Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Planinski spisi

Jutro, 29. februar 1940: ... Janka Mlakarja


Pred menoj leže sedaj vsi trije zvezki Zbranih spisov našega planinskega pisatelja Janka Mlakarja. Nekateri so sicer očitali »Planinskemu društ.«, da bi storilo bolje, če bi izdalo namesto teh treh zvezkov tri zvezke čiste strokovne planinske literature. Reči pa moram, da sem za te tri knjige kar hvaležen našemu SPD in z menoj še marsikateri planinec srednjih let.

Današnja planinska generacija naših mladih plezalcev, ki opravlja tudi za sedanje čase nadvse zaslužno vlogo in opravilo, ne ve, kako smo svoje dni viseli na našem SPD in na vsem, kar je bilo v zvezi z njim. Bili so časi, ko smo bili vsi ponosni na posebne platnice za vezane letnike »Planinskega vestnika«, ki jih je opremljal rajnki Bonač s toliko ljubeznijo leto za letom z novo sliko ene takratnih naših slovenskih planinskih koč in domov. Bili so pa tudi časi, ko bi si rajši nogo zlomil kakor prestopil prag koče nemškega planinskega društva, ki so bile za nas izzivalne trdnjave nemštva.

S kolikim pričakovanjem smo čakali vsak mesec »Planinski vestnik« in s kakim ponosom smo čitali včasi manj, včasi bolj posrečene zafrkacije in hudomušnosti našega, za takratni čas največjega alpinista Janka Mlakarja. Sledili smo mu v duhu po njegovih potih po vseh mogočih ledenikih in vršičih ter se v srcu veselili, da imamo tudi med Slovenci človeka, ki je kos vsaki gori. Reči pa moram, da smo se iz Mlakarjevih potopisov naučili dosti geografije, in če sem bil svoje dni pod dr. Žmavcem med boljšimi geografi in strokovnjaki za Alpe, potem sem se moral zahvaliti predvsem Mlakarju.

Tudi danes so »Zbrani spisi« Janka Mlakarja nadvse koristno branje za mlajše srednješolske dijake. S karto v roki si bodo pri njihovem čitanju mimogrede nabrali toliko znanja o Alpah, da ga jim bo res preostalo še nekaj za poznejša leta. Saj sem se sam pretekli dve leti na potovanju po Gor. Italiji, Švici in alpskih predelih tretjega rajha nešteti spominjal posameznih prizorov, ali opisov iz Mlakarjevih spisov, ki sem jih čital še kot dijaček. Tako sem v šentgothardskih klancih samo gledal, kje naj bi bila tista preklicana trdnjava, kamor je zlezel naš Janko, ko je iskal bližnjico v Andermatt.

Nemara je mogoče skoraj 900 stranem obsegajočim Zbranim spisom marsikaj oporekati z literarnega stališča in bi želel marsikateri mlajši naš planinec v njih več strokovno tehničnega čtiva. Pomisliti pa je treba, da so ti spisi zbrani iz skoraj 25 letnega sotrudništva pri »Planinskem vestniku«, kjer je vladala včasi za gradivo huda suša in je moral Janko Mlakar večkrat proti svoji volji celo razvleči.

ljudje-gore, 29.02.2020 - Boris Štupar
Planinski spisi Janka Mlakarja

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.