Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Boljševiki izza Karpatov

presenečenje Marjane Lipovšek … Nedelo, 27.02.05 – Aleksander Lucu, Alenka Žaubi: slovesnosti v Cankarjevem domu (110 let Planinskega vestnika ...) na rob pa še kaj

šepet sedmega dne
uvodni del članka in članek iz rubrike "V objektivu"

Boljševiki izza Karpatov, presenečenje Marjane Lipovšek, Negroponte pozna Slovenijo, Štrukljeva Leni Riefenstahl, naš Arthur Miller, italijanski Opus Dei, diverzanti v Trstu, glavobol v Banki Koper


Trenutno hoče biti zgodovinski spomin v Sloveniji čim krajši, kajti zaradi ugajanja tujini smo pripravljeni trditi, da izza Karpatov niso prišli stari Slovani, temveč že ideološko prepričani boljševiki in so se naselili okrog Triglava (110 let mineva letos, odkar je Aljaž nanj postavil stolp) z edinim namenom greniti življenje Italijanom, Avstrijcem in marljivi aktualni slovenski politiki.

Tako imenovani poznavalci resne glasbe so se pretekli teden le vzvišeno nasmihali sveti preproščini slovenskih planincev, ki so v vabilu na proslavo (v počastitev spomina na župnika Jakoba Aljaža, 110. obletnice Planinskega vestnika in 30. obletnice odprave na Makalu – glej fotografijo na levi) zapisali, da bo na slovesni akademiji zapela sama primadona svetovnega slovesa Marjana Lipovšek. Ker se slovenski direktorji največjih kulturnih hramov za nekaj let vnaprej dogovarjajo z umetnico, da bi jo pridobili za nastop, pa jim ne uspe prav pogosto, so bili vsevedi prepričani, da so se planinci zmotili. Zato je oblast na prireditev delegirala le državnega sekretarja za šport (izvrstnega tekača na smučeh in brez njih ter zagretega hribolazca) Naceta Polajnarja, ki pa je doživel zvezdne trenutke, kajti Marjana Lipovšek, prava, čudovita dama in pevka, je resnično tovariško prišla zapet planincem in po svoji točki pripravila še večje presenečenje. Ko je odpela, je stopila v dvorano in sedla v prvo vrsto, v neposredno bližino Naceta Polajnarja. Skalaški planinski klub SDS (treba je zapisati, da je predsednik vlade Janez Janša izvrsten gornik in prijeten sopotnik na planinskih poteh) je zastopal preizkušeni alpinist dr. Tone Jeglič, ki je pred leti avtorja pričujočega sestavka vzorno popeljal po slovenski smeri prek severne stene Triglava.

Taisto smer je pred desetletji prvič in zadnjič preplezala tudi Marjana Lipovšek, in to pod skrbnim vodništvom (zdaj že pokojne) sestre Barbke Lipovšek Ščetinin. Sestra je veljala za eno najuglednejših alpinistk v svetu; bila je denimo prva Slovenska, ki se je v Pamirju povzpela prek 7000 metrov visoko. Z možem Petrom Ščetininom sta bila izvrstna alpinistična naveza, za prav poseben podvig pa ji štejejo, da je svojega očeta, skladatelja in pianista Marjana Lipovška, ko je bil že krepko čez šestdeset let, varno prepeljala po izjemno zahtevni plezalni smeri v Čopovem stebru. Prek severne stene je prvič kot alpinistični tečajnik pod mentorstvom Barbke Lipovšek Ščetinin zlezel tudi sedanji župan Preddvora in predsednik Planinske zveze Slovenije Franci Ekar. On je bil tisti, ki je pred mesecem dni osebno poklical na Dunaj in Marjano Lipovšek prosil, da bi prišla na njihovo slavje. Brez razmisleka je privolila, prišla v Ljubljano, zastonj odpela svojo točko in po prireditvi takoj odpotovala na svoj gala koncert v München. Nekaj dni prej pa je Ekart na seznam slovenskih planincev kot rednega člana vpisal tudi novega ameriškega veleposlanika v Sloveniji Thomasa Robertsona, ki si je za letos že zastavil planinske cilje – zlesti na Storžič in Triglav, seveda v spremstvu žene, ki je prav tako izvrstno pripravljena pohodnica.

. . .

Aleksander Lucu
fotografije Alenka Žaubi


V OBJEKTIVU

Osem višinskih kilometrov


Deset jih je na fotografiji, sedem jih ni prišlo, štirje so pokojni, lahko zapišemo ob znameniti slovenski alpinistični odpravi leta 1975 na peto najvišjo goro na svetu Makalu (8463 metrov) med Nepalom in Kitajsko, ko so prvi Slovenci presegli višino osmih kilometrov in dosegli višinski svetovni rekord vzpona brez dodatnega kisika. Ekspedicijo je vodil Aleš Kunaver, žal že pokojni, kakor tudi Stane Belak (bil na vrhu), Nejc Zaplotnik (bil na vrhu) in Boris Erjavec. Na fotografiji manjkajo še: Zoran Bešlin, Milan Rebula, Janez Lončar, Jože Rožič, Ivan Kotnik (bil na vrhu), Marjan Manfreda (bil na vrhu, postavil višinski rekord brez dodatnega kisika in zaradi ozeblin izgubil prste na nogi) in Damijan Meško (zdravnik odprave).

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.