Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Neokrnjena gorska narava kot vrednota

V Vratih je konec tedna zasedal Mednarodni svet Mountain Wilderness International (MWI)...

Mountain Wilderness v Vratih

Neokrnjena gorska narava kot vrednota

Organizacija bo po vsem svetu izvajala številne akcije za zaščito gora


Kranjska Gora - V Šlajmerjevem domu v Vratih je konec tedna zasedal Mednarodni svet Mountain Wilderness International (MWI), torej organizacije, ki se povsod po svetu zavzema za varovanje naravne dediščine gora. Gostitelj je bilo slovensko društvo Mountain Wilderness. Zaradi spleta okoliščin se zasedanja niso mogli udeležiti vsi napovedani delegati sveta; ta namreč vsebinsko usmerja in usklajuje delo MW na mednarodni ravni ter pripravlja načrte za skupne, mednarodne akcije MW. Med njimi je tudi nekaj pomembnih evropskih uradnikov.

Posebno pozornost so namenili širjenju mreže Mountain Wilderness International po svetu. Ob pomoči MW Nemčije in Švice bosta letos ustanovljeni nacionalni organizaciji MW v Gruziji in Bolgariji. Začetni koraki so bili storjeni tudi v Boliviji in na Hrvaškem, na novo (v protest proti razvojnim načrtom na Olimpu) pa naj bi zaživela tudi MW Grčije.

Sklenili so, da bodo podprli pobudo MW Italije, da bi Dolomite v celoti uvrstili na Unescov seznam svetovne dediščine človeštva kot izjemno naravno in kulturno dediščino. S svojimi nacionalnimi vejami pa bodo 13. avgusta sodelovali pri Ognju v Alpah, ki postaja čedalje odmevnejši dogodek z mednarodnim pomenom. Za letos in prihodnje leto pripravljajo mednarodne akcije na območju Mont Blanca, saj se MWI že nekaj let zavzema, da bi tamkaj ustanovili prvi evropski mednarodni park. Akcije bodo namenjene zlasti čiščenju gore in usmerjene v preprečitev helikopterskega smučanja in gradnjo novih poslopij ter naprav v doslej neokrnjenih predelih tega masiva. MWI je dejavna tudi v Boliviji in Afganistanu, kjer sodelujejo pri razvijanju ekoturizma; afganistanski projekt so naslovili Cepin namesto kalašnikova.

Delegati so na zasedanju ugotovili, da postajajo odprave na najvišje gore čedalje bolj skomercializirane, kar vodi v nameščanje trajnih pripomočkov za lažje vzpenjanje. Letos spomladi so, denimo, na severni strani Mount Everesta namestili pravcato »ferrato«, ki premošča tri znamenite skalne stopnje. Poseben primer je tudi uporaba dodatnega kisika na komercialnih odpravah, razen tega pa množice in posegi v naravno okolje nikakor ne pripomorejo k večji varnosti, prej obratno, vodijo v večje število nesreč v gorah.

Društvo Mountain Wilderness Slovenije je na zasedanju prevzelo koordinacijo posebne skupine, ki bo spremljala problematiko vetrnih elektrarn in načrte za njihovo umeščanje na gorska območja. MWI je zavzelo skupno stališče, da vetrnim elektrarnam sicer ne nasprotuje, odločno pa zavrača njihovo umeščanje na območjih z neokrnjeno gorsko naravo. Novo zasedanje bo marca prihodnje leto v francoskem Chamberyju.

Tomaž Branc


Jeseni 1987 so se v italijanskem mestecu Biella na pobudo Akademskega alpinističnega kluba Sella (Club AlpinoAccademico Sella) srečali alpinisti iz raznih dežel in razpravljali o nevarnostih, ki ogrožajo neokrnjeno gorsko naravo. Ustanovili so organizacijo Mountain Wilderness, ki naj bi se dejavno vključila v varovanje prvobitnega gorskega okolja. Ustanovni dokument so tako imenovane Teze iz Bielle - temeljne točke, ki so vodilo organizacije še danes. V teh temeljnih točkah so ustanovitelji zapisali, da je neokrnjena gorska narava izredna dragocenost, pomembna kot dediščina vsega človeštva, za prodor tehnizacije in komercializacije v gore pa so v veliki meri odgovorni prav gornki, in to ne le v deželah razvitega zahoda, marveč povsod po svetu.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.