Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Smučarska skakalnica

»Ta malo« 25 metrsko skakalnico so zgradili zavzeti domačini iz domačega športnega društva sredi tridesetih let v prejšnjem stoletju. Kasnejša leta pa smo jo takrat zagnani bistrški mulci vedno vzorno vzdrževali, ter na njej redno vadili ...Janez Pikon: Vaški mulci smo na jesenovih dilcah doskočili tudi do osebnih rekordov, to so izjemni spomini!

Smučarska skakalnica

»Ta malo« 25 metrsko skakalnico so zgradili zavzeti domačini iz domačega športnega društva sredi tridesetih let v prejšnjem stoletju. Kasnejša leta pa smo jo takrat zagnani bistrški mulci vedno vzorno vzdrževali, ter na njej redno vadili. Absolutni rekord skakalnice je v lasti domačina Ivana Rabiča, njegov 27 m dolg skok, ki ga je izvedel v januarju leta 1963, ni nihče več izboljšal.

»Ta malo« 25 metrsko skakalnico so zgradili zavzeti domačini iz domačega športnega društva sredi tridesetih let v prejšnjem stoletju. Kasnejša leta pa smo jo takrat zagnani bistrški mulci vedno vzorno vzdrževali, ter na njej redno vadili ...

Skakalnica je na ogled ob smučišču Kobla 1, saj se tesno združuje s smučiščem. Velja omeniti tudi Slavka Avsenika, ki je leta 1951 v Bohinju na tej 25-metrski skakalnici treniral 16 bohinjskih fantov. Iz davne preteklosti še o prvi skakalnici in prvem državnem rekordu v Bohinju, ter prvih mednarodnih tekmovanjih v takrat močno naprednem Bohinju, ne glede na zvrst in razmišljanje.

»Ta malo« 25 metrsko skakalnico so zgradili zavzeti domačini iz domačega športnega društva sredi tridesetih let v prejšnjem stoletju. Kasnejša leta pa smo jo takrat zagnani bistrški mulci vedno vzorno vzdrževali, ter na njej redno vadili ...Vaški mulci smo na jesenovih dilcah doskočili tudi do osebnih rekordov, to so izjemni spomini! ...»Ta malo« 25 metrsko skakalnico so zgradili zavzeti domačini iz domačega športnega društva sredi tridesetih let v prejšnjem stoletju. Kasnejša leta pa smo jo takrat zagnani bistrški mulci vedno vzorno vzdrževali, ter na njej redno vadili ...Vaški mulci smo na jesenovih dilcah doskočili tudi do osebnih rekordov, to so izjemni spomini! ...Absolutni rekord skakalnice je v lasti domačina Ivana Rabiča, njegov 27 m dolg skok, ki ga je izvedel v januarju leta 1963 ni nihče več izboljšal ...

Raz umetno skakalnico je senior Joža Pogačar, član SK Ilirija iz Ljubljane, vse tri skoke opravil v brezhibni pokončni drži, dosegel rekordni skok in prvi državni rekord 9 metrov, na Žižkovi skakalnici, Pr' treh hruškah nad Bohinjsko Bistrico. Prvo smučarsko skakalnico je zgradil takratni zanesenjak Ciril Žižek iz Ljubljane že v letu 1920 s pomočjo vojakov, udeleženih v  1. svetovni vojni. Na naravnem terenu in oblikovano s snegom ob predelu Pr' treh hruškah, južno nad Bohinjsko Bistrico.

Vaški mulci smo na jesenovih dilcah doskočili tudi do osebnih rekordov, to so izjemni spomini! ...Vaški mulci smo na jesenovih dilcah doskočili tudi do osebnih rekordov, to so izjemni spomini! ...Vaški mulci smo na jesenovih dilcah doskočili tudi do osebnih rekordov, to so izjemni spomini! ...»Ta malo« 25 metrsko skakalnico so zgradili zavzeti domačini iz domačega športnega društva sredi tridesetih let v prejšnjem stoletju. Kasnejša leta pa smo jo takrat zagnani bistrški mulci vedno vzorno vzdrževali, ter na njej redno vadili ...Prvo smučarsko skakalnico je zgradil takratni zanesenjak Ciril Žižek iz Ljubljane že v letu 1920 s pomočjo vojakov, udeleženih v  1. svetovni vojni (Skakalnica na Kamnjah)

Leta 1921 je bilo v Bohinju razpisano prvo zimsko državno prvenstvo Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev. Razpisala ga je Ljubljanska športna zveza v imenu državnega olimpijskega odbora. Začelo se je s sankanjem na sankaški progi Belvedere južno pod vasjo Ravne, kar je večkrat poročala tudi revija Šport, ki je izhajala že dobro leto. Državno prvenstvo je veljalo samo v kategoriji seniorji. Tekmovali so na enosedežnih in dvosedežnih saneh, za slovensko prvenstvo pa so nastopile še dame, juniorji in dečki.

»Ta malo« 25 metrsko skakalnico so zgradili zavzeti domačini iz domačega športnega društva sredi tridesetih let v prejšnjem stoletju. Kasnejša leta pa smo jo takrat zagnani bistrški mulci vedno vzorno vzdrževali, ter na njej redno vadili ...»Ta malo« 25 metrsko skakalnico so zgradili zavzeti domačini iz domačega športnega društva sredi tridesetih let v prejšnjem stoletju. Kasnejša leta pa smo jo takrat zagnani bistrški mulci vedno vzorno vzdrževali, ter na njej redno vadili ...»Ta malo« 25 metrsko skakalnico so zgradili zavzeti domačini iz domačega športnega društva sredi tridesetih let v prejšnjem stoletju. Kasnejša leta pa smo jo takrat zagnani bistrški mulci vedno vzorno vzdrževali, ter na njej redno vadili ...»Ta malo« 25 metrsko skakalnico so zgradili zavzeti domačini iz domačega športnega društva sredi tridesetih let v prejšnjem stoletju. Kasnejša leta pa smo jo takrat zagnani bistrški mulci vedno vzorno vzdrževali, ter na njej redno vadili ...

Čez teden dni se je nadaljevalo tekmovanje na Bohinjskem jezeru v dveh disciplinah, umetnostno in hitrostno drsanje. Istega dne sta bili organizirani tudi dve smučarski disciplini, tek na daljavo po brdih in smučarski skoki. Drsanje na zaledenelem Bohinjskem jezeru je bilo organizirano tudi za dame, na smučeh pa so nastopili samo moški. Tekma smučarskih tekov na daljavo je veljala tudi za državno prvenstvo. Državni prvak je postal senior Janez Hlebanja, logar iz Bohinja z doseženim časom le slabih 22 minut.

»V skoku raz umetno skakalnico,« (ki jo je prvi preizkusil dr. Ciril Žižek) pa senior Joža Pogačar, član Smučarskega kluba Ilirija iz Ljubljane, ki je vse tri skoke opravil v brezhibni pokončni drži in dosegel rekordni skok 9 metrov, zanimivo je, da so nekateri tekmovalci nastopili v več disciplinah. Leta 1922 je Janko Ravnik ustanovil na Bohinjski Bistrici prvo podružnico Skale, to je bilo društvo alpinistov in turnih smučarjev, ki je bilo ustanovljeno eno leto prej in je prirejalo tudi smučarska tekmovanja, celo krajši planinski film so posneli. Podružnico so naslednje leto preselili na Jesenice, kamor je zahajala večina bohinjskih smučarjev, železarjev.

Tudi leta 1922 je bil domači rekord v smučarskih skokih podaljšan v Bohinju na isti Žižkovi skakalnici nad Bohinjsko Bistrico, prvič na 14,7 metra (Viktor Šubert) in drugič še leta 1924 na 15,5 metra (Joža Pogačar), zatem je prvenstvo v smučarskih skokih prevzel Smučarski klub Mojstrana.

Enega od vrhuncev smučanja in smučarskega skakanja je ponudila na novo zgrajena Hanssenova skakalnica na Poljah v Bohinju, tudi z novim državnim rekordom, Bogo Šramel je leta 1929 postavil nov državni rekord s 33 metri. Leta 1931 je bilo prvič v Sloveniji razpisano mednarodno tekmovanje v smučarskih skokih. Nov Slovenski in državni rekord s 36 metri je dosegel Bogo Šramel. Naslednje leto 1932 je na Hanssenovi skakalnici v Bohinju postavi nov mejnik in državni rekord Franc Palme s 43 metri. 

Janez Pikon

Moja gorska pot skozi čas ...Moj arhiv: Janez Pikon

Video: Smučarska skakalnica

25 metrska skakalnica»Ta malo« 25 metrsko skakalnico so zgradili zavzeti domačini iz domačega športnega društva sredi tridesetih let v prejšnjem stoletju. Kasnejša leta pa smo jo takrat zagnani bistrški mulci vedno vzorno vzdrževali, ter na njej redno vadili ... Pobočje pod skakalnico»Ta malo« 25 metrsko skakalnico so zgradili zavzeti domačini iz domačega športnega društva sredi tridesetih let v prejšnjem stoletju. Kasnejša leta pa smo jo takrat zagnani bistrški mulci vedno vzorno vzdrževali, ter na njej redno vadili ...
Ivan Rabič, 27 metrovAbsolutni rekord skakalnice je v lasti domačina Ivana Rabiča, njegov 27 m dolg skok, ki ga je izvedel v januarju leta 1963 ni nihče več izboljšal ... Ob izteku skakalnice »Ta malo« 25 metrsko skakalnico so zgradili zavzeti domačini iz domačega športnega društva sredi tridesetih let v prejšnjem stoletju. Kasnejša leta pa smo jo takrat zagnani bistrški mulci vedno vzorno vzdrževali, ter na njej redno vadili ...

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.