Išči

Andi

Andi ali Kordiljere/Cordillere: osrednja gorska veriga Južne Amerike; geografska nadkategorija je Amerika
Podkategorij nimamo, za oznako podrobnejših lokacij  bodo značke, ki jih  postopoma  vključimo ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

V Andih

Drago Perko: Franc Jeromen - Legende slovenskega alpinizma

ka.pzs.siLEGENDE SLOVENSKEGA ALPINIZMA
v Slovenskih novicah vsak ponedeljek v sodelovanju s Komisijo za alpinizem PZS.

         ... ostali brez Igorja

Franc Jeromen je začel intenzivno plezati kot študent
Odprava v Južno Ameriko se je končala tragično

LJUBLJANA »Za hribe me je navdušil stric Janez. Začeli smo s Šmarno goro. Tudi na Triglav sem šel mlad. Stric je bil pravi športnik. Bili so težki časi, a je bilo njegovo pravilo, da smo vsako nedeljo šli na izlet. Velikokrat kar s kolesi do Kamniške Bistrice in na Grintovec. Avtomobilov ni bilo,« nam uvodoma pove vitalni in zgovorni Franc Jeromen, po duši Ježičan, saj si je na tem koncu Ljubljane ustvaril dom.

Image
Osemdesetletniku ne manjka bogatih spominov. Sprva je bil član PD Matica, med študijem se je zapisal alpinizmu in postal član Akademskega alpinističnega odseka. »S plezarijo sem začel sorazmerno pozno, 23 let sem imel. Za to pa so krivi moji prijatelji, v prvi vrsti žal že pokojni Janez Rupar, s katerim sva veliko preplezala skupaj. Zelo dobro sva se ujela,« de Jeromen, ki je v 70. letih prejšnjega stoletja sodeloval v številnih odpravah v tuja gorstva.

Prva njegova mednarodna odprava sega v leto 1971, ko je odpotoval na Lofotsko otočje na severu Norveške. Cilj odprave je bilo območje Kirkkefjorda na otoku Moskenesøya, ki je bil alpinistično manj raziskan in na katerem so prvi plezali Angleži. Odpravo je vodil Janez Rupar, člani pa so bili poleg Jeromna Janez GradišarRudi RajarJošt Razinger, Gregor RupnikVlado Schlamberger, za transport je poskrbel Mirko Sevšek. Naslednje leto, 1972, je bil že član odprave ob 50-letnici SZ, ko so v Pamirju gostitelji iz Moskve organizirali odpravo na vrh Pik komunizma. V jugoslovanski odpravi so bili ob Jeromnu še Janez Rupar, Marjan Srečnik in Ludvik Rožič, vodil pa jih je načelnik GRS Bine Vengust. To je bila že tretja odprava slovenskih alpinistov v Pamir, prejšnji sta bili v letih 1967 in 1969. Jeromen in Rožič sta to pot prišla na vrh. Na prelomu leta 1972 v 1973 je bil Jeromen vodja odprave na Hoggar (t. i. saharski Dolomiti), ob njem so bili v odpravi še Drago Bole, Igor Herzog, Janez Gradišar, Marko Zuccato, Janez Rupar, Marjan Osterman in Rudi Rajar.

Image
Leta 1974 je bil član pete jugoslovanske alpinistične odprave v Himalajo, točneje na Kangbačen. V ekipi so bili še vodja Tone ŠkarjaJože Andlovic, Zvone AndrejčičStane BelakDanilo CedilnikJanez Dovžan, Janez Gradišar, Zoran JerinMarjan ManfredaBojan PollakRadovan RiedlRoman RobasMiha SmolejPeter SokličPeter Ščetinin in Tone Trobevšek. »Leta 1969 je bila jugoslovanska odprava tu prvič, pa žal ni prišla na vrh. Čisto malo je zmanjkalo. Vrnili smo se, da poravnamo dolg,« se spominja Jeromen. Naši alpinisti so upali, da dobijo dovoljenje že spomladi, a so ga šele za jesen 1974. Poljaki so po jugoslovanski smeri šli že spomladi in so tako prehiteli naše s prvim vzponom na vrh. Kljub temu to ni zmanjšalo pomena odprave, ki je bila tudi po mnenju Jeromna izjemno močna in kakovostno sestavljena. Kar 10 alpinistov se je povzpelo na Kangbačen, 5. oktobra je bil na vrhu tudi Jeromen, z njim pa še Dovžan in Manfreda.

Tragedija

»Menim, da sem bil izbran v odpravo na Kangbačen, ker so potrebovali tudi nekaj izkušenih starejših članov, ne le mlade rajserje. Poleg tega je bilo za mano že več mednarodnih odprav, tudi na tej nadmorski višini,« pojasni Franc. Zadolžen je bil za transport. »Robo smo dva meseca prej z ladjo poslali v Kalkuto, kjer nam jo je potem s pomočjo domačina v dveh dneh uspelo spraviti čez carino. To je bil kar zalogaj. Če ne bilo tega domačina, ki je delal za slovensko firmo Intertrade (direktor je bil Ivan Heller), ne vem, kako bi bilo,« se spominja. Odprava je poletela iz Rima v Bombaj, a je bil polet prekinjen. »Ko smo vzleteli, so nam sporočili, da ima letalo tehnične težave. Naš član, izjemni novinar Zoran Jerin, ki se je spoznal tudi na letalstvo, je opazil, da se je pokvaril eden od štirih motorjev našega jumbojeta. Za to smo pristali v Bejrutu, dva dni bivali v hotelu Holiday Inn, potem pa le poleteli do Indije.« Franc je z zdravnikom Sokličem poskrbel za sedem ton prtljage, preostali pa so že potovali naprej do vznožja gore.

Leta 1975 je Franc Jeromen plezal v Andih, in sicer v odpravi na Chacraraju. Člani so bili: Sandi Blažina (vodja), Igor Herzog, Igor Goli, Franc Jeromen, Tine Mihelič, Marjan Osterman, Rudi Rajar, Janez Rupar, Vlado Schlamberger, Igor Tekavčič (zdravnik). Odprava se je končala tragično, saj se je smrtno ponesrečil Igor Goli, Marjan Osterman pa se je poškodoval.

»Smo imeli kar težave, da smo Igorjevo truplo spravili v domovino. V Limi, glavnem mestu Peruja, je delovala jugoslovanska firma, ki je gradila jezove za elektrarne. V naši odpravi pa je bil inženir hidravličar Rudi Rajar, ki je imel stik s to firmo, ki nam je nato pomagala urediti vse za transport v Jugoslavijo,« še doda Franc.

Image
Gorski reševalec

Franc pravi, da je vedno rad plezal, a je po poroki leta 1977 postal opreznejši. Spominja se tudi črne statistike tistih let. »Precej smrtnih nesreč je bilo med nami, spomnim se številke 30 mrtvih od začetka delovanja društva. Spraševali smo se, kaj delamo narobe. Pojavili so se celo pozivi, da bi morali alpinizem prepovedati. Pa je analiza enega od naših članov pokazala, da so se v našem društvu združevali in zbirali mladi iz vse Slovenije, ki so imeli različno znanje, nekaj so ga pridobili tudi v naši plezalni šoli. A je bilo to premalo, ko so prišli v resne stene.«

Franc je bil tudi član gorskoreševalne službe, leta 1978 je pomagal pri odmevni akciji, ko so reševali njegovega svaka Franca in nečaka Miho, ki sta ostala v snegu pod Triglavom. »Bila je krasna jesen, a sta se predolgo zadržala na vrhu. Skupina je šla v dolino, onadva sta se ločila od nje. To je bila napaka, vse drugo, kar sta storila naprej, pa je bilo pravilno. Tudi v sneg sta se zakopala in čakala. Mi pa nismo vedeli, kje sta. Le to, da sta odšla z vrha. Močno je snežilo. Spomnim se, da je bilo v Ljubljani že 20 centimetrov mokrega snega. Helikopter sprva ni mogel vzleteti, potem mu je zahvaljujoč izjemnemu pilotu to uspelo. V drugo ju je opazil in našel,« se naš sogovornik spomni reševalne akcije, v kateri je sodelovalo 30 gorskih reševalcev z Janezom Brojanom na čelu, akcija pa se je srečno končala. 

Slovenske novice, 27.12.2021
V Andih ostali brez Igorja

Image


Spraševali smo se, kaj delamo narobe. Pojavili so se celo pozivi, da bi morali alpinizem prepovedati.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 586

Andi Kordiljere - Cordillere