Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Lepi kamen

Kamniški občan (1994) - Bojan Pollak: Nekaj znamenitosti Kamniških Alp - XI

Ledeniški kladi s kočo in lovskim opazovališčem na robu ledeniške morene pod JZ pobočjem Brane, nmv 888 m.
Da je bil nekdaj v dolini Kamniške Bistrice ledenik, je veliko dokazov. Dokaz je tud sama oblika doline, pa značilni robovi čelnih ledeniških grabelj (moren) in veliko ledeniških klad, balvanov, ki jih je odložil ledenik oziroma so ostale po tem, ko se je ledenik stopil.

Ena od takih ledeniških klad je tudi Lepi kamen. To sta pravzaprav dve ogromni ledeniški kladi, dolgi in široki več deset metrov in visoki okoli 10 metrov. Glede na obliko lahko sklepamo, da je bila prvotno to samo ena klada, ki je kasneje počila v dve. Vendar je razpoka tako velika, da ne daje vtisa, da je bila to prej samo ena klada, kot je primer pri Žagani peči. Z vseh strani, razen z ene, imata navpične, tudi previsne stene. Zgoraj sta porasli z drevjem. Na eno so lovci postavili kočico in na drugo visoko prežo. Povezali so ju z lesenim mostičkom. V bližini je še več velikih ledeniških klad, vendar nobena ni take oblike in velikosti. In obe skupaj sta Lepi kamen.
Na vrh Lepega kamna se lahko povzpnemo po lesenih stopnicah. Z njega je prav lep razgled po celem Koncu, posebej še, če nismo vrtoglavi in po precej pokončni lestvi splezamo na samo prežo. Ta je že precej dotrajana, zato je potrebna posebna previdnost. Po zimah z obilnimi snežnimi padavinami je spomladi ob toplih in sončnih popoldnevih od tu zanimivo opazovati snežne plazove, ki grmijo z Brane.

Lepi kamen stoji skoraj na robu morene, še v gozdu. Proti severu je svet skoraj raven in po nekaj desetinah metrov pot pripelje na široko jaso, kjer so senik in krmilnice. Tudi od tu je lep pogled proti Koglu, Skuti in Turski gori. Ime je Lepi kamen dobil menda od najemnika lova v Kamniški Bistrici v prejšnjem stoletju, ki je dal nanj postaviti lovsko kočico. Ker je bil verjetno bolj nemško usmerjen, je kamen in kočico na njem imenoval Zauberštajn (Sauber Stein), kakor se mogoče še kdaj sliši med domačini.

DOSTOP: Od Doma v Kamniški Bistrici gremo po cesti, ki vodi v Konec, ali pa po označeni poti, ki vodi na Kokrsko sedlo. Ko pridemo z označene poti spet na cesto na ovinku in križišču (desno vodi cesta do spodnje postaje tovorne žičnice na Kamniško sedlo), gremo še naprej po cesti do naslednjega križišča. Tu gre levi krak v Konec, desni pa proti Jermanci. Zavijemo po slednjem. Toda ne držimo se ga več kot kakih 50 metrov. Tu zavijemo levo na cesto, kolovoz, ki kmalu pride do hudournika. Po tej cesti se nato zlagoma vzpenjamo na zgornji rob morene prav do Lepega kamna. Od Doma približno 3/4 do eno uro hoje. Ker je dostop po gozdnih cestah dokaj enostaven, če se le natančno držimo navodila, poseben vodnik običajno ni potreben.
Vračamo se lahko po drugi strani. Na zahodni strani jase poiščemo neoznačeno pot, ki vodi proti zahodu. Ta nas popelje skozi gozd in čez hudournik na cesto. Po njej gremo navzdol mimo spodnje postaje žičnice na Kokrsko sedlo in naprej mimo Žagane peči do odcepa ceste za Lepi kamen in Jermanco. Do tega odcepa je okoli pol ure.
Tudi o tej naravni znamenitosti je moč še kaj več prebrati v članku Pavla Kunaverja Kamniška Bistrica v Kamniškem zborniku II iz leta 1956 ali v knjigi Petra Skoberneta Sto naravnih znamenitosti Slovenije, ki jo je izdala Prešernova družba leta 1988.

Bojan Pollak
Kamniški občan, 9. junij 1994
 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.