Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Bejš če uejdeš s streho na strehi sveta

Primorske novice - Stana Zavadlav: Na strehi sveta, v Nepalu, bodo prihodnje leto člani društva Bejž če uejdeš s postavitvijo strehe dokončali gradnjo zdravstvenega doma. ...
Pivka: Del denarja nameravajo zbrati z dobrodelnim 6. Miklavževim koncertom

... V vrsti dosedanjih dobrodelnih akcij bo zadnja finančno najzahtevnejša. Del denarja bodo zbrali z nedeljskim Miklavževim koncertom.

PIVKA ► Pot do zdravnika v krajih, kjer že raste slovenski zdravstveni dom, merijo v dneh. Ko pod obronke Himalaje prihajajo alpinisti in turisti na treking, se hitro razve, če je v skupini tudi zdravnik. In tako se je (z)godilo tudi zdravnici Špeli Kristan na njenih poteh po Nepalu. Če dodamo še dosedanje izkušnje humanitarcev iz društva Bejž če uejdeš, je bila akcija za prihodnje leto torej že znana.

Za razliko od preteklih let, ko so postavljali strehe v Slonokoščeni obali, Vietnamu, Peruju, Kirgiziji in Ugandi, pa tudi doma, bo akcija, na katero se bodo odpravili v začetku maja 2012, nekoliko drugačna in predvsem finančno zahtevnejša.

Kot je na včerajšnji novinarski konferenci povedal Miran Žitko, so v dosedanjih akcijah v denarju prispevali po okoli 10.000 evrov, skupaj z njihovim delom pa so k dokončanju šol, internatov in zdravilišč prispevali od tretjine do polovice vrednosti objekta.

Gradnjo zdravstvenega doma v Nepalu pa bodo v celoti financirali sami. Predračun je pokazal, da bo stala približno 22.000 evrov, projekt pa, tako Iztok Čančula, je za naše razmere dokaj skromen, za kraje, kjer ga bodo izpeljali, pa izjemno velika pridobitev. Tudi zato, ker naj bi v njem delali naši upokojeni zdravniki vse dotlej, dokler ne bodo ambulante sposobni prevzeti domačini.

Poslopje bo imelo sobo za zdravnika, laboratorij oziroma skladišče, ambulanto, sanitarije, čakalnica pa bo na prostem.

“V teh krajih ne delujejo slovenski duhovniki, ki so bili naši sodelavci in partnerji v preteklih akcijah, zato smo imeli kar nekaj težav, da smo vzpostavili potrebne stike in sodelovanje,” je povedal Iztok Čančula.

Kljub velikim razdaljam so se uspeli dogovoriti in konec oktobra so v bližini begunskega taborišča, kamor so se zatekli begunci iz Tibeta (sprva jih je bilo več kot 3000, sedaj jih je nekaj sto), in v bližini budističnega samostana že začeli graditi zdravstveni dom. Izkopali so temelje, nanosili material (do kraja vodi le strma pešpot), postavili so okna, rastejo stene. Od sredine decembra do sredine marca, ko pritisne zima, bodo dela mirovala, v začetku maja pa bo v Nepal odpotovala 13-članska skupina društva Bejš če uejdeš in dela dokončala s postavitvijo strehe.

Del denarja nameravajo zbrati tudi z dobrodelnim Miklavževim koncertom, ki bo v nedeljo (začel se bo ob 17. uri) v pivški dvorani Skala.

“Tako kot v zadnjih dveh letih bodo na koncertu nastopile številne domače skupine, ki so se odpovedale honorarju in tako prispevale k večjemu izkupičku koncerta. Običajno zberemo med štiri in pet tisoč evri, upamo, da bo tako tudi letos, saj je sponzorjev vse manj. Od tridesetih na začetku naših akcij so ostali trije, štirje. So pa ti bolj radodarni, med njimi je tudi pivška občina, in upamo, da bomo z njihovo pomočjo ter drugimi manjšimi donatorji uspeli zbrati celotno vsoto za postavitev zdravstvenega doma,” je bil včeraj optimističen Miran Žitko.

Stana Zavadlav 

29.11.2011



Iztok Čančula in Miran Žitko. Foto: Stana Zavadlav

 
V Nepalu že rastejo stene zdravstvenega doma. Gradnja
je preprosta, iz naravnih materialov, stavba pa bo kljub
temu nudila zdravstveno oskrbo. Foto: Špela Kristan

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.