Najraje ima strm klanec

Gorenjski glas, Šport  - Vilma Stanovnik:  Simon Alič je na 11. gorskem teku na Grintovec osvojil tretje mesto, atlet iz Vinharij v Poljanski dolini pa je tudi državni prvak v gorskem teku navkreber.

Najhitrejši na Grintovcu so bili (z leve proti desni): drugouvrščeni Poljak Andrzej Dlugosz, zmagovalec Američan Ricky Gates in najboljši Slovenec Simon Alič.

Kamniška Bistrica – Z vzponom se je začela, z odpiranjem šampanjca pa končala letošnja že 11. preizkušnja gorskih tekačev v teku na Grintovec, ki jo je minulo nedeljo pripravil Klub gorskih tekačev Papež. Na najdaljši progi med Kamniško Bistrico in Grintovcem, ko so tekači morali na 9, 6 kilometra premagati kar 1957 metrov višinske razlike, je nastopilo 177 moških in 34 žensk, na koncu pa sta absolutna zmagovalca postala 27-letni Američan Rickey Gates s časom 1:19, 07 (v Slovenijo se je pripeljal kar s kolesom) in 35-letna Čehinja Anna Pichrtova s časom 1:35:18.

Za žilavim Američanom je dobre tri minute zaostal Poljak Andrzej Dlugosz, še dobro minuto več pa najboljši med Slovenci, 37-letni Simon Alič (Šričinmoj maraton te) iz Vinharij pri Poljanah. »Ker se je tekma začela tik po dežju, je bila vsaj na začetku proga precej gladka, zrak pa težak, saj je bilo veliko vlage. Vendar pa je kasneje postajalo vse bolje,« je bil navdušen državni prvak Alič, saj je 11. gorski tek na Grintovec štel tudi za državno prvenstvo navkreber in za Pokal Slovenije. »Ta tekma je v slovenskem merilu zagotovo najtežja. Zato seveda, ker je klanec res hud. Vendar meni klanci ustrezajo in sem užival,« je po tekmi povedal Simon Alič, tudi odličen kolesar, ki se je tokrat gorskega teka na Grintovec udeležil že petič, s časom 1:23:28 pa je bil približno minuto in pol slabši kot lani. »Ker na tekmah v tujini skoraj ne tekmujem, današnjega zmagovalca ne poznam, poznal pa tudi nisem lanskega, ko je zmagal Norvežan. Zame pa je naslov državnega prvaka dokaz, da sem v klanec pač najboljši,« je tudi dodal Simon, ki je za seboj pustil tudi Žirovca Petra Lamovca (ŠD Tabor Žiri), ki pa se je po poškodbi s četrtim mestom in časom 1:23:47 odlično odrezal. Med najboljšimi šestimi (in tretji v državi) pa je bil še en žirovski atlet Goran Ikič (Etiketa Žiri).

V konkurenci deklet je drugo mesto za zmagovalko Pichrtovo osvojila njena rojakinja Ivana Sekyrova, tretja pa je bila Danijela Grandovec (AD Maribor). Pohvaliti pa velja tudi mlado atletinjo kranjskega Triglava Špelo Novak, ki je v absolutni konkurenci osvojila šesto mesto in prejela številne čestitke, tako kot vsem najboljšim tekmovalkam pa ji je sončnico in poljub podaril domači kamniški župan Anton Smolnikar.