Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Gorsko reševanje je vedno improvizacija

Primorske novice, 27.01.06: Tolminska postaja GRS bo čez dve leti praznovala 60-letnico

Primorske novice, 27.01.06
POGOVOR TEDNA

POSOČJE Žarko Trušnovec, reševalec

"Gorsko reševanje je vedno improvizacija"

Tolminska postaja Gorske reševalne službe (GRS) bo čez dve leti praznovala 60-letnico svojega delovanja. Njenih 30 aktivnih članov pokriva največje območje med vsemi slovenskimi postajami - od Trente in Idrije do Sežane. Že 24 let se na številne zahtevne in nevarne akcije s kolegi podaja tudi Žarko Trušnovec.


Vsi poznamo slabosti vašega dela. Katere so lepše strani gorskega reševanja?
"Največ je zagotovo vredno to, da lahko nekomu res pomagaš. In to pokrije vse, kar te sicer lahko mori."
Na kaj najprej pomislite, ko dobite poziv za reševalno akcijo?
"Takoj začneš razmišljati, kaj je treba narediti: koga poklicati, je na voljo zdravnik, imaš možnost za helikopter. Vsekakor je najhuje takoj po pozivu, vendar, ko akcija steče, se stvari odvijajo same od sebe. Kljub temu je vedno bolj v ospredju skrb za lastno varnost, saj gorski reševalci le tako lahko pomagamo tudi drugim."
< Kateri dogodki so se vam najbolj vtisnili v spomin?
"Dve akciji s Krna, opisal pa bom tisto izpred nekaj let. Ponoči smo morali na Krnsko ploščo in se tam opolnoči spustiti do dveh mladih fantov iz Borovnice. Pri njiju smo bili ob 3. uri zjutraj in tri ure smo ju spravljali nazaj na Krnsko ploščo. Že čez nekaj minut se je po zagonu sprožil plaz. Če bi bili le malo počasnejši, bi lahko prišlo do katastrofe."
Kako vam pri hudih nezgodah uspe ostati priseben?
"Dogodki nas vodijo sami. Na prvem mestu je gotovo ponesrečenec, seveda pa je gorsko reševanje vedno improvizacija. Nikoli se namreč nanj ne moreš vnaprej pripraviti."
Kdo tolminski postaji povzroča največ dela in skrbi?
"Gorskih nesreč je glede na obisk razmeroma malo, saj je preventiva v planinstvu uspešna. Ljudje so bolje opremljeni, bolj izurjeni in imajo vodnike. Na drugi strani pa je vedno več adrenalinskih dejavnosti - od padalstva do soteskanja -za kar gorski reševalci težko rečemo, kako bi stanje izboljšali. Res pa vsakič, ko do nesreče pride zunaj urbanega okolja in na zahtevnih mestih, na pomoč pokličejo nas."
Postaja GRS Tolmin je lani že tretjič zapored beležila največ akcij med vsemi 17 postajami v Sloveniji.
"V letu 2005 smo imeli 43 akcij, kar je petina vseh, ki so jih izvedle slovenske po staje skupno. Tolminski reševalci smo zbrali tudi skoraj tretjino reševalnih ur, saj smo bili skupno na akcijah kar 18 dni. K tako visokemu številu so največ prispevale kar tri štiridnevne iskalne akcije, ena je bila dvodnevna, druge enodnevne. Naj povem še pretresljiv podatek - v zadnjih petih letih smo na območju naše postaje reševali tudi največ mrtvih, kar 35 jih je bilo." ŠK

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

1 komentarjev na članku "Gorsko reševanje je vedno improvizacija"

Žarko Trušnovec,

Tako velikega območja pa nimamo - v Trenti seveda rešujejo bovški reševalci ...

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.