Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

The Slovene high level route

Franci Ekar: Prvi vodnik po Slovenski planinski poti v angleškem jeziku - TREKKING IN SLOVENIA

»Slovenska planinska pot« ali največkrat poimenovana » slovenska planinska transverzala« se je zgodila 3. aprila leta 1954 na pobudo in vsebinskega koncepta prof. Ivana Šumljaka iz Maribora. Ta vezna planinska pot, ki poteka od Maribora do Ankarana v dolžini 500 kilometrov je obenem tudi začetek nastajanja t.i. sistemsko in vsebinsko oblikovanih planinskih poti v Alpah, pa tudi v Evropi in svetu nasploh. In ob 55. letnem jubileju »Slovenske planinske transverzale« se zgodil tudi prvi sodobni vodnik napisan v angleščini, katerega je izdala in založila angleška založba «CICERONE« svetovno znana in specializirana družba za izdajo najbolj kakovostnih vodnikov z več kot 40 letno tradicijo.

Avtorja vodnika sta Justi Cary in Roy Clark. Oba sta se s hribi srečala že v najstniških letih. Izkušnje, ki sta sta jih dobila in pridobila v gorah so izoblikovale njuni življenji. Njuna strast in ljubezen do narave ju je vodila po mnogih krajih, gorstvih sveta: Islandija, Severna Amerika, Jordanija, Nova Zelandija. Vse to je pustilo sledi v njuni globoki navezanosti do narave in raznih oblikah športa, rekreacije ki jih nudi gorsko planinski svet: tek na smučeh, alpsko smučanje, vožnja s kanuji, kolesarjenj, jahanje, jadranje ... Ko sta se v letu 2002 preselila v Slovenijo se ga. Justi ukvarja s poučevanjem angleškega jezika, Roy pa je aktiven krajinsko pokrajinski fotograf: Rezultat njunih izletov v naravo je pričujoča knjiga »Slovenska planinska pot«, kot prvi CICEROV vodnik po Alpah Slovenije.

Posvetila in namenila sta ga: Vsem tistim, ki skrbe za ohranjanje zemlje, jo hočejo obvarovati in zaščititi področja, ki so ostale še v popolni prvobitnosti.

Pri uresničevanju in nastajanju vodnika pa sta se zahvalila dobrim prijateljem, ki so jima pri tem pomagali: Tatjani in Branetu Sitar, Mirjam Martinuč – Bernard in Roku Bernardu in še mnogo drugim.

Vodnik je izdan na skoraj 260 straneh, standardnega mednarodnega vodniškega formata. Opisi so razumljivo zapisani, kot enako izjemno pregledni zemljevidi . Težavnost poti je razvrščena v treh stopnjah. V vodniku so odlično opisana področja geologije, klimatske razmere in vreme, flora in favna, pijače in jedi. V vodniku so zapisane vse planinske postojanke s telefoni, kako ravnati v primeru nesreče; ni se pozabilo za priročni slovarček angleško slovenski za izrazoslovja v gorah. Velikega pomena pa je tudi , da so vsa imenovanja planinskih postojank, vrhov, dolin ... v slovenskih imenih.
Vodnik po »Slovenski planinski poti« je zanesljivo odlično darilo Sloveniji ob 55. letnem jubileju te atraktivne in tudi vse bolj tudi za Evropejce zanimive poti; Je pa to z a Slovenijo odlična in uporabna popularizacija.

Ko so s strani založbe »CICERONE« o tem seznanili osebno predsednika PZS sem se jim iskreno planinsko zahvalil in jim posla čestitke. Avtorja pa zanesljivo zaslužita priznanje za tako odlično in kakovostno opravljeno delo v dobro slovensko planinsko gorskega sveta.

Franci Ekar

CICERONETrekking in Slovenia - the Slovene High Level Route - Europe

eMKa.si: prednaročilo za 20,01 EUR
Trekking in Slovenia - The Slovene High Level Route

Avtor: Justi Carey
Vezava: Broširana
Obseg/št. strani: 224
Založba/dobavitelj: CICERONE PRESS LIMITED
Letnica izdaje: 2009
Jezik: angleški
ISBN/EAN: 9781852845667
Mere: 174 mm x 116 mm

COBISS.SI-ID: 246392064

Kategorije:
Novosti BIB SLO Vse objave
Značke:
BIB novosti

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.