Kraljica Kraljevega trga

Uroš Šemrov: ... Janja Garnbret v tretje

Najboljša slovenska športna plezalka je na evropskem prvenstvu v Münchnu osvojila še tretjo zlato kolajno, potem ko je v Münchnu ugnala konkurenco v krstni izvedbi nove olimpijske discipline. Za izjemni slovenski uspeh je z dvojno zmago poskrbela Mia Kra

Kot prerojena je Janja Garnbret danes vstopila v tekmovališče na evropskem prvenstvu v športnem plezanju. Potem ko je v finalu težavnostnega in balvanskega plezanja čutila breme javnosti in globalnih pričakovanj njene zmage, je bila v krstni izvedbi olimpijske discipline, kjer se je danes na Königsplatzu v seštevku pomerilo najboljših osem plezalk iz prvih dveh končnih disciplin, spet sproščena in igriva. Na krilih dveh naslovov evropske prvakinje se je podala v steno ter v veličastnem slogu tretjič postala evropska prvakinja. Kraljevi trg v Münchnu je dobil novo kraljico, ki bo z zlatimi črkami zapisana tudi v zgodovini slovenskega športnega plezanja in športa. Izjemni slovenski dan je z dvojno zmago dopolnila Mia Krampl, ki si je dala najlepši obliž na rano, ki jo je doživela s četrtim mestom v težavnosti. Slovenija je torej v Münchnu osvojila že pet kolajn, tri zlate in dve srebrni.

München je posebno mesto

»Pot do naslova je bila težka. Pred tekmo sem mislila, da bosta dva dneva premora dovolj, da si napolnim baterije, a nista bila. V tekmovalni dan sem tako psihično kot fizično vstopila utrujena, zato sem dala vse od sebe, da sem ohranila maksimalno osredotočenost. Poleg tega so bili tako balvani kot težavnostna smer lažji kot na specialnih tekmah, zato si nisi smel privoščiti nobene napake. Vesela in ponosna sem, da sem ohranila zbranost, saj so se mi čez dan večkrat prikradli minimalni dvomi, ki so me razjedali in dali misliti, če ta dan vendarle ni moj,« je trnovo pot do tretje zlate kolajne na evropskem prvenstvu opisovala Janja Garnbret ter dodala: »Pred vstopom v steno sem bila zelo mirna. Že na ogledu se mi je zdela lahka. Vedela sem, da moram osvojiti vrh, saj sem slišala reakcijo publike, ko sta Mia in Jessica preplezali smer. V njej sem uživala ter si vzela več časa, da me ni kaj presenetilo. Vse sem imela pod kontrolo.«

Na vprašanje, kako se počuti kot trojna evropska prvakinja, je najboljša slovenska športnica odgovorila: »Vedno sem rada prihajala v München, odslej pa bom še raje. Prizorišče je morda celo najlepše od vseh, na katerih sem tekmovala. Tudi publika je bila izjemna. Zadovoljna sem tudi s svojim plezanjem v vseh smereh in balvanih. Skratka, zelo sem zadovoljna. Dodala bi, da so uspehi še lepši, če si jih lahko deliš s Slovenkami, zato je bil zadnji tekmovalni dan v Münchnu prav poseben.«

Nepričakovani začetek in srečen konec

Evropska, bržčas tudi vsa svetovna javnost je danes z izjemnim zanimanjem spremljala krstno izvedbo nove olimpijske discipline. Negotovost je povzročil začetek, saj so plezalke ena za drugo osvajale prvi balvan, za katerega je le Belgijka Chloe Caulier potrebovala dva poskusa. Množično so plezalke osvajale tudi drugi vrh, do katerega nista splezali le Italijanka Camilla Moroni in Čehinja Eliska Adamovska. Selekcijo je naredil tretji balvan. Na njem je bilo moč videti večkrat videno zgodbo v svetu športnega plezanja, saj v štirih minutah nobena plezalka ni osvojila vrha, Janja Garnbret pa v prvem poskusu. S četrtim vrhom je Korošica potrdila primat. Lepotna napaka je bila le, da ga je osvojila v drugem poskusu, zato v težavnost ni vstopila z maksimalno točkovno stotico, temveč desetinko nižjo oceno, a velikim in varnim vodstvom.

Izjemno izhodišče si je v balvanskem plezanju pripravila Mia Krampl, ki se sicer na specialni tekmi ni uvrstila niti v polfinale, temveč je končala v kvalifikacijah na 21. mestu. Gorenjka, ki jo trenira Anže Štremfelj, je osvojila tri balvanske vrhove ter si pred težavnostjo, kjer je v Münchnu sicer v finalu zasedla četrto mesto, priborila odlično izhodišče za napad. Poleg športne plezalke z Golnika so tri vrhove osvojile še Nemka Hannah Meul, Avstrijka Jessica Pilz in Ukrajinka Jevgenija Kazbekova. V težavnosti je šla Mia Krampl v steno kot druga ter prepričljivo osvojila vrh, kar je pomenilo, da si je že priborila kolajno, vprašanje je bilo le, kakšne barve. Izkazalo se je, da je bila srebrnega sijaja, saj Hannah Meul ni splezala do vrha, Janja Garnbret pa ga po pričakovanju je ter nadaljevala z nizom neporaženosti, ki traja od maja minulega leta. Bronasto kolajno je v olimpijski disciplini osvojila Jessica Pilz.

Olimpijski zagon

Mia Krampl je po četrtem mestu v težavnosti komaj zadrževala solze žalosti, danes pa solze sreče. »Nisem pričakovala drugega mesta, saj sem šla na tekmo bolj potipat novi olimpijski format. Nisem veliko trenirala balvanov, zato me je dosežek presenetil. Morda je bil ključ do uspeha tudi v tem, da po balvanskem plezanju nisem želela preveriti rezultata ter si naložiti dodatni pritisk. V smeri sem se počutila odlično, kar sem potrdila tudi z osvojitvijo vrha. Čeprav sem lani osvojila kolajno na svetovnem prvenstvu v Moskvi, mi uspeh v Münchnu pomeni več,« je sijala od navdušenja Mia Krampl. Ko smo evropsko podprvakinjo opomnili, da je osvojila kolajno v olimpijski disciplini, ji je pogled ušel v bližnjo prihodnost, proti olimpijskim igram v Parizu leta 2024. »Če želim biti bolj konkurenčna, se bom morala predvsem bolj posvetiti balvanskemu plezanju ter v njem napredovati. Z dosežkom v Münchnu sem dobila še večji zagon. Z dvojno zmago Slovenije sva z Janjo dokazali, da delamo v pravi smeri. Da moramo vztrajati na tej poti in tudi na olimpijskih igrah uspeh ne bo izostal,« je zaključila Mia Krampl.

EP v številkah

Olimpijska kombinacija za ženske: 1. Garnbret 199,9, 2. Krampl (obe Slo) 180,9, 3. Pilz (Avs) 180,6, 4. Meul (Nem) 165,9, 5. Adamovska (Češ) 129,5, 6. Kazbekova (Ukr) 125,7, 7. Moroni (Ita) 104,4, 8. Caulier (Bel) 88,9.

5 kolajn je že osvojila Slovenija na evropskem prvenstvu v športnem plezanju, in sicer tri zlate Janje Garnbret in dve srebrni Luke Potočarja in Mie Krampl.

Jutri še Luka Potočar

Zadnja disciplina evropskega prvenstva v športnem plezanju bo jutri, ko se bodo na Königsplatzu v olimpijski kombinaciji merili moški. Izmed Slovencev si je v seštevku balvanskega plezanja in težavnosti nastop zagotovil le Luka Potočar, ki je zaostal le za Adamom Ondro. Poleg slovenskega evropskega prvaka v težavnosti in legendarnega Čeha bodo v finalu nastopili še olimpijski prvak Alberto Gines Lopez, evropski prvak v balvanskem plezanju Avstrijec Nicolai Uznik ter njegov rojak Jakob Schubert, Italijan Filip Schenk ter Francoza Sam Avezou in Mejdi Schalck. Osmerica se bo v balvanskem plezanju pomerila ob 15. uri, v težavnosti pa ob 17. uri.

Dnevnik, 17.08.2022 20:39