Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Jesen in zima v gorah

Izjemna, november 2004 – Stojan Burnik: Najbolj popularen in najbolj množičen šport v Sloveniji je povezan s hojo v naravi


revija za obveščanje zavarovancev Vzajemne


Jesen in zima v gorah


Najbolj popularen in najbolj množičen šport v Sloveniji je povezan s hojo v naravi, ki ga včasih imenujemo izletništvo in pohodništvo, drugič planinarjenje in gorništvo. Vse dejavnosti so med seboj prepletene, razlikujejo se predvsem po trajanju in dolžini ter zahtevnosti poti. V jesenskem in zimskem času so za mnoge ljudi gore najlepše; tudi zato, ker je v tem času v gorah manj ljudi. Ob izletu v gore v tem času pa je zaradi varnosti potrebno upoštevati nekaj priporočil.

Pozimi in pozno jeseni so dnevi krajši, zato lahko tura, ki smo jo poleti opravili v enem dnevu, pozimi traja tudi dva dni. Običajno je pozimi v visokogorju sneg, kar otežuje hojo, večina poti postane zelo zahtevnih, potrebno je uporabljati dereze in cepin, mnogokrat smuči. Vse to zahteva ustrezna znanja in usposobljenost. V zimskem času je običajno zelo mraz in večina koč je zaprtih, razen Komne (letos je zaprta zaradi prenavljanja), Erjavčeve koče na Vršiču, doma v Tamarju in Kredarice. Zimske markacije so redke, letnih ni videti, hoja je zaradi snega napornejša kot poleti, sneg se z višino lahko zelo spreminja in nevarnost snežnih plazov je večja kot spomladi. Tudi megla in sneženje nam jo lahko zelo neprijetno zagodeta. Zasnežena pokrajina se običajno močno razlikuje od poletne, megla pa tudi znano pokrajino spremeni v neznan labirint. Zavedati se moramo, da so vremenski preobrati pozimi mnogokrat hitri in siloviti.

Varnostni ukrepi


Če želimo pozimi varno hoditi po gorah in se podati tudi v visokogorje, je priporočljivo, da se udeležimo kakšne izobraževalne akcije ali tečaja, ki jih prireja Planinska zveza Slovenije. Druga možnost je, da se udeležujemo organiziranih in vodenih zimskih tur, ki jih organizirajo različna planinska društva, ali da najamemo vodnika. Najboljša je kombinacija vsega naštetega. Vedno si izberimo cilj, ki ustreza našim sposobnostim, znanju, razpoloženju in trenutnim vremenskim razmeram. V vsakem primeru pa je dobro, da poznamo teren v poletnih razmerah, da imamo s seboj zemljevid in da smo že doma s pomočjo vodnika in zemljevida določili smer in cilj naše ture. Pred odhodom na turo moramo spremljati tudi vremenska poročila; nikoli se ne odpravimo na turo takoj po sneženju. Izogibamo se plazovitih pobočij, opasti, vrtač in brezen. Pozanimamo se o stanju snežne odeje pri hidrometeorološkemu zavodu, na internetu ali pri oskrbniku planinske koče, če je ta v bližini naše ture.

Brez prave opreme ne gre


Kvalitetna oprema v veliki meri olajša vse dejavnosti v zimskem času v gorah. Vendar še tako sodobna in kvalitetna oprema ne more nadomestiti znanja, izkušenj in telesne ter psihične pripravljenosti človeka. Opremo izberemo glede na letni čas in vremenske razmere ter zahtevnost in dolžino ture. Primerna oprema je osnovni pogoj za varnost in udobje. K osnovni opremi sodi nahrbtnik, primerna obleka in obutev.

Večina sodobnih nahrbtnikov je narejenih iz lahkih nepremočljivih materialov in anatomsko oblikovanih. Nahrbtnik mora imeti nastavke in jermenčke za pritrditev in nošenje smuči, na zadnji strani pa zanki in jermenčke za pritrditev in nošenje cepina ali cepinov.

Čevlji nas ne smejo tiščati, oblikovani morajo biti anatomsko in izdelani iz kvalitetnega materiala, ki nas ščiti pred vlago in mrazom in istočasno omogoča zračenje. Osnovno vodilo pri nakupu je udobnost in učinkovitost. Enako velja za nogavice in ostalo obleko.

Dobrodošel pripomoček so palice, saj z njimi povečujemo našo stabilnost ter krepimo mišice rok in ramenskega obroča in, zlasti pri hoji navzdol, razbremenimo pritisk na sklepe in hrbtenico. Lahko so navadne ali zložljive. Zložljivim lahko spreminjamo dolžino glede na strmino, vrsto snega in našo velikost, vendar pa so manj primerne za izdelavo nosil, večkrat zamrznejo ali se nehote zložijo in jih nato ne moremo več podaljšati, kar je lahko včasih zelo neprijetno. Krpljice pri palicah naj bodo malo večje in čvrste. Na ture je priporočljivo jemati rezervne krpljice in tudi rezervno palico, ki jo zložimo v nahrbtnik. Vsakič ko se odpravimo v gore v zimskih razmerah, je priporočljivo, da imamo v nahrbtniku tudi cepin in dereze. Sodobne dereze pripnemo na čevlje brez dolgotrajnega navezovanja, cepin pa naj bo klasičen in ne prekratek. Priporočljiva je tudi čelada, ki nas varuje pred padajočim kamenjem in ledom.

Obvezna vsebina nahrbtnika


V nahrbtnik sodijo še: termovka, baterijska svetilka, pomožne vrvice, prva pomoč ter zaščitna folija, nož, sončna očala in krema za sončenje. Očala morajo imeti stekelca, ki filtrirajo UV žarke, ščitnik za nos in stransko zaščito. Krema naj vsebuje visok zaščitni faktor, saj je tudi zimsko sonce močno, odboj žarkov od snežne podlage pa še povečuje nevarnost snežne slepote ali sončnih opeklin.

Poleg vodnika in zemljevida je dobro imeti tudi višinomer in kompas, ki nam bo pomagal pri orientiranju in iskanju poti. Priporočljivo je, da so oblačila izdelana iz goreteksa in termo velurja, spodnje perilo pa iz sintetike, ki ne vpija vlage in je odličen toplotni izolator. Rokavice, kapa in gamaše so obvezen del opreme, še več, dobro je imeti tudi rezervne rokavice in kapo. Izkušenejši planinci lahko v gore vzamejo tudi plazovno žolno, majhen oddajnik oziroma sprejemnik, ki oddaja signale na določeni frekvenci in nam tako pomaga najti zasutega pod plazom. Je edini zanesljivi pripomoček za iskanje zasutega in v zasneženih gorah nepogrešljiv pripomoček vsakega resnega planinca in turnega smučarja. Seveda moramo biti z delovanjem žolne in načinom iskanja zasutega dobro seznanjeni. Poleg žolne pa je dobro imeti s seboj še plazovno sondo in snežno lopato.

V gorah lahko poleg lepot in zadovoljstva doživimo tudi razne nesreče in neprijetnosti. Če imamo dovolj znanja, primerno opremo, nismo neodgovorni in smo telesno dobro pripravljeni, so možnosti za nesrečo minimalne. Kljub vsem težavam, s katerimi se lahko srečamo na zimski turi, pa se velja potruditi. Gorska pokrajina je pozimi čudovita, kar čarobna. Še tako nezahteven vzpon na goro v zimskih razmerah prinese človeku neko posebno zadovoljstvo in ga napolni z novimi močmi.

Stojan Burnik

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
novosti v2

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.