Išči

posavsko

POSAVSKO... opis

Objavljalci

Authors

Arhiv

Bohor

Janez Pikon: Strme stene v soteski so bogato obložene z jelenovim jezikom, kjer skobe in jeklenice na nujnih mestih pripomorejo za lažje prehode po strmi in dokaj temni soteski do slapu Bojanca.

Bohor

Dolenjsko gričevje dosežemo in v mesto Krško se zapeljemo na jutranjo kavo in nadaljujemo proti mestu Sevnica, ter dlje do naselja Jablance. Parkiramo ob označevalni tabli, ki nas vodi po večjem travniku navzdol ob Dobrovškem potoku do sotočja potoka iz smeri vasice Stranje v zahodno dolino, kjer prečimo nizko strugo in nadaljujemo v zatrep dolinice, kjer se južno dviguje Rjavi hrib in severni vrh Rigelj. Strme stene soteske so bogato obložene z jelenovim jezikom, kjer skobe in jeklenice na nujnih mestih pripomorejo za lažje prehode v strmi in dokaj temni soteski. Slap Bojanca blago in tiho pada po gladki steni v Stranskem potoku, ta je severovzhodni pritok potoka Blanščice, v katerega se izliva pod naseljem Stranje in izvira v pogorju Bohorja. Dosežemo prvi slap Bojanca (14,80 m), ki nas močno očara in kar začara. Navdušujemo se z videnim in kar ne moremo se miselno naužiti lepote dokaj visokega slapu, ki tiho in globoko drsi v dno temne soteske. Nepozabno in tiho globino soteske zapustimo strmo navkreber in vzhodno dosežemo travnike vasice Stranje.

Pod vtisi videnega podoživljamo za trenutek in se kasneje zahodno ob gozdnemu vrhu Rigelj, mimo ruševin starega Požunovega mlina nad domačijo Požun, začnemo poševno in severno spuščati v sotesko nad potokom Blanščica. Dosežemo zatrep soteske in strugo potoka Blanščica, ki s slapom Pekel pripada temni globeli Repna dolina, zahodno pod zaselkom Zajesele. Svetli prameni slapu Pekel (22 m) so v manjšem jezu hladili truplo mladega srnjaka, ki je verjetno zdrsnil v temno globel po strmi brežini soteske Repna dolina. Tudi slap Pekel nas očara in od svetlih vodnih pramenih se dvignemo strmo navkreber do partizanske tiskarne pod vršni travnik vasice Zajesele.

Dosežemo zaselek in se vzhodno spustimo pod gozdnim pobočjem Vodenika do gozdne jase, kjer stoji Tončkov lovski bivak in navkreber, ter zahodno pod gozdnim vrhom Grmada na gozdno cesto do odcepa, ki vodi mimo partizanske bolnišnice. Zopet se spustimo v gozdno sotesko in prečimo še šumeči Dobrovski potok, ter se vzhodno in navkreber povzpnemo do Planinske koče na Bohorju (896 m). Posedimo pred Planinsko kočo na Bohorju in se zadržimo dlje časa s prijaznimi gostitelji. Odločimo se nadaljevati in to v smeri vzhodno pod Špic hrib in nižje do vasice Plešivec, kjer nas usmerijo na obsežne travnike pod vasjo Bukovšica, kjer v travnem jeziku vstopimo najprej na kolovozno pot, kasneje sledi gozdna stezica, ki nas privede vse do zgornjih domačij vasi Jablance in nižje to parkirišča pri označevalni tabli za slapove v temnih soteskah na pobočju pogorja Bohor z okolico.

Bohor je pogorje, ki se dviguje južno na Kozjanskem in spada v Posavsko hribovje. Zahodno ga loči Sevnična dolina od pogorja Lisce, kjer zahodno in severno vijugata Sevnična in Zagorski potok, vzhodno pa potok Bistrica, južno prehaja pogorje zložno v Senovško in Sevniško pokrajino. Planinska pot razkrije čudovit svet., ki se prične se v vasici Jablance in najprej vodi do slapu Bojanca, do katerega je potrebno preplezati nekaj krepkih skalnih ovir po skobah. Od prvega slapu, ki pada 14,80 m v globino vodi steza do slapa Pekel, ta je večstopenjski. Mimo vasi Puste Ložice vodi pot še proti slapu Ubijavnik nad naseljem Dobrova tik pod gozdno cesto, ki vodi do Planinske koče na Bohorju. Pri zaselku Beli peski v Dobrovskem potoku ob vasici Dobrova pa veličastno in skrivnostno izstopa tudi slap Bojavnik.

Janez Pikon

Moja gorska pot skozi čas ...Moj arhiv: Janez Pikon

Video: Bohor

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 198

POSAVSKO

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.