Išči

ALP

ALP-inizem, -inističen, -inist/ka, -inistinčni (odsek ...) =  torej vse na temo "alpinizem" 
Če nekoga zanima le alpinizem, si lahko za (najbolj) priljubljeno nastavi povezavo:  ALP >  

Alpinizem

Objavljalci

Authors

Arhiv

Poslovil se je

naš Ničo, legendarni ljubljanski alpinist in plezalec ing. Leonid Kregar, mnogim prijatelj in soplezalec.

Kot dolgoletni član PD Ljubljana-Matica je bil mentor mnogim, ki so želeli spoznati gore in strme stene.
Ničo, pogrešali te bomo!


Poobjavljeno 13. januarja 2006

Andrej Kokalj
66-letni Ničo v 7a

Leonid Kregar, dipl. ing., vsem bolj znan kot Ničo, je svojevrsten fenomen v slovenskem plezanju. V soboto, 7. januarja 2006, je v plezališču Nova Costiera splezal smer Per intenditori z oceno 7a (VIII po UIAA). Izreden vzpon za gospoda v letih (januarja praznuje svoj 66. rojstni dan), ko marsikateri njegov vrstnik pozna le še pot od kavča do televizorja. Da je v dobri formi, je dokazal že z vzponom Surimono (6c) na Napoleonski cesti pred nekaj tedni in seveda s številnimi vzponi skozi celo sezono.

Ničo, gorski vodnik in alpinistični inštruktor, je v sedemdesetih postal član PD Ljubljana-Matica, alpinizem in plezanje pa sta več kot njegov življenjski slog; lahko rečem, da pomenita njegovo življenje. Skozi njegove roke je šlo na stotine tečajnikov, katerim je s pristnim, danes že pozabljenim entuziazmom, predajal svoje dolgoletne izkušnje in znanje. Od njega smo se učili tudi tisti, ki danes štejemo za srednjo in starejšo generacijo. Število njegovih alpinističnih vzponov je že davno preseglo številko tisoč. Je odličen poznavalec smeri v naših gorah, kjer je splezal večino klasik, pa tudi novejših zahtevnejših smeri (Golo sonce v Skuti – ZP - 1991, Grošljeva spominska v Planji - 1996, Harlekin v Trentarskem Ozebniku - 2001), v desetine gredo njegovi plezalni obiski Paklenice (Cvrčev steber - 1990, El Condor pasa), Arca (Loss Pilati v Picolo Dain -1994, Mescalito - 1995), Dolomitov (Carlesso-Sandri v Torre Trieste - 1990, Stroblov raz v Rocceta alta di Bosconero - 1994), Centralnih Alp (Bonattijev steber v Grand Capucenu - 1990, Gervasuttijev steber v Taculu - 1990), bil je na Kilimandžaru, v bolivijskih Andih, v Pakistanu. Veliko ima vzponov po slapovih (Centralni slap v Tamarju - solo) …To je samo skromen izbor vzponov po avtorjevih informacijah.

Ničo Kregar, foto Simon KurnikObčudovanja vredno pri njem pa je to, da je v plezanju neprestano napredoval, kar se mu je na nek način zgodilo popolnoma spontano - pleza namreč samo z mlajšimi. Hitro je sprejel in se začel ukvarjati s športnim plezanjem, njegovo plezalno tehniko mu lahko zavida marsikateri dvajset ali tridesetletnik. Odlikuje ga odlična psihična in fizična pripravljenost, predvsem pa neizčrpna motivacija ter veselje do plezanja. Vse to ga dela izjemnega. Svoje prve smeri osme stopnje (7a) je splezal, ko je bil že v petdesetih letih, težavnostno stopnjo 7a pri skoraj šestinšestdesetih pa plezajo le redki na svetu. Po mojem mnenju je edini pri nas, ki se lahko pohvali s takim dosežkom.

Ničo, iskrene čestitke, vse najboljše v imenu vseh, ki te poznamo in smo imeli s tabo priložnost in čast biti v skupni navezi. Želimo ti, da bi še v tvojih sedemdesetih in osemdesetih podiral rekorde, predvsem pa, da bi še dolgo plezal z nami.


AO Ljubljana Matica - Janez Marinčič, 10.12.2020

Hej JoeV črnini te zgodbe iz novembra letos ostaja vele Matičar NIČO KREGAR nepozaben.
Na klub je v svojih zrelih letih prišel kot izdelani gornik po še kakšno informacijo o alpinizmu. Njegov kasnejši prispevek Matici se glede na desetletja njegovih plezalnih šol na klubu ne pozablja. Bil je misleči lik alpinista, prijazen in dobrodušen do vsakogar. Ničo je itak vseskozi plezal in imel navdih tako za težke športne smeri, kakor tudi za velike stene in gore vsepovsod.
Podoba je iz njemu naravnega okolja Dolomitov. Tudi črna zavesa v Sass de Pordoi v ozadju se mu je ob slovesu zanesljivo poklonila z užaloščenim, najtemnejšim odtenkom svoje stene.

Značke:
GL4 BIO umrl

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 11336

ALPinizem