Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Bohinjske stene - drugič

Pripravljajo novi vodnik za območje Bohinja – Potrebuje še nekaj opisov (naj)novejših prvenstvenih

Bohinjske stene - drugič


NAŠ ALPINIZEM, naše prvo samostojno alpinistično vodniško delo (1932) območje Bohinja le omenja:
Alpinistu plezalcu Bohinjski kot z obkroženimi gorami ne nudi veliko. Plezalci se rajši drže Gornje Savske Doline, ki je pravi eldorado zanje. Ima pa Bohinj tudi poleti svoje turistične vrline, medtem ko mu moramo v zimskem, zlasti pa v spomladanskem času alpinskega smučarstva nesporno priznati prvenstvo. … brez enega samega alpinističnega objekta ali opisa.

Prvi povojni plezalni vodnik V naših stenah (1952) je bil le izborni in Bohinja še omenjal ni. V drugem, ki spet kompleksno predstavljal naše stene in ostenja, Plezalni vzponi (1970), so bile predstavljene le stene območja Dolina triglavskih jezer: Velika Zelnarica, Velika Tičarica, Mala Tičarica, Debeli vrh, Hribarice, Mišelj vrh, Rjavec, Triglav (južna stena) in Vernar.

1981 pa so bohinjski alpinisti v založbi PZS izdali vodniček Bohinjske stene, prvega iz serije, ki smo jo zasnovali konec sedemdesetih let. "S kakšnim strahom in negotovostjo se lotevam neznanega. Vendar je prav v tem čar vsakega dela. Odkrivati nekaj novega, neznanega …" so bile besede pobudnika in gonilne sile tega projekta Markota Šurca. Bili so že pripravljeni prvi čistopisi, ko je januarja 1980 odšel v Steno, trdno odločen da se sam prebije prek nje. Ni se vrnil, njegove zamisli so dokončali tovariši. Ob njem sta kot soavtorja zapisana Lojze Budkovič in Janko Humar. Klasično razmnožen natipkan vodnik, z enostavnimi ilustracijami Budkoviča je izšel in – kmalu tudi pošel.


Tosc, vzhodna stena - foto Lojze Budkovič

Jeseni 2003 je obudil prizadevanja za izdelavo novega vodnika Tone Golnar. V ekipi za pripravo sta še Martin Šolar kot koordinator in Jože Mihelič ter Lojze Budkovič.
Dela so stekla in danes je večina gradiva že zbranega in večinoma tudi obdelanega, manjkajo le še nekateri podatki in par opisov (naj)novejših smeri. Vodnik pa naj bi predvodoma izšel prihodnje leto v založbi PZS.

Tisti, ki ste v zadnjem času preplezali kaj novega na širšem območju Bohinja in opisov niste objavili ali že posredovali zbiralcem, sporočite to na naslov anton.golnar@guest.arnes.si

Kategorije:
Novosti ALP SLO Vse objave
Značke:
ALP novosti v2

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.