Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Nagličev planinski raj

PZS predstavlja razstavo v predverju kamniške občinske stavbe - ogled je možen v času uradnih ur.

Če se med tednom nahajate v bližini Kamnika ali pa če se iz Kamniških planin vračate v dopoldanskem času, se splača ustaviti v Kamniku. Ne le zaradi prikupnosti mesta, do konca avgusta tudi zaradi fotografske razstave Nagličev planinski raj. V letih med obema vojnama je Peter Naglič, amaterski fotograf, doma iz bližnje Šmarce, svet raziskoval skupaj s svojim fotografskim aparatom. Med bogatim opusom so pestre in nadvse zanimive tudi podobe planinskega sveta.

Med zanimive in vsestransko bogato ustvarjalne ljudi na Kamniškem lahko z gotovostjo uvrstimo tudi fotografa in kronista Petra Nagliča iz Šmarce. Rojen v tretjo generacijo družinske obrti ščetarstva pri Nagličevih, je po smrti očeta z bratom Karlom ustanovil podjetje Tovarna bratov Naglič za izdelavo ščetarskih izdelkov. Ob podjetništvu ga je zanimalo vse kar je dišalo po tehniki, predvsem pa je največ svojega prostega časa posvetil fotografiji, ki ga je osvojila za celo življenje. Bil je navdušen romar, ob številnih romanjih po Sloveniji se je udeležil tudi I. vseslovenskega romanja v Sveto deželo leta 1910 in ga na svojstven način zajel in ohranil na fotografiji.

GrintovecPoseben navdih za ustvarjalnost je našel tudi v svoji naklonjenosti do slovenskih planin, ki jih je pogosto obiskoval, večinoma v krogu svojih bližnjih. Iz ohranjenih posnetkov lahko razberemo, da so se z njim v planine večkrat odpravili tudi bližnji sodelavci iz njegovega podjetja, s katerimi je imel prijateljske in pristne odnose. Nagličevo navezanost na slovenske planine lahko prepoznamo v opazovanju neokrnjene narave, odkrivanju neznanega ali preprosto v hrepenenju po miru v brezmejnem morju tišine in objemu gora. Ravno povezava duhovnosti s športno aktivnostjo, tudi planinstvom, je bila osnovna nit delovanja Orlov, katerih član je bil tudi Peter.

Kamni_ko_sedloKaj je tisto nepredstavljivo, skrivnostno, ki človeka žene in opogumlja, da se odpravi v gore? Hoja v gore za vsakogar predstavlja določen izziv, tako v fizičnem kakor tudi v psihičnem smislu, saj se pri tem sooča s premagovanjem samega sebe in svojih sposobnosti. Preizkušanje vzdržljivosti, premagovanje fizičnega napora in čustvenih ovir, sledenje zastavljenim ciljem so motivi, ki posameznika spodbujajo pri spoznavanju in soočanju samega s seboj. Petru so bile, verjetno tudi zaradi bližine, zelo ljube prav domače, Kamniške planine, z izhodiščem v dolini Kamniške Bistrice. Njegove fotografije prikazujejo planinske motive, ki jih je srečeval na svojih poteh, saj je imel izreden dar opazovanja, njegovo izostreno oko pa je zaznavalo in občudovalo lepote narave.
JezerskoVelik del prikazanih fotografij je premierno prikazan širši javnosti in pristno pričajo o tedanjem času in življenju v planinskem svetu. Peter Naglič je s svojo fotografsko bero ustvaril dokument časa v katerem je živel in naši kraji ob Kamniški Bistrici, se lahko ponašajo z obsežno dokumentarno fototeko iz časa prve polovice dvajsetega stoletja.

Slovenski človek se je že v daljni preteklosti vedno rad spogledoval s planinami, s čudesi, ki jih je skozi zgodovino ustvarila narava. Zato lahko izbor Nagličevih planinskih motivov označimo kot zbirko, ki dostojno promovira sožitje slovenske duše s planinami na Kamniškem in tudi širše ter predstavlja življenje v času, ki je že davno minil.

PZS, 13.07.2020, ob 13.15
Nagličev planinski raj - fotografije Kamniških gora medvojnega časa​
PDF Nagličev planinski raj - priložnostna zloženka

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.