Išči

tržiško

TRŽIŠKO... opis

Objavljalci

Authors

Arhiv

Ko zagori

Gorenjski glas - Simon Šubic: ... planinski dom 

Ko zagori

V soboto je v Domu pod Storžičem potekala gasilska vaja, na kateri so prikazali, kako poteka gasilska intervencija ob morebitnem požaru planinske koče.

Lom – Planinske koče so precej oddaljene od gasilskih domov, dostop do njih je otežen, v mnogih primerih pa niti ni mogoč, zato so s sobotno vajo, na kateri je sodelovalo 85 gasilcev iz gasilskih zvez Tržič, Naklo, Radovljica in mestne občine Kranj, želeli predvsem opozoriti na pomen požarne varnosti v planinskih kočah, v Domu pod Storžičem pa so pripravili tudi posvet za gospodarje planinskih koč.

»Požari planinskih koč za gasilce predstavljajo velik izziv. Največji problem je pravočasno odkrivanje požara. Veliko primerov je takšnih, ko šele iz doline opazijo, da je požar nastal, in takrat je praktično že vse izgubljeno,« je razložil Tomaž Vilfan, poveljnik Gasilske zveze Gorenjske in regijski poveljnik. Kot je dodal, je otežena tudi oskrba z vodo za gašenje, ki jo morajo v večini primerov gasilci pripeljati s seboj, saj so viri vode običajno precej oddaljeni od planinskih domov.

Image
Darko Muhič, namestnik poveljnika Gasilske zveze Slovenije (GZS), je opozoril, da je večina planinskih domov zunaj sezone zaprtih, v njih pa ni nikogar, ki bi lahko ukrepal v primeru požara. »Objekti nimajo vgrajenih sistemov za samogašenje. Velik del planinskih objektov je lesen in posledično hitro vnetljiv. V marsikateri koči je stara oziroma dotrajana električna napeljava in manj ustrezne kurilne naprave,« je povedal Muhič in poudaril pomen požarno preventivnih ukrepov v planinskih objektih.

Po preteklih požarih Mozirske koče na Golteh, Kocbekovega doma na Korošici in Frischaufovega doma na Okrešlju so v Planinski zvezi Slovenije (PZS) aktivneje pristopili k izboljšanju požarne varnosti v planinskih kočah. »Izvedli smo že določene aktivnosti, in sicer vključitev požarne varnosti v usposabljanja oskrbnikov in gospodarjev planinskih koč ter na letne konference planinskega gospodarstva, partnerstvo z akcijo Očistimo naše gore Zavarovalnice Triglav pri opremljanju koč s samodejnimi gasilnimi ampulami ter pobudo za vključitev ukrepov požarne varnosti med upravičene stroške razpisa gospodarskega ministrstva za planinske koče,« je razložil generalni sekretar PZS Damjan Omerzu. Obiskovalce planinskih koč, zimskih sob in bivakov je opozoril, da je prepovedano kaditi in uporabljati odprti ogenj v vseh prostorih planinske koče. »V primeru požara pa je pomembno, da ostanemo mirni. Če nismo v nevarnosti, poskušamo omejiti oziroma pogasiti požar z razpoložljivimi sredstvi, kot so voda, odeja, pokrovka ipd., ali z gasilnikom. Če ga ne moremo pogasiti, pa se čim prej umaknemo na varno in o požaru obvestimo gasilce na številko 112.«

Pobudo za organizacijo gasilske vaje je ob zaključku 12. sezone akcije Očistimo naše gore podala Zavarovalnica Triglav, ki je letos že drugič v sodelovanju s PZS in podjetjem Bonpet izvedla razpis za večjo požarno varnost planinskih koč in domov. V dveh sezonah so tako s samodejnimi gasilskimi ampulami ali samodejnimi gasilniki, ki pogasijo začetne požare in predstavljajo dobrodošlo dodatno zaščito v prvih, najpomembnejših minutah soočanja s požarom, opremili že več kot osemdeset planinskih koč.

Gorenjski glas, 19.10.2021 16:42
Ko zagori planinski dom
Fotografiji: Gorazd Kavčič

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 801

TRŽIŠKO

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.