Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Dobrodelniki ali barbari?

Primorski dnevnik: Polemike po čiščenju rečne struge in bregov Glinščice.
Civilna zaščita se brani, očitajo pa ji grobe napake

Deželna civilna zaščita je na dvanajstih koncih Furlanije-Julijske krajine očistila rečne struge, požagala drevesa ob bregovih ter odstranila rastlinje, vejevje in vse, kar lahko pripomore k temu, da voda prestopi bregove. Po dolgem sušnem obdobju bodo namreč kmalu na vrsti nalivi. V Dolini Glinščice - v naravnem rezervatu, ki sodi v okrilje evropskih zaščitenih območij programa Natura2000 - so prostovoljci konec tedna pustili za sabo opustošeno strugo in bregove blizu koče Premuda in mosta, ki ga je poplava pred dvema letoma poškodovala. Okolje je podobno delovišču, z bagri je bilo na delu tudi gozdarsko podjetje iz Karnije. Tako v Boljuncu kot na internetu se je razplamtela polemika, ki odmeva v dolinskem občinskem svetu, dolinska županja in podžupan pa zaupata civilni zaščiti in poudarjata, da je na prvem mestu varnost občanov. Medtem se je v zadeve dolinske občine vpletel tržaški župan, ki je direktorju mestnih znanstvenih muzejev naročil, naj si ogleda območje Glinščice.

Protestniki pa so organizirali demonstracijo, ki bo v nedeljo opoldne v sami dolini. V Boljuncu je veliko domačinov zaprepadenih, v naših pismih uredništvu so civilno zaščito med drugim primerjali s »hordo novodobnih Hunov«. Na spletu, predvsem na Facebooku, so se jezno oglasili tržaški naravovarstveniki in ljubitelji Doline Glinščice, ki so objavili fotografije in videoposnetke. Civilni zaščiti očitajo, da je krepko prekoračila meje navadnega čiščenja, da je požagala daleč preveč dreves in škodila tako favni kot flori, ki se v tem obdobju prebujata. Dolinski občinski svetnik Zelenih in Italije vrednot Rossano Bibalo je vložil nujno vprašanje županji Fulvii Premolin, ki se je včeraj spet pogovorila s civilno zaščito. Po zadnjem ogledu so ji potrdili, da je bilo delo dobro izvedeno. Poudarila je, da je bil to izreden poseg, saj struge niso očistili več desetletij. Reka je pred par leti prestopila bregove in odnesla most, voda pa v okolici povročila poplave. »Županja mora zagotavljati varnost občanov,« je pristavila. Suši bodo sledili nalivi, ki so v zadnjih letih zelo močni, zato je treba v Dolini Glinščice preprečiti, da se ponovi Genova iz leta 2011. V deželi je struge čistilo 2000 ljudi, tako v soboto kot nedeljo je bilo v Glinščici po sto prostovoljcev iz tržaške pokrajine in Furlanske nižine.

Podžupan Antonio Ghersinich je pristojen za dolinsko civilno zaščito: »Očistili so strugo pri mostu in po njem, prihodnjič bodo odpeljali čoke, vejevje in ostanke cementa. S tem materialom so samo popravili poškodovani most. Bregovi so zdaj varni in krajani, ki tam stanujejo, so nas prosili, naj požagamo še nekaj topolov.« Podpredsednik Dežele FJK Luca Ciriani, ki je pristojen za civilno zaščito, včeraj ni dajal izjav, angažiral pa se je tržaški župan Roberto Cosolini. Direktorju mestnih znanstvenih muzejev Nicoli Bressiju je naročil, naj si v sosednji občini ogleda strugo Glinščice, »da bi razumeli, kaj se je zgodilo«.

Več v tiskani izdaji Primorskega dnevnika


Civilna zaščita se brani, očitajo pa ji grobe napake

Polemike v zvezi s čiščenjem struge Glinščice se stopnjujejo.
Afera o čiščenju struge Glinščice se še stopnjuje. Okoljevarstveniki in del politike napadajo podpredsednika Dežele FJK Luco Cirianija, ki je pristojen za deželno civilno zaščito in si je prejšnji konec tedna ogledal delo prostovoljcev. Nekateri zahtevajo celo njegov odstop. Ciriani zavrača vse očitke in poudarja, da je bila akcija, ki jo je koordinirala deželna civilna zaščita, povsem pravilno izvedena, v skladu s posegi v ostalih predelih Furlanije-Julijske krajine in v dogovoru z Občino Dolina, srenjo ter gozdnimi čuvaji. Deželna civilna zaščita je v tiskovnem sporočilu poudarila, da je bila akcija nujna in primerna, ker narasli potok že več let ogroža hiše ob strugi in cesto. Drugačnega mnenja je direktor znanstvenih mestnih muzejev Nicola Bressi, ki meni, da je bilo delo površno in slabo tempirano, med domačini pa so mnenja deljena. Kakorkoli že, edino gotovo je to, da prostovoljci iz občin tržaške in goriške pokrajine ter Furlanske nižine ne nosijo nobene odgovornosti, saj so v evropsko zaščitenem naravnem rezervatu vestno sledili navodilom nadrejenih.

Direktor tržaškega naravoslovnega muzeja Nicola Bressi je zaprepaden. »Ne moremo govoriti o ekološki katastrofi, gotovo pa se tako ne dela,« je bil jasen. Po njegovi oceni so odgovorni naredili več grobih napak. Prvič, ker niso obvestili nobenega izvedenca in ga vprašali za nasvet. Civilna zaščita je akcijo izvedla v nepravem obdobju, »saj še stare babice vedo, da je primeren čas za sečnjo jeseni in pozimi«. Spomladi se s težkimi vozili in gosenicami ne smemo peljati po strugah, pravi Bressi, saj je to čas, ko se rastlinski in živalski svet prebujata, žabe se ravnokar razmnožujejo. Bressi nam je ob koncu s prispodobo opisal, kaj se je po njegovem mnenju zgodilo: »Če mora tvoj otrok pod nož, se ne boš obrnil na prostovoljca, ki take operacije v življenju še ni opravil. Tokrat pa so vzdrževanje naravnega rezervata, ki je za celo pokrajino pravi cvet v gumbnici, zaupali prostovoljcem, večina katerih ni nikoli bila v Dolini Glinščice. Ob domačinih so namreč večji del skupine predstavljali prostovoljci iz drugih občin in predvsem drugih pokrajin.«

Deželna civilna zaščita se je na polemike odzvala s tiskovnim sporočilom, v katerem piše, da »potok Glinščica v zgornjem delu že več desetletij ogroža hiše in cesto, v spodnjem delu pa povzroča poplave in škodo v industrijski coni.« Voda je nazadnje narasla leta 2003, 2008 in 2010, najhuje je bilo ravno septembra 2010, ko je potok preplavil industrijsko cono, pri mostu v zgornjem delu pa povzročil erozijo in ogrozil stabilnost neke hiše. Odtok voda so močno ovirali hlodi, ki so padli v strugo, piše civilna zaščita, ki poudarja, da je gosta prisotnost dreves in plevela posledica večdesetletnega pomanjkljivega vzdrževanja struge. »Zadnji sestanek z Občino in srenjo pa je bil 21. marca (tri dni pred akcijo), ko smo tudi s fotografijami razložili, kaj bo treba odstraniti,« piše v sporočilu. Prejšnji konec tedna se je civilna zaščita držala navodil z omenjenega sestanka. V sporočilu nadalje piše, da je bila akcija uspešna.

Podpredsednik Dežele Luca Ciriani je včeraj odločno zagovarjal opravljeno delo, sam si je konec tedna ogledal čistilno akcijo v Dolini Glinščice. Omenil je, da se je Dežela predhodno pogovorila tudi z gozdnimi čuvaji, »delo pa smo opravili na območju, ki ni bilo očiščeno že 40 let«.
Organizacija WWF, ki bo rpistopila k nedeljski opoldanski demonstraciji, medtem kritizira tudi Občino Dolina, ki bi morala zaščititi naravni rezervat in tamkajšnji naravni habitat.

Več v tiskani izdaji Primorskega dnevnika

30.03.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31.03.2012

 

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.