Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Motoriste v naravi

Delo - Tomica Šunjić: ... ujele lovske fotopasti

Motoriste v naravi

Vozniki motornih dvo- in štirikolesnikov se vozijo po naravi, čeprav je to nezakonito in okolju škodljivo.

Številni hribi okoli večjih mest so od lanske pomladi precej obljudeni: »V času epidemije je ogromno planincev in pohodnikov. Motoristov pa trenutno v tem vremenu ni, toda takoj, ko se bo začela pomlad in bo vse ozelenelo, bodo znova prišli,« nam stanje v njihovem lovskem rajonu pojasni Štefan Gorenčič, gospodar lovske družine Tomišelj pod Krimom.

Lovci med drugim skrbijo za krmišča, ki so opremljena z avtomatskimi krmilniki; na teh krmiščih pa imajo dovoljene kamere oziroma fotopasti, opisuje Gorenčič: »Kar velikokrat se zgodi, da kak motorist mimo pripelje, to je res.« Nekaj fotografij, ki kažejo motoriste ob krmiščih ter v naravi, je gospodar Gorenčič sprva objavil v ižanskem lokalnem glasilu. Druge fotografije, ki nam jih je posredoval, kažejo v fotopasti ujete različne motoriste na različnih krmiščih oziroma sredi narave, kjer se sploh ne bi smeli voziti. »Videopast na Krimu je najprej ujela medveda, ki ga je kmalu pregnal motokrosist,« je opisal tri fotografije, ki kažejo neposredni vpliv človeka na naravno okolje.

Najbolj atraktivna območja so tudi najbolj ranljiva

Tudi zaznave Zavoda RS za varstvo narave (ZVN) potrjujejo problematiko: »Kršenje prepovedi vožnje v naravnem okolju se dogaja na območju celotne Slovenije, najbolj izpostavljen je hribovski in gorski svet: Pohorje, Karavanke, Golte, Smrekovec, Velika planina, Karavanke, Gorjanci, tudi manj znani hribi sredogorja. Najbolj atraktivna območja so hkrati tudi najbolj ranljiva,« je pojasnila Mateja Kocjan, tiskovna predstavnica pri ZVN.

Takšne vožnje v naravnem okolju po besedah Kocjanove spadajo med dejavnosti, ki za človekov obstoj niso nujne: »So hobi, nekaterim predstavljajo užitek.« Vožnja v naravnem okolju pa je uničujoča za rastlinje ter moteča za živali: »Od uničevanja habitatov pa do hrupa, izpustov in sploh človeške prisotnosti tam, kjer lahko rastejo redke in ogrožene rastline, kjer so lahko ustaljene poti redkih živalskih vrst, kjer so lahko gnezda ali kotišča živali ali še pred tem paritveni procesi,« morebitne posledice opisuje Kocjanova.

Delo, 19.01.2021 07.00
Motoriste v naravi ujele lovske fotopasti

Značke:
GL4 Delo EKO

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.