Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Park za naravo in ljudi

Slovenske novice - Primož Hieng: Ob 40-letnici ustanovitve ...

Triglav (foto Primož Hieng)... Triglavskega narodnega parka pripravljajo številne prireditve.

Poleg 40-letnice zakonske ustanovitve Triglavskega narodnega parka (TNP) letos zaznamujemo tudi 60-letnico razglasitve Doline Triglavskih jezer za TNP. »Pripravljamo sklop dogodkov, ki smo jih združili pod sloganom Triglavski narodni park – za naravo in ljudi. Okvirni program je že objavljen na spletni strani TNP,« sporočajo iz parka.

Spomenik Stojana Batiča štirim srčnim možem s pogledom na Triglav Foto: bohinj.si

Narodni parki so zavarovana območja narave, ki si zaradi izjemnosti in neprecenljivosti zaslužijo največjo možno skrb. »Slogan Triglavski narodni park – za naravo in ljudi nosi sporočilo, kako pomembno je zagotavljanje ravnovesja med varstvom narave in interesi človeka ter iskanjem takšnih rešitev, ki bodo zagotavljale ohranjanje narave in kulturne dediščine ter prispevale k večji kakovosti življenja in spodbujale trajnostni razvoj,« še povedo v TNP.

Pri razvoju in nastanku edinega narodnega parka v Sloveniji je več mejnikov. Kot prvi je predlog naravoslovca in seizmologa dr. Albina Belarja, ko je leta 1908, še pred ustanovitvijo prvih narodnih parkov v Evropi, predlagal naravovarstveni park nad Komarčo, vendar njegov predlog ni bil uresničen.

Leta 1920 je Odsek za varstvo prirode in prirodnih spomenikov Muzejskega društva v Ljubljani takratni pokrajinski vladi za Slovenijo v Kraljevini Srbov, Hrvatov in Slovencev predstavil spomenico s konkretnimi zahtevami, med katerimi je bila tudi razglasitev varstvenih parkov. To se je uresničilo 1924., ko je bil z zakupno pogodbo za 20 let razglašen Alpski varstveni park v Dolini Triglavskih jezer v velikosti 1400 hektarov. Leta 1926 je bilo prvič uporabljeno ime Triglavski narodni park v zapisu profesorja Frana Jesenka v dnevniku Jutro.

Seizmolog Belar leta 1908 s predlogom o parku nad Komarčo ni bil uspešen.

Po vojni je zaradi izteka pogodbe Alpski varstveni park prenehal obstajati, 1961. pa je Ljudska skupščina Slovenije sprejela odlok o razglasitvi Doline Triglavskih jezer za narodni park v velikosti 2000 hektarov pod imenom Triglavski narodni park.

V naslednjih letih so sledile analize in predlogi za širitev parka in 27. maja 1981 se je s prvim zakonom o Triglavskem narodnem parku zavarovano območje razširilo na skoraj celotne Julijske Alpe v obsegu 83.807 hektarov. Zakon je veljal vse do sprejetja novega leta 2010, s katerim se je površina parka povečala še za 174 hektarov z vključitvijo naselja Kneške Ravne nad Baško grapo na Tolminskem.

Slovenske novice, 04.03.2021 09.20
TNP Park za naravo in ljudi

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79500