Išči

SLO

SLOven  -ija, -ski, -ec ... velja za celotno ozemlje Slovenije, pa tudi prek meja na etnično naša območja
Osnovne podkategorije so: ljubljansko, gorenjsko, štajersko, dolenjsko in primorsko, ki jih tudi naprej oddeljujemo 

Objavljalci

Authors

Arhiv

Japonska pisava težka,

Delo - Marko Uršič: ... lažje bo s steno v Tokiu

Japonska pisava težka,

Mia Krampl bo v družbi Janje Garnbret skušala rezultatsko najvišje olimpijsko vziti v deželi vzhajajočega sonca.

Športni plezalci so splezali na Triglav. No, ni bilo dobesedno tako, a imeti mednarodno tekmo po slabih pol leta premora, v svetovnem pokalu pa je bil niz »nedelavnosti« še daljši, je dalo občutek, kot da bi se na vrhu slovenskega očaka nadihali svežega zraka. V švicarskem Meiringenu je bilo uvodno tekmovanje v letošnjem svetovnem pokalu, na balvanih se je bodlo, tam pa si je Mia Krampl priplezala 15. mesto. »Z izkupičkom na tekmi nisem povsem zadovoljna, kvalifikacije sem kar dobro odplezala, v polfinalu pa se ni vse izšlo. A vem, da forma je, kjer pač hočem, da je, tako da sem zadovoljna, čeprav sam rezultat ni bil ravno zelo dober,« je za uvod navrgla 20-letnica z Golnika. Gorenjka pa si je zato decembra na olimpijskih kvalifikacijah v kombinaciji v Toulousu s tretjim mestom, enim pred Lučko Rakovec, v dramatičnem boju priplezala vstopnico za udeležbo na tokijskih igrah.

Lani je za svoje športne uspehe v letu 2019 prejela Bloudkovo plaketo. FOTO: Jože Suhadolnik»Po tekmi naju je poklical novinar New York Timesa, nobena od naju se na začetku niti ni zavedala, da je to tisti pravi New York Times. Bila je zanimiva izkušnja biti v članku v takšnem časniku, in ga tudi prebrati. Veliko mi pomeni, da imam sama in tudi plezanje toliko gledanosti in več medijske pozornosti, kakor jo je bilo včasih.« Za svetovno podprvakinjo v težavnostnem plezanju iz leta 2019 v japonskem Hačiodžiju bo plezanje na steni v japonski prestolnici zagotovo krona nastopov v debitantskem športu na olimpijskih igrah, za visoke cilje se bo treba izpiliti še v hitrostnem plezanju in v balvanih.

Komaj čaka, da odpotuje

»Praktično vso leto sem trenirala le ti dve disciplini in imam občutek, da je napredek opazen. Upam pa, da ju bom do olimpijskih iger uspela še malce izboljšati,« je potrdila vrhunske namene glede rezultatskih ciljev. »V bistvu si v glavo nočem položiti nekih ciljev, natančne številke, ker se mi zdi, da potem hitro pride do nekih dodatnih treme in strahu pred tekmo. Če imaš previsok cilj, lahko potem pride do prevelikega razočaranja, če ga ne dosežeš. V Tokiu želim le najbolje odplezati, kolikor lahko, v takšni formi, kot bom avgusta na omenjeni tekmi. Za zdaj še ne čutim denimo kakšne pozitivne treme zaradi olimpijskega nastopa, a se mi zdi, ko bom enkrat na letalu na poti v Tokio, da se bo verjetno počasi začela. Pozitivna trema me niti ne moti, je povsem v redu, če obstaja. Že komaj čakam, da julija odpotujemo, upam, da ne bo prevelike treme in da bom uspela odplezati, tako kot znam,« v deželo vzhajajočega sonca pogleduje članica AO Kranj, ki je začela plezati s šestimi leti, s tem je sledila bratu Timu. »Takoj sem se zaljubila v plezanje in niti pomislila nisem, da bi morebiti preizkusila še kakšen drugi šport.«

Kulinarični adut

Mia Krampl je bila že lani na treningu v Tokiu, a je njeno tamkajšnje bivanje padlo ravno v času, ko se je razpasla pandemija. »Tam sem bila marca in aprila, po tistem nisem več načrtovala odpotovati v Tokio in tam vaditi. V Sloveniji in v Evropi imamo dosti dobrih središč za športno plezanje, ni se mi zdelo toliko potrebno, da bi šla v Azijo na še ene priprave. Sicer je Japonska za zdaj ena mojih najljubših destinacij in držav kar zadeva kulture, vedenja ljudi, njihove prijaznosti, seveda tudi kulinarike. Tudi turistično in glede plezanja mi je tam zelo všeč, računam, da bo kdaj še šla na Japonsko na kakšno daljše potovanje. Japonščine se sicer malce učim, a je kar težavna, zelo drugačna je od slovenščine, angleščine ali kateregakoli evropskega jezika. Že naučiti se pisavo je kar težko,« je razložila posebnost države, kjer vzhaja sonce, na OI pa bosta želeli najvišje vziti Mia Krampl in Janja Garnbret kot slovenski pretendentki za žlahtni vzpon v olimpijski japonski vertikali.

2. mesto na SP v težavnostnem plezanju ima Mia Krampl iz leta 2019 v japonskem Hačiodžiju

Športno plezanje pa v vsakdanjiku prve zaseda skoraj ves čas. »Plezanje je na prvem mestu, največ časa preživim na treningih in potem še na kakšni dodatni vadbi za telesno moč. Veliko časa za kakšne hobije nimam, proste trenutke najraje preživljam z družino in prijatelji. Namreč nimam veliko prostega časa in zato takrat, ko sem doma in recimo nisem na tekmovanju, tega rada posvetim ljudem, ki mi veliko pomenijo. Tudi prostemu plezanju v naravi se veliko manj posvečam kot tistemu na umetnih stenah, med sezono si je težko vzeti čas za skalo, če hočeš poleg še resno vaditi za tekmovanja. Po sezoni pa si vzamem čas tudi za prosto plezanje v naravi,« razloži. O razširjenosti in kakovosti slovenskega športnega plezanja pa je kot piko na i podala sklepno ugotovitev: »Tudi v drugih športih je veliko dobrih Slovencev, morebiti smo tako delaven in športen narod, da nam zato lahko tudi uspe.«

Delo, 10.05.2021 ob 12:00
Japonska pisava težka, lažje bo s steno v Tokiu

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 69420

SLOven...