Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Napoved za Kredarico se je izboljšala

Delo, 31.07.04, Iz naših krajev - Lado Stružnik: Planinci, gorski reševalci in drugi ostro nasprotujejo nameri države, da zapre meteorološko opazovalnico na Kredarici - V agenciji za okolje so si premislili

Visokogorska vremenska opazovalnica

Napoved za Kredarico se je izboljšala

Planinci, gorski reševalci in drugi ostro nasprotujejo nameri države, da zapre meteorološko opazovalnico na Kredarici - V agenciji za okolje so si premislili


Ljubljana - Namera države, da zapre stalno meteorološko postajo na Kredarici, edino tovrstno vremensko opazovalnico v našem visokogorju, je v teh dneh vzbudila precej pozornosti in odmevov. Temu predlogu je najprej javno nasprotovalo vodstvo Planinske zveze Slovenije (PZS), njegovemu mnenju pa so se pozneje pridružili še drugi. Kot je videti zdaj, so se v Agenciji Republike Slovenije za okolje pod temi pritiski v svoji nameri premislili.

Javno stališče planinske organizacije je spodbudilo razmišljanje o tem problemu tudi v različnih državnih ustanovah, organizacijah in društvih ter pri ljudeh, ki se srečujejo z dejavnostjo meteorologov na Kredarici. Kot je povedal Janko Rekar, dolgoletni vodja tamkajšnje vremenske opazovalnice, so vsi podprli zamisel, da bi ta meteorološka postaja delovala tudi v prihodnje. Že PZS je v svojem javnem pismu opozorila na to, kako velik pomen ima meteorološka postaja na Kredarici zaradi seznanjanja planincev s trenutnim vremenom v gorah in drugimi pomembnimi informacijami zanje ter zaradi pomoči gorski reševalni službi in sodelovanja v njenih reševalnih akcijah. Temu je treba dodati še povezovanje z dejavnostjo vojske, policije in civilne zaščite, sodelovanje s Triglavskim narodnim parkom in Geografskim institutom Slovenije, pa tudi pomoč pri organizaciji obsežnejših akcij in projektov na področju ekologije in drugo.

Janko Rekar pravi, da so v pristojni državni službi o zaprtju stalne meteorološke opazovalnice na Kredarici začeli govoriti že pred desetimi leti. To so utemeljevali predvsem s tem, da dobijo že veliko potrebnih meteoroloških podatkov s satelitov in da bi na Kredarici zadostovala avtomatska vremenska postaja. V resnici pa je bila po mnenju vodje opazovalnice to bolj grožnja meteorologom, da ne bi bili preveč zahtevni pri uresničevanju svojih pravic, kar zadeva plačilo za delo, dopuste in drugo. Pri teh pravicah so bili namreč, po Rekarjevih besedah, vseskozi prikrajšani. Pred tremi leti so v vodstvu omenjene agencije začeli resneje razmišljati o tem, da je ekipa šestih meteorologov na Kredarici prevelika in da predstavlja prevelik strošek za državo. Letos naj bi jo zato zmanjšali na štiri, ker bosta dva meteorologa izpolnila pogoje za upokojitev, postopoma pa ukinili, tako da bi delovala le še avtomatska vremenska postaja.

Ob tej zamisli Janko Rekar opozarja, da avtomatska postaja na taki nadmorski višini, kot je Kredarica, ne more brezhibno delovati. Zaradi hudega mraza in silnega vetra namreč instrumenti občasno zamrznejo, težave pa so tudi pri preskrbi s potrebno električno energijo. Avtomatska postaja tudi ne daje potrebnih podatkov o oblakih, vidnosti, megli, snežni odeji, plazovih in drugem, ki so zelo pomembni za planince in druge uporabnike gorskega sveta.

Kar zadeva stroške meteorološke postaje, pa njen vodja pojasnjuje, da jih veliko pokrijejo prav ob pomoči organizacij in dejavnosti, s katerimi dobro sodelujejo. Tako jim vojska in policija s helikopterskimi prevozi pomagata pri menjavah dežurnih meteorologov, Planinsko društvo Ljubljana matica pa pri bivanju v Triglavskem domu, medtem ko so jim sponzorji brezplačno uredili telefonsko povezavo z dolino, namestili strelovodne naprave, postavili avtomatsko postajo in drugo. Ob tem je treba povedati še to, da meteorologi tudi sami opravijo veliko drugega dela in s tem zmanjšajo stroške delovanja postaje.

In kaj na vse to pravijo v pristojni državni službi? V uradnem sporočilu, ki so nam ga poslali iz agencije za okolje, zagotavljajo, da meteorološke postaje na Kredarici ne zapirajo, marveč si, prav nasprotno, prizadevajo za ohranitev in nadaljnje opazovanje z meteorološkimi opazovalci na tej lokaciji tudi v prihodnje. K temu naj bi jih spodbudilo spoznanje, da vladajo v visokogorju specifične vremenske razmere, v katerih je zelo pomembno človeško opazovanje vremenskih pojavov in stanja snežne odeje. Zavedajo se tudi, da je kljub hitremu razvoju merilne tehnologije in daljinskega zaznavanja opazovanje poklicnih meteorologov na Kredarici še vedno potrebno, še zlasti zaradi osnovnih vremenskih informacij za vse obiskovalce slovenskega visokogorja, predvsem zaradi zagotavljanja varnosti. Meteorološke meritve na Kredarici potekajo že 50 let, in kot sporočajo, bodo ta jubilej slovesno obeležili s prireditvijo 27. avgusta.

Lado Stružnik

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.