Išči

gornjesavsko

GORNJESAVSKO... opis

Objavljalci

Authors

Arhiv

Da ne bi zamudil

Slovenske novice - Tina Horvat: ... letala, je poklical reševalce

Romun izpod Triglava potreboval transport v dolino
Vse več nepoškodovanih želi izsiliti helikopterski prevoz

Image
KRANJSKA GORA • Gorski reševalci, prostovoljci Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS), pri svojem poslanstvu vse večkrat naletijo na ponesrečene ali izgubljene planince, ki potrebujejo njihovo pomoč zaradi neprimerne opreme ali neizkušenosti. Čeprav zelo negativno presenečeni, ko zagledajo v visokogorju t. i. turiste v sandalih in kratkih hlačah, jim vedno, brez izjeme in odvečnih besed, priskočijo na pomoč. A vse skupaj se iz tedna v teden samo še stopnjuje! Medtem ko so osupli gorski reševalci v pogorju Krna prejšnji teden reševali dva Belgijca, ki sta v kratkih hlačah in majicah zašla v neprehoden in smrtno nevaren teren, eden od njiju pa se je v gore odpravil celo z berglami, so ta konec tedna doživeli nov šok. Na pomoč jih je namreč poklical »planinec«, ki je zamujal na letalo. Edini način, da ga ujame, bi bil prevoz s helikopterjem v dolino.

»Gorski reševalci radi pomagamo in nikoli nam ni žal nobenega napora ali časa, ko nekdo potrebuje pomoč in gre zares. A takšne želje kljub vsemu težko prežvečimo,« so zapisali na spletni strani GRZS.

Kaj tako norega še ne

Image
»Že okoli 25 let sem gorski reševalec in v tem času sem doživel že mnogo neumnosti. A kaj tako norega pa še ne. Gorske reševalce je poklical, kot da bi bili taksi služba,« nam pove gorski reševalec Gorske reševalne postaje (GRS) Kranjska Gora, zdravnik letalec Peter Najdenov, dr. med.

Pretekli konec tedna je bil dežurni zdravnik združene ekipe GRZS in HNMP na Brniku, ko so ga ob 18. uri poklicali iz centra 112, češ da želi neki tujec govoriti z njim oziroma da bi nekdo rad aktiviral gorsko reševalno ekipo. »Klical je gospod, za katerega se je izkazalo, da je Romun. V polomljeni angleščini mi je povedal, da je na Kredarici in da potrebuje transport v dolino. Po prvem presenečenju sem ga začel spraševati, kaj je narobe z njim, o poškodbah, bolezni ali drugih težavah, a je gospod vse to zanikal. Povedal mi je, da se je 'uračunal' v času in da ima zjutraj ob četrti uri letalo z Brnika, ki ga res ne sme zamuditi,« pripoveduje Najdenov, sicer predstojnik pediatričnega oddelka v Splošni bolnišnici Jesenice.

Image
Ko je dežurni zdravnik klicatelju povedal, da gorska reševalna služba ni namenjena nenujnim prevozom, ga je Romun začel celo čustveno izsiljevati in mu groziti. »Bilo je res zelo neprijetno, saj je začel razlagati, da se bo na poti dol poškodoval in da bomo potem mi krivi. Skliceval se je celo na nekakšno zavarovanje, ki mu omogoča helikopterski prevoz, a pogovor sem kaj hitro končal, moral sem ga prekiniti,« nadaljuje opis nenavadnega dogodka.

Pretiravajo pri opisu poškodb

Je bil pa Romun vsaj toliko pošten, ali pa morda naiven, da se mu ni zlagal, doda Peter Najdenov. Pri svojem delu letečega zdravnika namreč opaža, da vse večkrat pokličejo na pomoč samo zato, ker so utrujeni in se jim zdi, da ne morejo v dolino. »Ja, velikokrat se nam dogaja, da mnogi pretiravajo pri opisu svojih poškodb ali utrujenosti in tako izsilijo helikopterski prevoz. Pokličejo nas, da so čisto onemogli, ko pridemo do njih, pa sploh ni tako hudo. Znan je primer, ko je nekdo poklical na pomoč z Vršiča, bil je le 200 metrov od ceste. To meni in vsem nam dvigne pokrov, saj je nepošteno do nas, reševalcev, predvsem pa do drugih, ki bi morda v tem času res potrebovali našo pomoč. Mi nismo taksi služba, ampak smo gorski reševalci. In takšnemu izsiljevanju bi bilo treba narediti konec. Zaradi vse več teh dogodkov se mnogi vedno bolj sprašujemo, kako naprej in kako bi se dalo takšne neljube dogodke preprečiti.«

Navigacija v gorah ne dela

Na takšne in podobne zgodbe, ki so povezane s slabo opremo in pomanjkanjem izkušenj, že več let opozarjamo mediji in strokovne službe, od GRZS do Planinske zveze Slovenije. Vendar je vse zaman, število intervencij v gorah se samo še povečuje. Poleg pomanjkljive opreme in slabe obutve so velik problem tudi nepoznavanje osnov varne hoje v gore, predvsem pomanjkanje orientacije. Mnogi ne poznajo poti niti ne znajo uporabljati zemljevidov, zato slepo zaupajo telefonskim aplikacijam in navigaciji. Tudi nedavno rešena Belgijca sta prav zaradi telefonske navigacije zašla s prave poti in se znašla na neprehodnem in prepadnem terenu. 

Že presegli lansko leto
V letošnjem letu so imeli gorski reševalci že 541 intervencij, v katerih so rešili 168 nepoškodovanih ter 179 lažje in težje poškodovanih. Žal ni bilo več pomoči 19 smrtnim žrtvam gora. S to žalostno statistiko smo že presegli število smrtnih žrtev v vsem lanskem letu, ko jih je v gorah umrlo 16, intervencij pa je bilo 485. Pred desetimi leti, torej 2011., so imeli 409 intervencij, 13 je bilo smrtnih žrtev.

Slovenske novice, 01.10.2021
Da ne bi zamudil letala, je poklical reševalce

Image

 

Mi nismo taksi služba,
ampak smo gorski reševalci.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 1417

GORNJESAVSKO

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.