Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Družinski oče

Jutro, 19. februar 1941 (dLib): ... – žrtev zime 

Mlad posestnik je zapustil ženo in kopico otrok

Vransko, 18. januarja 1941

V sredo 15. t m. je ob priliki vlačenja drv iz Planine posestnik Florjan iz Vologe naletel na neznanega mrtvega moškega. Mrlič je ležal ob poti, ki vodi z Vranskega čez Lipo proti Šmartnemu ob Dreti prav na kraju, kjer mejita celjski in gornjegrajski srez. Domnevalo se je, da bo moški iz Zadrečke doline. Poizvedbe v tej smeri so pokazale, da je pokojnik 40-letni Rosenstein Telesfor posestnik in kovač iz Šmartnega ob Dreti, ki se je že v nedeljo 12 t. m mudil po raznih kupčijskih poslih na Vranskem in se je še isti dan vrnil po še nedovršeni banovinski cesti Vransko—Gornji grad proti domu. Verjetno mu je med potjo postalo slabo, da je obtičal v visoko zapadlem snegu in to v noči od 12. na 13. t m., ko je pritisnil izredno hud mraz. 

Pokojnik je zapustil vdovo in 7 nepreskrbljenih otrok. Pokopali so ga v petek dopoldne na pokopališču v Šmartnem ob Dreti.

Sedem smučarjev v snežnem plazu 

V bližini Sv. Antona ob Arlbergu se je hotela skupina sedmih smučarjev in smučark povzpeti na vrh. Neko strmo snežišče so prečkali precej neprevidno, tako da se je udri plaz in je potegnil vse v globino. Reševalni oddelki so našli tri osebe, ki so se same izkopale iz snega, žive in zdrave, dve osebi so izkopali težko poškodovani, dve pa sta bili že mrtvi.

Nevarnosti v snegu 

Neizkušeni smučarji naj ne potujejo sami! Število zimsko športnih nesreč ni tako veliko, kakor običajno mislimo. Nemški znanstvenik dr. Otto Mock, ki deluje že ve nego desetletje kot športni zdravnik v Schwarzwaldu, je izračunal ,da se primeri 70.000 smučarjem okrog 80 kostnih lomov in 350 drugih nezgod, še te nesreče in nezgode bi se dale znatno zmanjšati, če bi ljudje ravnali bolj previdno. Strokovna prva pomoč bi mogla tudi zelo omiliti posledice. 

Ob začetku zime beremo posebno pogosto o smuških nezgodah, zlasti v gorovju. To je umljivo, kajti baš ob tem času je snežna odeja v gorah zavoljo pomanjkanja ter vremenskih sprememb oskorjena. Nevarnost plazov na strmih pobočjih je posebno velika. Premalo izvežbani in neizkušeni smučarji bi tedaj ob začetku zimske dobe ne smeli potovati sami, temveč vedno le v družbi z izkušenimi tovariši ali pa bi morali ostati doma in v dolini. Na smuško turo ne pojdi nikoli brez majhne lekarne v nahrbtniku, ki naj vsebuje zlasti nekoliko dolgih in širokih obvez. Tudi za nadomestila za smuško opremo, za nadomestne konce, nekaj jermenja in orodja bi bilo treba vedno skrbeti, če z zlomljenimi smučmi ne moreš naprej, je večja nezgoda, nego če imaš n. pr. zvito nogo. 

Vsak smučar bi moral čutiti dolžnost, da tovarišu v nezgodi takoj priskoči na pomoč. Če si je ta zvil nogo, nategnil kito, natrgal mišice ali če mu teče kri, mu moraš poškodovani ud takoj trdno obvezati, da mu bo počival in ga ne bo tako bolel. Tudi krvavitve ustavimo z obvezami. Pri kostnih lomih je treba na ud položiti kos lesa, smuško palico ali podobno in trdno povezati. V večini primerov bo mogel poškodovanec, razen če nima zlomljene kosti, ob tovariški podpori sam do najbližjega zavetišča, kamor je treba pozvati morebiti tudi zdravnika. 

Če je treba ponesrečenca prenesti, tedaj pripravimo iz smuških palic in obleke zasilno nosilnico, še bolje pa sani. Te pripravimo iz štirih smučk, ki privežemo nanje počez z jermeni smuške palice, pod ponesrečenca pa položimo vejevja ali obleke, da mu bo mehkeje. Če je velik mraz, ga moramo zaviti, zlasti pa ranjeni ud. Odprtih ran se ne dotikajmo s prsti, temveč jih v sili malo očistimo s snegom, naprašimo s sladkorjem v prašku, kar ustavlja kri in razkužuje, ter jih dobro obvežimo. Ozebline in zmrzline opazimo, žal, šele tedaj, ko so se že razvile. Če koža na ozeblem mestu pobledi in prične človeka tu peči, je stvar že nevarna. Prva pomoč je ta, da ozeblo mesto odrgnemo s snegom in namažemo z vazelino ali drugim primernim mazilom. Če prične ozeblina otekati in se pojavijo hude bolečine, je treba čim prej do zdravnika. Ozeblega človeka ne spravljajmo takoj v topel prostor ali segreto posteljo. Edino pravilno je, da mu ozebli ud na prostem ali v hladnem prostoru toliko časa drgnemo s snegom, dokler se mu ne obnovi ogrevaj oči krvni obtok.  

Objavil   18.01.2021
Oznake: 1941  Avstrija  Jutro 1941  nasveti  plaz  smrt

L-G, 18.01.2021
Družinski oče — žrtev zime

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.