Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Nova knjiga o rastlinah Trnovskega gozda

RASTEJO PRI NAS, Rastline Trnovskega gozda, tako je naslov novi knjigi o izjemni flori Trnovskega gozda, ki jo raziskujejo že več kot pol tisočletja.

 

Avtorica: Elvica Velikonja

Spremna beseda: Franc Černigoj in Igor  Dakskobler
Lektoriral: Franc Černigoj
Fotografije: Elvica Velikonja
Slike: Rafael Terpin
Skeniranje slik: Ivan Laharnar
Oblikovanje: Jure Velikonja
Računalniška postavitev: Nejc Velikonja
Tisk: Grafika Soča, Nova Gorica

Samozaložba, naklada: 700 izvodov
Predmeja,  2012

ISBN 978-961-276-530-9
COBISS-ID 263330304

Trda vezava, 252 strani (28 cm x 18 cm)

Cena: 28,00 EUR + poštnina


O Trnovskem gozdu je prelitega že kar nekaj črnila. Končno pa je dočakal tudi monografijo o svojih rastlinah. Knjiga ima preprost in zgovoren naslov: Rastejo pri nas, Rastline Trnovskega gozda. Opisane niso vse, teh je okrog tisoč, med nastopajačimi pa so predvsem znamenite, endemične, redke, posebne in zavarovane. V samozaložbi jo je izdala ljubiteljska botaničarka Elvica Velikonja, ki že štirinajst let v časopisu Gora objavlja prispevke o rastlinah. Sedaj je že zajetno gradivo zbrala, dopolnila in strnila v imenitno knjigo.
Rastlinstvo Trnovskega gozda že več kot pol tisočletja raziskujejo domači in tuji botaniki. Dobro nam je predstavljena njegova bogata, raznovrstna, izjemna in edinstvena pestrost, ki ne more uspevati nikjer drugje, kajti tu se mešajo zelo različni geološki, geografski in klimatski dejavniki. Vendar je od raziskovalcev, poleg župnika Alojza Filipiča (rojen na Ravnici pri Grgarju), avtorica edina prava Gorjanka. S svojim raziskovalnim delom je veliko prispevala k razpoznavanju posebnosti, z novimi najdbami pa je tudi dopolnila vedenje o rastju ne samo Trnovskega gozda, ampak Slovenije sploh. Knjiga ni le podajanje botaničnih podatkov z latinskimi imeni, asociacijami in opisi rastišč. Avtorica v zapise občuteno tke svoja čustva, podaja nam zgodbe, ki jih rastline pripovedujejo. To so zgodbe o običajih, ljudeh, zgodbe, ki jih je pisalo življenje, povezano in odvisno od narave nekdaj in danes. Knjiga je pripoved o prijateljih.

Knjiga je opremljena tudi s slikami akademskega slikarja Rafka Terpina. Fotografije so avtoričine.


V uvodu ji je pisatelj Franc Černigoj med drugim zapisal:
Njeni zapisi o rožah in ob rožah so hkrati polni navdušenja nad življenjem, nad stvarnico Naravo in nad našo Goro. Iz njih sije hvaležnost, da nam je dano vse to doživljati. In to je tisto, kar iz knjige žari v bralčevo dušo. Zato je še bolj dragocena.
Kot strokovnjak botanik je knjigo pregled dr. Igor Dakskobler, višji znanstveni sodelavec ZRS SAZU, ki Trnovski gozd zelo dobro pozna. Med drugim v uvodu pravi:
Bukev v vseh letnih časih.Zapise o rastlinah Trnovskega gozda ne berem samo kot podrobne in verodostojne botanične opise za te kraje povsem običajnih, pogostih, redkih, zelo redkih, znamenitih, celo izjemnih rastlin. V njih prepoznavam zgodbe o ljudeh, o njihovih domačijah, o botanikih, ki so te rastline odkrivali in jih opisovali v preteklosti. Tako zlitje strokovnega in doživljajskega v poljudnem botaničnem pisanju ni pogosto, a bralca navadno zelo pritegne.
Mnoge fotografije v knjigi so avtoričina last. Poleg njih pa je knjiga opremljena še z mnogimi slikami cvetja akademskega slikarja in izjemnega poznavalca flore bližnje okolice Rafaela Terpina.


Anka Vončina

 

 






Naročila:
velikonja.elvica@gmail.com

Kategorije:
Novosti BIB SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.