Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Smrt že grabila po padlem padalcu

Slovenske novice, 28.02.2004, Dan v novicah - Iztok Umer: Če se padalo ne bi zataknilo ob drevo, bi zgrmel vsaj še dvesto metrov niže
Pomoč je prišla v zadnjem trenutku, rešeni padalec še v komi v šempeterski bolnišnici

DAN V NOVICAH


Smrt že grabila po padlem padalcu


V četrtek je bilo v iskalno-reševalno akcijo 35-letnega novogoriškega jadralnega padalca Bogdana Lična, ki se je v sredo ponesrečil na grebenu pod Čavnom, vključenih 74 reševalcev in 11 psov - Pomoč je prišla v zadnjem trenutku, rešeni padalec še v komi v šempeterski bolnišnici


NOVA GORICA, 27. FEBRUARJA
Zares, zares je bilo precej srečnih naključij, da je ponesrečeni novogoriški jadralni padalec preživel strmoglavljenje pod grebenom Čavna. Če se padalo ne bi zataknilo ob drevo, bi zgrmel vsaj še dvesto metrov niže v prepad, poleg tega je imel neverjetno srečo, da smo ga v četrtkovih vremensko izjemno neugodnih razmerah sploh našili,« je za Slovenske novice izjavil Davorin Žagar, član tolminske postaje gorske reševalne službe.

Zdravstveno stanje 35-letnega ponesrečenca Bogdana Lična je še vedno skrb zbujajoče. Po nekaterih podatkih naj bi ležal v komi na oddelku za intenzivno terapijo šempetrske splošne bolnišnice dr. Franca Derganca (sklicujoč se na zakonske predpise nam pristojni v bolnišnici niso hoteli povedati niti besedice o zdravju ponesrečenca), njegovi padalski prijatelji iz novogoriškega društva za prosto letenje Polet, s katerimi smo imeli priložnost pogovarjati se, pa so prepričani, da bo z Bogdanom vse v redu. »Če je zdržal en dan v zmrzali, je najhujše za njim,« razmišljajo.

Danes nam je uspelo iz štaba civilne zaščite mestne občine Nova Gorica dobiti tudi uradne podatke, kako je potekala iskalno-reševalna akcija padalca Bogdana Lična, za katerim je po vzletu z vzletišča Lijak na vzpetini Zverinec pri Ajševici v sredo popoldne izginila vsakršna sled, saj se ni vrnil na dogovorjeno mesto in se ni odzival na klice dekleta in prijateljev na mobitel in radijsko postajo, ki jo je imel s seboj. Iz poročila lahko razberemo, da je bil štab civilne zaščite o Ličnovem pogrešanju obveščen šele v sredo ob 22.30, čeprav so ga prijatelji pogrešali že od 14. ure. Ker ponoči ni bilo mogoče organizirati iskalno-reševalne akcije tudi zavoljo skopih in površnih podatkov, kje naj bi Ličen izginil, je prava akcija stekla šele v četrtek dopoldne. V njej so sodelovali gorski reševalci iz tolminske postaje GRS, vodniki lavinskih psov članov CZ in enota goriških poklicnih gasilcev, medtem ko so goriški policisti akcijo iskanja izvajali po svojih načrtih. V četrtek se je v izjemno slabih razmerah lotilo iskanja po grebenih in pobočjih hribovja nad Vipavsko dolino 74 reševalcev z enajstimi reševalnimi psi.

Dež, sneg, mela

»Ker je prejšnji dan pihal dokaj močan jugozahodnik, smo predvideli dve možni lokaciji, kjer bi se padalec lahko ponesrečil. Večina se nas je lotila pregledovanja predela med Čavnom in Kucljem, območja, ki ga padalci tudi najpogosteje obletavajo. Vidljivost je bila izjemna slaba, nekaj časa je pršil dež, zatem je rahlo snežilo, pobočje je stalno prekrivala megla,« je razmere opísal Davorin Žagar. Po približno štirih urah gaženja v globokem snegu je eden od reševalcev na približno petdesetih metrih zagledal negibnega padalca, ki je obstal kakih 60 metrov pod grebenom Čavna. Do ponesrečenca se je bilo težko približati. Prvi reševalci so ugotovili, da je podhlajen in v nezavesti, toda zaznali so njegovo dihanje, kar je pomenilo, da je še živ. V prvem trenutku so ga lahko le zavarovali pred nadaljnjo podhladitvijo. Vodja tolminskih gorskih reševalcev je zaprosil za pomoč helikopterja, ki pa zaradi vremenski razmer v Ljubljani ni mogel poleteti, štab civilne zaščite je že zagotovil helikopter iz Italije, toda ta ni poletel, ker so se v tem času še poslabšale razmere na kraju najdbe ponesrečenca, tako da so to prevozno sredstvo odpisali. »Odločili smo se za klasični transport. Ker je bil spust v dolino izjemno tvegan tudi zaradi ponesrečenca, smo se odločili za pot proti vrhu grebena. Približno tri kilometre smo ga nosili, da smo prišli do terenskega vozila,« je nadčloveški napor, ki so ga gorski reševalci vložili po najdbi ponesrečenca, opisal Davorin Žagar.

Danes sta se pod greben Čavna dvignila še dva reševalca, ki sta odšla po padalo in drugo opremo ponesrečenca, ki je po besedah podpredsednika društva Polet Damjana Preglja eden izmed izkušenejših padalcev, saj se s tem ukvarja že osem let.

Žagar nam je še zaupal, da samo na tolminskem in goriškem koncu vsako leto rešujejo kakšnih 20 ponesrečenih jadralnih padalcev in opomnil, da s prijavo pogrešanja ne gre odlašati niti za trenutek. »Reševalci se v akcijo raje podamo stokrat zastonj, kot da enkrat zamudimo in ponesrečencu ne moremo pomagati,« je dejal. Prav prepozna prijava pogrešanja Bogdana Líčna, bi bila zanj lahko usodna.

Iztok Umer

(455);
(453);

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.