Garnbretova popolna

Delo - Peter Zalokar: ... na balvanih

Na veliki olimpijski sceni sta svoj olimpijski krst doživeli športni plezalki Janja Garnbret in Mia Krampl. Na premieri pod petimi krogi nastopata v kvalifikacijah kombinacije v ženski konkurenci. Kombinacija združuje tri discipline, hitrost, balvane in težavnost. Športno plezanje je prvič na olimpijskih igrah.

Janja Garnbret (desno) se ni izkazala v hitrostnem plezanju in osvojila 14. mesto med 20 tekmovalkami. FOTO: Stoyan Nenov/ReutersV petkov finale se bo uvrstilo osem tekmovalk od 20. Najprej je bilo na vrsti hitrostno plezanje, ki Garnbretovi in tudi Kramplovi še najmanj ustreza. To se je videlo, ko sta v prvem poskusu dosegli 16. in 17. čas, Garnbretova 10,32, Kramplova 10,44. V drugem poskusu je Kramplova zaradi zdrsa svoj čas izboljšala za le stotinko sekunde, Garnbretova pa je cilj dosegla v 9,44 sekunde in osvojila 14. mesto. Kramplova je bila 18. Daleč najboljša je bila Aleksandra Miroslaw, ki je s 6,97 za stotinko sekunde zaostala za svetovnim rekordom Julije Kapline iz Rusije.

Na balvanih Korošica blestela

Povsem drugačna slika je bila na balvanih, kjer je bila 22-letna Garnbretova razred zase in je v prvem poskusu osvojila vse štiri balvane, kar ni uspelo nobeni od tekmic. Zanesljivo je dobila tekmo in prevzela skupno vodstvo po dveh disciplinah.

Kramplova se tudi na balvanih ni dobro znašla, osvojila ni niti enega, je pa na vsakem dosegla bonusni oprimek. Skupaj je po dveh disciplinah 19. in uvrstitev v finale bo zanjo težko dosegljiva.

Ob 14.10 se bo začel še odločilni del v težavnostnem plezanju. Garnbretova kot svetovna prvakinja v kombinaciji in svetovna prvakinja v težavnosti in balvanih je sicer glavna favoritinja za zlato kolajno na prizorišču športnega parka Aomi Urban.

Veliki finale z bojem najboljše osmerice iz kvalifikacij bo v petek ob 10.30 po slovenskem času.