Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Naravovarstveni nadzornik

Simona Bandur: ... Boštjan Podgornik na običajnem jutranjem rutinskem obhodu na območju Bohinja.

Dobro jutro, divje kampiranje je prepovedano

Popolna tišina, kakršna je mogoča le v ranem jutru, je ležala nad Bohinjskim jezerom, eni od najbolj obiskanih točk v Triglavskem narodnem parku. Vodna gladina je bila mirna, kakor da bi tudi narava še spala, le vršaci so počasi menjavali jutranje barve z odtenki rožnato-vijolične. Vse je bilo v najlepšem redu – dokler nekdo ni malo bolje pogledal.
To je bil naravovarstveni nadzornik v TNP Boštjan Podgornik, s katerim smo se odpravili na običajen vsakodnevni jutranji obhod.

Oči še vajene niso bile svetlobe, kakršno je zmožno ustvariti jutranje sonce, ko je Boštjan Podgornik že povsem priseben sedel za volan električnega vozila in naznanil prvo jutranje opravilo: »Najprej gremo malo počistit.« Med naloge 18 naravovarstvenih nadzornikov, kolikor jih dela v TNP in bi jim v angleško govorečem okolju rekli rangerji, resda sodijo tudi umazana dela, kot je pospravljanje smeti za nemarnimi obiskovalci, toda tokrat v mislih ni imel tega, ampak pregled, ali si je morda v idili ob jezeru kdo namestil spalno vrečo oziroma zunaj kampa postavil začasno prenočišče.

Mali ilegalni avtokamp

Postal je pri Fužinarskem zalivu, se razgledal ter skoraj neslišno po makadamski cesti zapeljal naprej, medtem pa razlagal o vsakodnevni rutini, ki jo kot naravovarstveni nadzornik opravlja v edinem narodnem parku v Sloveniji že slabi dve desetletji, torej le pol manj, kot obstaja javni zavod TNP. Nadzorniki vstajajo zgodaj. FOTO: Simona Bandur/DeloTa namreč prav letos praznuje 40. obletnico. Že se je zdelo, da prekrškarjev ni, ko je njegov izurjeni pogled na krasni jasi zagledal pravi manjši avtokamp. »No, to je lep primer tega, česar si ne želimo,« je rekel, si oblekel rumeni jopič z uradnimi označbami ter stopil iz avtomobila.

Terenska vozila, predelana v bivalnike, so ustvarjala lep krog, sredi katerega je bila mizica, par »prebivalcev« je postavalo naokoli in najbrž razmišljalo o kavi in zajtrku. Nadzornik jih je v angleščini pozdravil: »Dobro jutro! Ali veste, da je kampiranje zunaj avtokampov v Sloveniji prepovedano, kaj šele v turističnih središčih in Triglavskem narodnem parku?«

Obiskovalci so počasi stopili k njemu in pojasnili, da se tega zavedajo, a da niso dobili mesta v kampu, zato so jih policisti napotili na parkirišče; ravno so hoteli pospraviti, vendar jim rana ura očitno ni bila tako blizu kot nadzorniku. Ta je preveril njihove potne liste, jim v teh posebnih okoliščinah dovolil, da na hitro pojedo zajtrk in pospravijo, potem pa dejal: »Če naslednjič ne najdete prostora v avtokampu ali iz katerega koli razloga nočete tam kampirati, preverite pri domačinih, ali vam dovolijo ostati na njihovih zemljiščih, sicer pa poiščite prostor na postajališčih za avtodome, tam lahko večinoma prenočite brezplačno.«

Za dober zgled

Boštjan Podgornik je naravovarstveni nadzornik na območju Bohinja. FOTO: osebni arhivObiskovalci so prikimali; ko so slišali njegov strogi glas, ni bilo dvoma, da bodo jaso hitro izpraznili. »Zelo pomembno je, da začnemo te rutinske preglede zgodaj,« je poudaril nadzornik, »kajti če bi obiskovalci opazili primere takšnega divjega kampiranja, bi bil to zelo slab zgled.«

Nekaj kilometrov naprej, v Ukancu, je ob cesti opazil še eno vozilo, na prvi pogled zgolj napačno parkirano, a ko je pokukal skozi okno, je tam spal mladenič, ki jo je, ker se je izkazalo, da je prenočeval na zemljišču bližnjega sorodnika, odnesel z nekaj poduka in opozorilom. Nekaj deset metrov naprej je spet stal avto, v katerem je spal mlad par iz Nemčije. Ker je zapeljal na območje, kjer je bil promet dovoljen le za domačine oziroma stanovalce turističnih namestitev, je bil to že prvi prekršek, k temu bi lahko nadzornik prištel še napačno parkiranje ter kajpak kampiranje.

Nekaj primerov glob po zakonu o TNP
za posameznike (praviloma izrečejo najnižjo globo):
vožnja po območju, kjer ni dovoljeno: 500–3000 evrov
• parkiranje motornega vozila, počitniške prikolice ali motornega vozila, ki se uporablja za bivanje, zunaj za to določenih mest: 100–1000 evrov
• šotorjenje ali taborjenje zunaj za to določenih mest: 100–1000 evrov
• vzletanje ali pristajanje z jadralnimi padali, zmaji ali baloni na prepovedanih mestih: 500–3000 evrov
• odlaganje smeti v naravno okolje: 500–3000 evrov
• kurjenje ognja zunaj za to urejenih mest: 100–1000 evrov
• vožnja s kolesom zunaj za to določenih območij: 100–1000 evrov
• kopanje, potapljanje, čolnarjenje in druge rekreacijske dejavnosti na jezerih in vodotokih: 500–3000 evrov

 

Kaj dela tale avto tukaj? FOTO: Simona Bandur/DeloŽe ob samem seštevanju bi se marsikomu milo storilo ob misli na mlada popotnika, tudi Podgornik je bil prizanesljiv in jima za prva prekrška izrekel opozorilo ter globo za kampiranje, sto evrov na osebo, polovico, če plačata takoj. Ker nista imela dovolj denarja pri sebi, sta mirno in brez ugovarjanja privolila, da se drug za drugim odpeljejo do najbližjega bankomata, sicer bi jima nadzornik do izvedbe plačila zasegel potna lista, pozneje pa bi ju lahko prevzela na Bledu.

Znova na drugi strani jezera, že krepko iz vasi Studor, je šel preverit še razmere na kolesarski poti. Tudi tam, kjer naključni opazovalec ne bi opazil nobene nepravilnosti, je sumljivo pogledal renaulta clia s tujimi registrskimi tablicami ob cesti: »Kaj pa ta dela tukaj?« Kakih sto metrov stran, ob grmičevju in sredi visokih trav, sta se zasvetlikali modri pikici, šotora. Iz njiju so nekaj minut pozneje prilezli štirje nič hudega sluteči mladi Francozi. Tudi oni so morali do bankomata v Ribčevem Lazu, kjer so dobili vsak približno pol metra dolg izpisek o globi in izvedeli, da v parku (in tudi v Sloveniji) divje kampiranje in parkiranje zunaj za to označenih mest ni dovoljeno – ne glede na pravila v njihovi domovini.

 

V hribih je drugače

Ura je počasi že lezla proti deveti dopoldne, ko je Boštjan Podgornik sklenil: Bodi dovolj! In se odpravil proti planinam Blato in Vogar ter dolini Voje. Čeprav mu kot poznavalcu upravnih postopkov (na to temo je magistriral) izdajanje glob za prekrške ni tako zelo mrzko kot nekaterim njegovim kolegom, je lepši del njegovega dela vendarle zgoraj, v gorah, je dejal in ob tem se mu je, vsaj tako se je zdelo, kar razsvetlil obraz. »V hribih je povsem drugače, narava dela je drugačna, tudi odnos ljudi do nadzornikov. Divje kampiranje je strogo prepovedano. FOTO: Simona Bandur/Delo
V dolini nas vidijo kot policiste ali redarje, v hribih pa nas sprejemajo kot nekaj pozitivnega in nujnega za ohranjanje narave takšne, kakršna je.« Tudi on se že od malega potika po gorah, doma je namreč iz Bohinjske Bistrice. In kot domačin ima tudi precej izkušenj z lovljenjem ravnotežja med varstvom narave in turizmom na eni strani ter življenjem v TNP na drugi.

Naravovarstveni nadzornik preprosto ne moreš biti, če nimaš rad gora, če ti je težko hoditi, se vzpenjati po strmih poteh, opazovati živali, biti na preži za stvarmi, ki ne sodijo na območje, kakršno je narodni park, je poudaril. To je osnova, ki ji je treba dodati še uradne pogoje, kot so peta stopnja izobrazbe, poznavanje zakonodaje ter izpit za naravovarstvenega nadzornika, če naštejemo le nekaj kriterijev.

Kopanje v Triglavskih jezerih

TNP se razteza na skoraj 85.000 hektarih – ali štirih odstotkih Slovenije – in je razdeljen na pet naravovarstvenih oddelkov: Kranjska Gora, Trenta, Pokljuka - Mežakla, Bohinj in Posočje. Večina rangerjev je tudi lovcev, ki poleg naravovarstvenega nadzora opravljajo še lovsko-čuvajske naloge.

Med naloge naravovarstvenih nadzornikov sodi tudi pobiranje smeti. FOTO: Simona Bandur/DeloV poletni sezoni je zaradi večjega števila obiskovalcev bistveno večji poudarek na nadzoru in prav v tem času opažajo hudo pomanjkanje nadzornikov, še zlasti zadnja leta, ko se obisk gora v parku vztrajno povečuje in je med pohodniki vse več takšnih, ki prej stika z visokogorjem niso imeli in zato tudi ne poznajo pravil obnašanja v takem okolju.

Nadzorniki so zato pogosto tisti, ki jih spomnijo, kako se je treba vesti, opozorijo, če njihova oprema morda ni ustrezna, svetujejo, kakšna pot bi bila primernejša, denimo, za družino ali manj izkušene hodce ali na kakšno ožuljeno peto nalepijo obliž, če je treba, je našteval Boštjan Podgornik med sprehodom po planini Blato. Tisto dopoldne parkirišče še ni bilo povsem napolnjeno, tudi obiskovalcev ni bilo veliko za čas, ki se vse bolj približuje vrhuncu poletne turistične sezone. Hišice na planini so samevale, edini tujek je bila plastična embalaža, ki jo je nemudoma pobral. Med najpogostejše kršitve sicer tudi v gorah sodijo nedovoljeno kampiranje, kurjenje ognja, odmetavanje smeti, poleti celo kopanje v Triglavskih jezerih.

Pristajalna točka

Jadralni padalci na vzletišču na Vogarju. FOTO: Simona Bandur/DeloNa Vogarju je postal na razgledni točki, od koder ob lepih dneh vzletajo jadralni padalci. Zaradi pogostih stikov so postali že stari znanci. Vzletajo lahko le na registriranih vzletiščih in tudi pristajajo na posebej določenih mestih, je poudaril in pokazal belo piko v daljavi, na Veglju v Stari Fužini. Če pristanejo drugje, jih lahko doleti kazen 500 evrov oziroma 250, če plačajo takoj. Kljub temu se je med tujimi ponudniki razvedelo, da je mogoče takšne vzlete v Sloveniji izvajati brezplačno, ravno tako je brezplačno reševanje v gorah, kar celo oglašujejo, je povedal nadzornik, njegovim besedam so pritegnili tudi lastniki podjetja, ki je tisto opoldne opravljalo panoramske tandemske polete.

Pisana padala, ki so se mirno spuščala s pobočja, so bila v sončnem vremenu z jezerom v dolini videti še posebej idilično. In brez nepravilnosti, kot je ugotovil Podgornik in se odpravil naprej, tokrat proti prav tako lahko dostopni koči na Vojah in slapu Voje – s postankom za menjavo pnevmatike.

Delovni dan se je končal v pisarni, kajti tudi službo naravovarstvenega nadzornika, ne glede na to, kako romantično si jo predstavljamo, vselej spremlja še veliko birokracije.

Naloge nadzornikov TNP

​Med naloge naravovarstvene službe v TNP sodijo varstvo in nadzor po zakonu o TNP, v tem okviru tudi izvajanje javnih pooblastil v primeru, denimo, divjega kampiranja, vožnje v naravnem okolju ali nabiranja samoniklih gliv, izvajanje prekrškovnega postopka, preventivna dejavnost (usmerjanje, informiranje in svetovanje obiskovalcem), pobiranje smeti in odnašanje na urejena komunalna odlagališča, sodelovanje v različnih skupnih akcijah, opremljanje in vzdrževanje parkovne infrastrukture. Nadzorniki tudi zbirajo podatke za analize in raziskave, ki so podlaga za pripravo različnih strokovnih podlag, opravljajo varstvo prostoživečih živalskih vrst in upravljajo divjad v lovišču s posebnim namenom Triglav, skrbijo za objekte TNP, po potrebi vodijo obiskovalce po parku in sodelujejo pri izobraževalnih programih, ki jih izvaja zavod.

Delo, 30.07.2021 11:35
Dobro jutro, divje kampiranje je prepovedano

Značke:
GL4 Delo TNP

1 komentarjev na članku "Naravovarstveni nadzornik"

Marjan Bohnec,

Če se kopaš v Bohinjskem jezeru lahko plačaš kazen od 500 - 3000 €. Zaenkrat tega še ne upajo prakticirati ampak tudi to pride na vrsto. Ljudje osvestite se in zahtevajte da se področje TNP zooži na območje kot je bilo do 1981.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.