Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Triglavski smuk

Jutro (23. marec 1940): ... - naš Kandahar

 

Nekaj iz zgodovine te vsakoletne najlepše smučarske prireditve, ki si je pridobila že mednarodni sloves in jo bodo letos ponovili prihodnjo nedeljo, dne 31. marca 1940

O tej prireditvi, ki je že od leta 1927. na sporedu kot ena zadnjih tekem v smučarski sezoni, lahko rečemo, da se je razvila v eno najlepših saveznih prireditev. Že sama okolica, kjer je položen ta tradicionalni smuk, je tako veličastna, da mora prevzeti vsakega udeleženca, pa naj bo tekmovalec ali samo gledalec. Takoj, ko izstopi v Mojstrani iz vlaka, kjer običajno v času te tekme ni več snega, okoliški vrhovi pa se belijo v snegu, je človeku pri srcu, da se ne da popisati, temveč le doživeti. čim dalje greš iz Mojstrane po lepih gozdovih v dolino Krme, tem lepši pogled se ti odpira. In ko se pri kraljevi lovski koči začneš vzpenjati po ogromnih snežiščih med stenami, ki se vpenjajo pod nebo, čutiš tudi sam, kaj je vodilo ljudi, ki so hoteli prvi prirediti v tej okolici pravo smuško tekmo. Imeli so res srečno roko! V prvih letih so bili smučarji, turisti, ki so pozimi odhajali v kraljestvo Triglava, redki in takrat se je k tekmi prijavljalo komaj po 10 do 12 tekmovalcev, danes pa so že premajhni prostori Staničeve koče. Mize in tla so polna tekmovalcev in gostov, ki so jih privabili ti lepi smuški tereni in toplo pomladansko solnce. Žal pri nas še nimamo takega komforta kakor drugod, kjer te vzpenjača potegne do krasnega hotela, tam pa te sprejme kopica zaslužnega osebja. Toda to ne ovira pravih športnikov ... In tudi tekmovalci se ne plašijo treninga, kljub temu, da se morajo za 10 minut smuka vračati po več ur nazaj v kočo. Zaradi dolžine proge običajno trenirajo na njej v dveh delih, in sicer najprej od sedla nad Staničevo kočo preko Vrtače in Apnence do Zg. Krme, kjer se odpočijejo in okrepčajo, nato pa od koče v Zg. Krmi do Debele bukve.

Prijetno je opazovati razne tekmovalce, ki so prebredli skoro vsa važnejša evropska zimsko športna središča, kako dobro se počutijo v koči v Zg. Krmi, kjer je edini komfort odprto ognjišče in številne razpoke v stenah, ki služijo za boljšo ventilacijo. Vsi so veseli, njihovo vedenje ni narejeno. To so, bi rekel, tovariši, ki se poznajo od mladih nog in ne smučarji Nemci, Čehi, Italijani, Jugosloveni, ki so prišli sem na povabilo saveza.

Leta 1927., ko so prvi trasirali to progo, se je zbralo na startu 24 tekmovalcev, žal ta tekma takrat zaradi slabega vremena ni bila izvedljiva, kar je bil bržkone tudi vzrok, da je prirediteljem vzelo pogum in so dve leti mirovali. Šele l. 1930. je JZSS s sodelovanjem agilnega SmK Dovjega-Mojstrane zopet trasiral ta smuk. Na startu se je javilo 8 tekmovalcev. Proga je bila skoraj za polovico krajša, ker je bil cilj že pri prvi koči v Zg. Krmi. Prvi zmagovalec Triglavskega smuka je postal Jakopič Albin iz Mojstrane v času 31:52, drugi je bil Lukman Pavle (SmK Ljubljana), tretji pa Mušič Ljuban (SPD Maribor). Od takrat so prirejali to tekmo vsako leto z dvema izjemama, in sicer v letih 1932. in 1936. L. 1931. je zmagal Praček, najboljši čas pa je imel Avstrijec Jemerdi (KAC). L. 1933. je bil prvi Praček, drugi Heim, 1. 1934. prvi Praček, 1. 1935. Lettner Egon (Rapid Maribor).

L. 1937. so to tekmo po vzoru ostalih velikih tradicionalnih smukov v tujini s pritegnitvijo inozemskih tekmovalcev uvrstili v mednarodni koledar. Razpisan je bil poseben spominski znak, ki ga lahko prejme samo oni tekmovalec, ki doseže vsaj za 50% slabši čas od najboljšega. To pomeni, da ga oni, ki si ga je pridobil, lahko nosi s ponosom, ker si ga je priboril v težki borbi, saj so bili, odkar je bil razpisan, na startih zmerom najboljši naši tekmovalci in inozemci evropskega imena. Takoj prvo leto so prijavili Avstrijci 9 tekmovalcev, Čehi 3 tekmovalce in 1 tekmovalko. Prvo mesto je zasedel Marcus Mayer, prvi Jugoslovan pa je bil šele 4. — Praček Ciril. L. 1938. 1. Maier Gusti, 2. Heim Hubert, 3. Praček Ciril. L. 1939. 1. Maier Gusti, 2. Praček.

Kaj bo letos? Tudi to pot je nemška smučarska zveza prijavila svoje znane tekmovalce, ki se bodo pomerili z našimi. Ali jim bo spet uspelo zasesti prvo mesto? Upajmo na časten uspeh naših fantov in deklet, ki jih bo poslal savez že nekaj dni prej na trening, da se bodo čim bolje pripravili za to težko mednarodno srečanje. Kdor bo takrat s temi tekmovalci preživel nekaj ur v Zlatorogovem kraljestvu, mu ne bo žal lepih doživetij in prijetnih spominov nanje ...

Ljudje-gore, 23.03.2020 - Boris Štupar
Triglavski smuk - naš Kandahar

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.