in doživljanju neokrnjene narave. (Tudi doživljanju naravnega zvočnega okolja!) Za vse narodne parke v Alpah velja, da helikopterski poleti v turistične namene NISO DOVOLJENI oziroma so prepovedani. Uporaba zrakoplovov je v TNP (imamo Zakon o TNP, ki velja!) dovoljena samo za redno dejavnost parka, k čemur sodi nujna oskrba postojank, za geodetska snemanja in za reševanje. Tako pravi veljavni pravni predpis. Je preveč, če državljani pričakujemo, da pravni predpisi veljajo - in to ZA VSE?

Zaradi vsega, kar se trenutno dogaja v TNP, po mednarodnih strokovnih kriterijih v Julijskih Alpah sploh nimamo narodnega parka. Območje, kjer se dogaja helikopterski turizem, kjer se gradijo nove ceste, počitniške hišice, športni poligoni, stadioni, kjer nenehno letajo motorna letala, kjer se kopičijo smeti, po mednarodno priznanih kriterijih pač ne more biti narodni park.

Namigovanje, da ugovarjamo helikopterskim izletom v TNP (za kogar koli - za starostnike iz nekega doma upokojencev, za politike ali kronane glave!) iz zavisti ali nekakšne zamere, je smešno. Je pa tako razmišljanje za slovenske razmere žal zelo tipično. Očitno je zavzemanje za pravni red oziroma spoštovanje strokovnih meril in predpisov s področja ohranjanja narave v iz NAČELNIH RAZLOGOV nekaj neverjetnega. Kar je pri vsem skupaj najbolj žalostno.


Denis Sitar,

Hvala bogu da tako poskrbijo za starostnike. Ko boš pa ti Bojan v njihovih letih pa upam da te peljejo s helikopterjem na Šmarno goro...


Bojan Turšič,

Kot prvo, da ne bo nesporazuma, jim ta izlet od srca privoščim in upam, da jim bo omogočena še kaka podobna dogodivščina. In mnogim drugim tudi, seveda.

Kot drugo (beri kot droben tisk, ha, ha), pa me zanima, zakaj ravno v osrčje TNP, kjer naj bi veljala neka stroga pravila oziroma zakoni.

Morda bi jih lahko namesto na "sedmera" peljali, recimo, na Okrešelj, kjer bi se prav tako lahko sprehodili, pa tudi v koči bi jih lahko lepo pogostili. Ali pa na mangrtsko sedlo, kjer je tudi koča. In še bi se našlo primernih ciljev, kateri pa bi bili bodisi izven TNP ali pa na njegovem obrobju.

Kajti posameznikov in/ali skupin, kateri bi si zaslužili podoben izlet je v SLO kar nekaj.

Kako že pravi stari pregovor ? Izjeme potrjujejo pravila, ali kako že ?!

Pa brez zamere in srečno !

Bojan


Bojan Turšič,

Denis, brez zamere, ampak ko bom jaz v njihov letih, ne bo nič s Šmarno goro. Ker jo bo Z.Zahović kupil. Baje ?!


Bojan Turšič,

Spoštovana ga.Tatjana !!!

Glede na to, da pri moji štiridesetih in še nekaj, že tri desetletja plus kak dan redno obiskujem gore, bom v letih (če jih dočakam, seveda), ko ne bom več zmogel, odklonil vsak helikopter, le tistega, ki bi me morda nujno odpeljal v bolnišnico ne !!! Bom pa prezadovoljen, če me bo kdo zapeljal bodisi na mangrtsko sedlo ali morda v Tamar ali na Vršič, da bom obujal spomine in naredil korak ali dva na svežem zraku.

In upam, da nas je takih še kaj, sicer se bomo v gore kmalu le vozili ali leteli ???!!!


Primož Auersperger,

Vsebina je bila izbrisana na zahtevo avtorja / IP


Primož Auersperger,

Vsebina je bila izbrisana na zahtevo avtorja / IP


Martin Bedrač,

SLOVENIJA - BANANA REPUBLIKA!

Ko že človek misli, da ne more biti slabše, evo ga novi poden!

Predlagam gospo direktorico Zvonko Hočevar Šajatovič za objavo leta, ker ne verjamem, da jo bo še kdo presegel:

"Žal mi je, da smo kršili zakon o TNP (priznam, da se v to res nisem nikoli poglabljala, tako kot se večina ne poglablja v to, kaj bo, ko bodo enkrat stari )..."

"In samo v razmislek: kdor je brez greha, naj prvi vrže kamen - kdor nikoli ni kršil zakona (čeprav samo prometnega)"

Halooo!!! A kdo sploh preverja mentalno zdravje vodstvenih kadrov ?!!


Gašper Benedik,

Tisti dan sem plezal v stenah nad Krmo in helikopter je iz (predvidevam) Pokljuke vsaj štirikrat če ne petkrat letel s tovorom pod trebuhom do koče na Kredarici. Ura je bila sedem zjutraj. To je verjetno OK, bomo vsaj pivo lahko zvrnili pri koči, ko se bomo vračali z vrha Triglava polni zanosa in opoja zaradi lepote gora. Ne ga biksat, čisto prav je da so peljali tiste ljudi do Sedmerih, njim je vsaj nekaj pomenilo.

Gašper


Gašper Benedik,

Če ste že tako hudimano načelni; do kadaj se bomo pa vozili z avti v Vrata in pili pivo na Kredarici(meni osebno čisto paše da je tako). Koga boste javno linčali ker je posprejal PP iz Kota na Luknjo Peč, npr. označil pot iz Ukanca na Pršivec, navrtal smer skozi Okno na Kotel pod Kanceljni ipd. Seveda, helikopter brenči, malo jih je ki se vozijo z njim, z avtom se pa vsak grešnik pelje. Zato so Vrata s svojo cesto čisto OK, ker danes se pa peš ne da pridet daleč. Če se pa pelješ s helikopterjem si pa izvenserijski in zato sumljiv. Malce pomislite, kdo ima zaradi določenih stvari moralno, osebno in ČISTO zadovoljstvo, komu so določene stvari povsem samoumevne (določene skorajda nam vsem) in kdo je tako pameten da igra neko moralno avtoriteto. Po moje je DOSLEDNOST zelo zajebana stvar!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gašper


Tomaž Ogrin,

Naj komentiram Gašperja Gorenca: vozila po Konjščici. Napovedal sem to v nekem hudomušnem prispevku pred leti, ko sta se cesti na Planino na Jezeru in Konjščico gradili. Za obe je v celoti kriv Zavod za gozdove Bled, ki je izdal soglasje. Je velik uničevalec naših planin. Tudi Svečice v Karavankah. Blefira z zaporami. Saj tu pod Konjščico je ena spodaj, vsaj na začetku je bila. Ampak Slovenci smo ena družina, motorizacija pa pritiska, ker če sem jo kupil, zverino drago, se hočem z njo zabavat po terenu.

Za dokumentacijo se priporočam, ker bomo skušali Zavod za gozdove zapret oz. odpraviti. Noče uvesti moratorija na ceste v planine. Samo še za škodo je. Tiste mnoge (veliko večino) gozdarje, ki želijo strokovno delat in imajo tudi čudovite naravovarstvene ideje , je pa treba zaposlit v Gozdarskem inštitutu, ki naj postane osrednja ustanova s pristojnostmi upravljanja z gozdovi. Dosti je bilo uničevanja naših pokrajin z motorizacijo. Je pa možna tudi druga rešitev, da se odvzame pristojnosti soglasij Zavodu za gozdove za posege v prostor ter naj le gospodari z drevesi. Vpeljali bomo sistem žičnic, tako ceste ne bodo potrebne, jih imamo že dovolj. Nad določeno višino pa posek ne bo več dovoljen. Narava se obrača v tako smer, da bodo gozdovi naše preživetje. Nekateri ne vidijo tudi ped naprej, pa morda igra še denar svojo umazano vlogo.


Tomaž Ogrin,

Konkretna alternativa: Z žičnico na Vogel, kjer je enkraten pogled na Triglav in soseščino. Zakaj tam nimajo ponudbe daljnogleda, ne vem. Ko sem "peljal" pred leti dva Nizozemca tja gor, daljnogledov niso imeli in je moj kar prav prišel. Poleg tega je zgrajena razgledna pokrita ploščad s prelepim pogledom na Bohinjsko jezero in okolico. Možni pa so tudi sprehodi med dišečim ruševjem pa v skale, če kdo želi. Edino ogled planinskih rož in planinskih travnikov je zelo okrnjen, saj so s smučiščem vse to uničili, čeprav je od takrat minilo že precej časa, je bil to nepovraten poseg. Nobeno gnojilo ne pričara planinske rožne pestrosti. Zato varujmo prave planinske travnike pred razširitvami smučišč, še posebej na teh višinah in ob dvigovanju povprečnih temperatur.


Tomaž Ogrin,

Kamor je šel bik, naj gre še štrik - ni perspektivna filozofija, če naj TNP doseže mednarodno odličnost med parki. Nasprotno, zniževati je potrebno število letov nad TNP. Še nihče ni analiziral kaj in koliko pravzaprav vozijo v gore in z njih. Podatki so gotovo pri roki. Nakupi, plačilo transporta...A bolje je skrivati...Seveda je prvenstvena naloga Javnega zavoda TNP, da to sporoči javnosti. In tudi za koliko bo letos zmanjšal število oskrbnih poletov v TNP, če so že reševalni naključni. Prosim TNP zavod , da to stori. Naj mu ne bo morda nerodno, kot državni ustanovi, da izpolni željo nekega državljana.


Tomaž Ogrin,

O elektriki na Sedmerih. Zakaj pa imajo agregat namesto sončnih celic? Morda veste, gospa Drinovec. Sicer pa moramo čistočo vsake energije, ki jo črpamo iz narave, dandanajšnji presojati celovito, holistično in ne zgolj antropocentrično, kakor je človeku komot, po domače. Vsaka energija smrdi in onesnažuje, če z njo prismodimo kuho.


Tomaž Ogrin,

"Za ohranjevanja TNP-ja bi bilo potrebno omejiti obisk"(Iztok Jug-Petač).

Nisem za to, ni potrebe. TNP je lahko lepo ohranjen, kljub še večjemu obisku. Največ škode naredi cesta v planine in gore in še kakšna dolinska "infrastruktura". Noben obisk ne more biti hujši od tega. Prinese motorizacijo in z njo še in še problemov za TNP.

Gore in planine TNP so obiskovane intenzivneje le 2 - 3 mesece, v ostalem času si TNP opomore. Gre predvsem za divjad. Če hodimo po poteh ali po skalah, se obisk še pozna ne.

Seveda pa ne smemo puščati v naravi svojih, za naravo neprebavljivih odpadkov. To je problem. A rešljiv.

Nujno je strokovno, iz več vidikov obdelati "ekonomijo" planinskih koč, raje zavetišč in predlagati državi (zakonodaji) primernejše rešitve od zdajšnjih. Bodo gostilne ali zavetišča? Bomo dobili pivo v kočah (pa še hladno seveda) ali si ga bomo prinesli (vročega?ni nujno). Pogovarjajmo se o naši razvajenosti...

V gore gremo tudi po zdravje. Torej lahko pogrešamo zrezke. Celo moramo, da se očistimo zabasanosti iz doline. itd.

TNP je narodni park, ki naj bi spadal v družbo evropskih parkov, v razred odličnosti. Za vse domače prebivalce, ki želijo služiti s TNP, je taka blagovna znamka nujnost. Zaenkrat tega TNP še ne dosega, kljub dovolj dobremu zakonu, ker ga država ne spoštuje! Tudi parka ne spoštuje. Samo koliko črnih gradenj dopušča! Ne odkupuje parcel. Dovoljuje ceste v višine. itd.

Država oziroma ministrstva nimajo koncepta, ideje kaj s TNP. Državni Zavod TNP pa temu ustrezno dela po liniji najmanjšega upora. Zato gre TNP v maloro...

Da malo izzovem: naj ga dajo v upravljanje civilnodružbeni organizaciji Mountain Wilderness Slovenije (z vsemi sredstvi vred), pa bo TNP vzbrstel kot popek žlahtne rože.

Izpolnil bo mednarodne kriterije, ki so dokaj zahtevni, za park odličnosti in bo nosil dobiček, skupaj z več sto zaposlenimi domačini v njem. Kako je to mogoče?

Ker ima ta civilna družba ob pomoči SAZU in drugih strokovnih inštitucij jasno predstavo, kako v uspešen in obenem dobro ohranjen TNP.

Tudi občinam bi bilo samo v korist, saj bi pridobili mnoga razpoložljiva evropska sredstva za napredek parka in občin. Koliko jih pa TNP občine zdaj počrpajo? Kar vprašte jih.


Miha Noč,

Mislim, da so te debate povsem odveč. Je pa dejstvo, da TNP vtika nos samo tam, kjer se njim zdi, da to lahko počnejo. Dokler bo v osrčju narodnega parka lahko vojašnica za šolanje vojakov (slovenskih in nažalost tudi tujih), dokler se bodo nadzorniki TNP z terenci vozili po Bohinjskih planinah (slike v PV), dokler bo helikopter vozil vremenarje na Kredarico itd....

...so taki poleti res minimalna škoda okolju in ni vredno besed. Je pa res, da ne smejo postati stalna praksa.

TNP pa naj najprej pospravi pred svojim pragom.

Lp Miha Noč


Matjaž Novak,

Ali ne znam šteti, ali pa je bilo v primerih, ko so se tako ali drugače kronane glave s helikopterji vozile na Kredarico na razne proslave napihovat kot žabe, na tem portalu bistveno manj pripomb. To še posebej preseneča, ker je bila že samo njihova pojava hujše onesnaževanje narave, kot ropot elise helikopterja. Zakon o TNP bi bilo potrebno še korenito dodelat.


Dubravka Fazinić,

Tine Mihelič je napisao (otprilike): "Tko jednom posjeti dolinu Triglavskih jezera ostat će mu zauvijek u sjećanju ..."

Kad sam pročitala vijest, baš me razveselila. Gđa direktorica je u svom pismo lijepo objasnila i zašto. Na kraju je svim "zaštitinicima" TNP-a sažela bit njihovih primjedbi u dvije rečenice (pljuju po tuđim dobrim djelima, a svoje greške ne vide ...).

Gđa Zvonka možda ne zna da je opsežnih diskusija sličnog karaktera na ovim stranicama bilo i ranije. Primjeri: treba li poznatog alpinista uopće spašavati i koliko to košta, zašto premijera u stijene vodi novinarka (žena!) pa o tome još i piše "presladunjavo" i sl.

Najviše me u vezi ovoga žalosti što direkotrica piše da "zaradi takšnih negativnih odzivov ne bo več priložnosti ... niti za starostnike doma starejših Tržič, niti katereg drugega doma ..."

Ne dajte se, gđa Zvonka pokolebati u vašim dobrim djelima! Kakvo "onesnaževanje", to je samo prezir prema slabima i nemoćnima (od kojih nema nikakve zarade)!

Što se tiče kršenja zakona, g. Zlodej je sve objasnio (2.7.) - helikopter je bio vojni, imao je dozvolu za let, taj let spada u iznimke. Tko ne shvaća zašto, uzalud mu je objašnjavati.


Klemen Belhar,

Pred leti sem na Kreti hodil po niihovem narodnem parku, v soteski Samaria. Gre za njadaljšo evropsko sotesko in za Grke predstavlja nekaj podobnega kot za nas dolina sedmerih jezer. Obisk je bil precejšenj, a povsem nadzorovan in urejen. Plačati je treba znatno vstopnino. Soteska je polna oboroženih (puške in pištole) stražarjev, ki so sicer prijazni fantje in je znjimi lepo klepetati. Prepovedano je vse razen hoje. Ne sme se stopiti s poti, trgati cvetic, letati za krikriji itd. Prepovedano je tudi kaditi in paznikov je toliko, da ni šans, da bi nekdo pokadil svoj čik. Kaj šele svinjal po parku, ali tja letal s helikopterjem. Dobili bi ga in oglobili. Za kaj več bi verjetno streljali. Popoldan sotesko zaprejo in iz nje lahko le še izstopiš, vstopiš pa ne. Če se na koncu predolgo kopaš v Libijskem morju, moraš tam prespati ali pa opraviti vožnjo z ladjico do kraja, kjer ujameš avtobus. Če imaš na izhodišču avto, se boš do njega vozil nekaj ur z ladjico in več kot sto kilometrov z avtobusom. Tisto leto je ta narodni park dobil priznanje za najbolj urejen in najbolje voden evropski narodni park. Še zdaj me prime sveta jeza, če se kdo priduša, da je v Grčiji umazano ali balkansko. Le poglejte kakšni umazanci smo.


Klemen Belhar,

Ne razumem zakaj nekateri, če ne večina, ne razumejo, da se nekaterih stvari ne počne. Ne in konec. Zato so tudi prepovedane. Npr. s helikopterjem se ne gre na izlet na Sedmera jezera. Ker smo v času dopustov: ne je se prstacev, ker so ogroženi (enkrat jih bo zmanjkalo). In tako bi lahko našteval različne neetičnosti v neskončnost. Zelo hitro pristanemo, da je nekaj prepovedano, a sami sebe izvzamemo kot izjemo. Na ta način smo izjeme vsi, prepovedi ni več, a nekdo ali nekaj občuti posledice našega dejanja. Primer: prav je, da se štirikolesniki ne smejo voziti po naravem okolju, ampak saj ni nič takega, če se samo jaz malo peljem tod - in potem jih tako razmišlja sto. Saj vem, da lahko naberem zgolj 2 kg gob, a kaj, ko sem jih našel trinajst...

Seveda nisem brez greha, a vem, da je napaka napaka. Če bi jo že naredil, bi jo priznal. Ta polet je bila napaka, s katero so se pohvalili in si napravili celo PR!?

Niti ne razumem rahlo bizarne želje starostnikov, da bi se še pred "odhodom v nirvano" s helikopterjem peljali na Sedmera jezera. Zakaj pa jih peš niso obiskali že prej? Jaz sem tudi hotel biti profi nogometaš, a kaj ko nisem nič storil za to. Bom izžreban, da bom igral v finalu lige prvakov? Šel bi na Cerro Torre, res rad, a ne verjamem, da bo ratalo. Kdo me bo peljal? Dom za starostnike? Čez 40-50 let, ko bom čakal na odhod?

Kot je že davno zapisal Kant: Deluj tako, da bo tvoje ravnanje lahko postalo pravilo.


Iztok Jug-Petač,

Na osnovi prebranega v prejšnih pripombah se mi zdi, da nas je le nekaj posmeznikov, ko si želimo vsaj kakšno oazo miru, saj je večina okolja že uničenega s hrupom, svetlobo in "vizualnimi komunikacijami".

Citat g Pavliča, ki ga mnogi razumemo tudi takole: nekaj posameznikov si lastimo TNP v imenu ohranjevanja okolja predvsem za sebe.

Se pa strinjam z predlogi g.Auspergerja.

Pa še nekaj. Za ohranjevanja TNP-ja bi bilo potrebno omejiti obisk.Le kaj bi nato rekli tisti "borci", ki npr. zaradi prevelikega navala obiska ne bi smeli v TNP.

Uh, kakšen halo bi nastal !!!!


Damjana Jerina,

Ko se vsaj enkrat v življenju srečaš z vidikom starosti, ko imaš vsaj kdaj možnost prisluhniti staremu človeku in ko ga poskušaš slišati in razumeti, takrat se ti "polet" v TNP ne zdi napačen. Ne pravim, da mora to postati praksa, vendar se veslim z tistimi, ki so to doživeli in pozdravljam vse tiste, ki so prebrodili vse ovire, da so ta projekt lahko uresničili.


Katarina Majer,

...ja, ja, seveda, pol pa naj še naredijo helidrome kr ob vseh planinskih postojankah in uvedejo redne helikopterske linije iz dolin v hribe in obratno ter tako s hribov preženejo večinski delež ljudi, ki hodijo v hribe doživljat in uživat čimbolj pristno naravno okolje, ne pa hrup in nesnago sodobne civilizacije.

....pa da ne govorim, kaj s sabo prinese in posledično za zabo verižno potegne vsak tak na videz majhen poseg v naravo, ki je bil sicer opravljen z dobrimi nameni.

Pa nimam nič proti upokojencem, da se razumemo. Če hočejo doživet hribe, lahko še vedno z "avto-prevozom" pridejo ponekod dokaj visoko. Jaz bi tudi rada bila na vrhu Everesta, pa ne bom najela helikopterja samo zato, ker nimam druge možnosti, da pridem gor.

Vsakomur svoje, jaz pravim. Tak kot nismo vsi za vse, tak tudi ne moremo imeti vsi vse.


Katarina Majer,

Jaz verjamem, da so bili starostniki verjetno presrečni in jim to tudi iz srca privoščim. Ampak problem vidim ravno v tem, da se nekdo nekaj spomni in potem to postane stalna praksa ne glede na vse negativne posledice. To gre meni na živce.

Po drugi strani pa, če je ta polet bil samo izjema, pa pridemo do problema nepravičnost do drugih starostnikov. Če se je enim omogočilo, potem bi se po pravem moralo vsem, a ne? To nas nadalje pripelje do vse splošnega: "Če oni lahko, zakaj ne bi tudi mi?"

........ pa smo tam .... pri stalni praksi namreč.


Bernard Štiglic,

Veseli me,da so izvedli ta izlet in starostnikom polepšali dan.Planinske koče se kot vemo oskrbujejo s helikopterji in ne verjamem,da bi bili upokojenci kaj večje onesnaženje kot tovori,ki jih dnevno,tedensko vozijo na planinske koče.


Bernard Štiglic,

Upam,da ti starostniki ne vidijo naših pripomb.Naravovarstvo je čudovita stvar,ki je v današnjih časih vsekakor potrebna.Vendar pretiravanje ne pelje nikamor tudi pri tem.Potrebna je neka srednja pot,ki dovoli normalno življenje domačinom in razvoju turizma,istočasno pa ohranja naravo vsaj na sedanjem nivoju.Žal ponavadi ni tako in se prebivalci na vse načine otepajo raznih parkov in zaščitenih območij.Po drugi strani peščica posameznikov na račun naravovarstva obvladuje cela področja ,čeprav sploh niso lastniki.To se dogaja tudi vTNP.Me pa zelo zanima kako se tisti,ki ste tako proti vožnji starostnikov na Sedmera jezera obnašate doma.Ali ne uporabljate elektrike,računalnikov,papirja ,čistil,avtomobilov....in še drugih civilizacijskih "vrednot",ki so kot vemo

veliki uničevalci okolja.Po mojem pri sebi niste tako dosledni,kot pri upokojencih,ki se mimogrede verjetno ne morejo braniti pred vašimi obtožbami.


Tatjana Drinovec,

ja pa kaj potem, ce so sli starostniki na Sedmera...Vsak, ki bi imel to moznost bi sel, nihce od vas nebi odklonil, kaj ne... pac pa komentarji padajo zakaj 92 letna gospa, zakaj pa predsedniki ne grdo z avtom na sestanke, ne gospoda gre s helikopterjem. TNP naj pa ze enkrat napelje elektriko do sedmerih, ah to pa tudi ne ker je to onesnezevanje okolja a helikopter, ki vozi nafto pa ne onesnazuje ali pa po moznosti agregat!!! mislim, da je elektricna energija ena najbolj cistih energij, ne pa agregat... koliko gospodov in gospodicen v salonarjih letno pripeljejo helikopterji v hribe, ampak oni so polni denarja pa jih nihce niti ne opazi, 100letno mamco pa vsak...pa se to..nimajo vsi starostniki plenic in niso nic manj vredni kot gospoda v salonarjih ali pa predsednik...

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.