Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Sankališče in zipline

Delo - Bojan Rajšek: .. na Veliki planini že razburjata 

Sankališče in zipline


Očitki o uničevanju narave z denarjem, ki naj bi bil namenjen za okrevanje po epidemiji. Občina Kamnik to zanika.

Morebitna postavitev poletnega sankališča in naprave za spust po jeklenici (tako imenovani zipline) na Veliki planini je v delu javnosti v kamniški občini povzročila nemalo razburjenja in nasprotovanj. Nasprotniki tema idejnima projektoma, ki sta še povsem v povojih, očitajo poskus združevanja dveh tujih in medsebojno motečih kultur v že tako čezmerno oblegani Veliki planini, ki jo obišče okoli 300.000 obiskovalcev na leto.

»Z ogorčenjem smo poznavalci Velike planine kot zgodovinske in naravne zakladnice, ki ohranja starodobno vsebino in podobo, odkrili informacijo, da namerava družba Velika planina poseči v starodavno dediščino in naravno bogastvo. Zgraditi namerava poletno sankališče in 'zipline'. O tem ni bilo javnih informacij,« je v imenu nasprotnikov teh posegov na Veliki planini v odprtem pismu med drugim zapisala Vanda Rebolj, specialistka poslovnih ved.

Župana pošilja v Dolomite

Iz družbe Velika planina je namreč pridobila namig, da nameravajo odgovorni uničevati dragoceno naravo in njeno krajino s finančnimi sredstvi, ki bodo dodeljena za okrevanje po epidemiji. Ostro nasprotuje letnemu sankališču, ki je kovinski žleb, speljan po bregovih, po njem pa se, kot pravi Reboljeva, »ob žvižganju in drdranju na vozičkih vozijo potniki, kar je neestetsko in hrupno«. Jeklenica za spust (zipline) je speljana med drevesi, za kar jih je treba pred tem obdelati. Ob tem tudi opozarja, da je zipline na stebrih še grši in bolj hrupen. Na avstrijskem Koroškem, kjer so bila poletna sankališča v modi pred desetletji, ne delujejo več, posledica pa je erozija tal, meni Reboljeva.

Lokalna skupnost se zaveda pomena ohranjanja naravnega in kulturnega bisera Velike planine. FOTO: Bojan Rajšek/Delo

Novica, kaj namerava postaviti družba Velika planina, je močno razburila ljudi, ki so ponosni, da imajo v svojem okolju lepo naravo, starodobni raj za turizem, h kakršnemu težimo v zadnjem času še intenzivneje: k preproščini bivanja in bližini neokrnjene narave. Tudi k izogibanju posegom, ki uničujejo floro, ki ima na planini le štiri mesece rastne dobe. Iz kapitalskih interesov so pripravljeni škodovati 3000-letni dediščini, ki se ravno prav umešča v sodobni turizem, ki temelji na enostavnem življenju, preproščini v naravi in prvobitni produkciji dobrin,« je prepričana Reboljeva. Kamniškemu županu Mateju Slaparju svetuje, naj vse, ki delajo pri tovrstnih projektih, naloži v avtobus in odpelje v Dolomite ali v kakšno drugo kultivirano gorsko okolje, kjer ljudje ne hodijo kjerkoli, uporabljajo le ekološki šampon in za mizarjenje le lesene žeblje. Rože pa obiskovalci gledajo in vohajo, še dodaja Reboljeva.

O projektu (še) ne vedo ničesar

Župan kamniške občine Matej Slapar je povedal, da se lokalna skupnost zaveda pomena ohranjanja naravnega in kulturnega bisera Velike planine. Hkrati pa je zatrdil, da občina doslej ni izdala nobenih dovoljenj in ni porabila niti centa za idejni projekt sankališča in za zipline. Slapar pojasnjuje, da je občina zdaj v fazi priprave strategije razvoja Velike planine za prihodnja leta, omenjene aktivnosti pa so le ena od možnih smeri razvoja, če bo takšna odločitev sprejeta. Napoveduje tudi, da bodo vsi morebitni posegi opravljeni v skladu z naravovarstvenimi standardi in standardi varovanja kulturne dediščine.

300.000 ljudi na leto obišče Veliko planino

Po njegovem mnenju Veliko planino ogrožajo predvsem neurejene sanitarije, in to precej bolj, kot bi jo morda zipline. Metod Rogelj, vodja kranjske oVelika planina ima status naravne vrednote državnega pomena, severni del pa spada tudi pod Naturo 2000. FOTO: Bojan Rajšek/Delobmočne enote zavoda za varstvo naravne dediščine, pa pravi, da ima Velika planina status naravne vrednote državnega pomena in da severni del spada tudi v območje Nature 2000. Z morebitnim infrastrukturnim posegom na območju Velike planine v zavodu niso seznanjeni. Pred vsakim posegom mora investitor pridobiti naravovarstveno soglasje ali mnenje v okviru gradbenega dovoljenja, ki je odvisno od tipa objekta.

V podjetju Velika planina, ki skrbi in vzdržuje objekte na Veliki planini in je izključno v lasti kamniške občine, so z začudenjem sprejeli novico o nasprotovanju obema projektoma, Občina doslej ni izdala nobenih dovoljenj in ni porabila niti centa za idejni projekt sankališča in za zipline. Matej Slapar, župan občine Kamnik FOTO: Bojan Rajšek/Deloki sta še povsem na začetku. Mark Anžur, v. d. direktorja podjetja, je povedal, da so minuli mesec na spletni strani objavili povabilo morebitnim izvajalcem za izdelavo, financiranje in izvedbo postavitve jeklene vrvi za zipline in letno sankališče.

Podjetje želi povečati ponudbo aktivnosti za obiskovalce tudi v poletnih mesecih, saj Veliko planino z vseh dostopnih poti na leto obišče okoli 300.000 ljudi, skoraj 30 odstotkov vseh obiskovalcev pa je družin. Z izvedbo novih aktivnosti bi tako družinam, organiziranim in šolskim skupinam ter ostalim obiskovalcem ponudili še dodatne produkte, za katere vlada zanimanje.

Delo, 02.03.2021 10.33
Sankališče in zipline na Veliki planini že razburjata

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.