Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Ukinitev meteorološke postaje na Kredarici?

Večer, 29.07.04, Narava, gore in ljudje - Urška Šprogar: Aktualna vremenska napoved za visokogorje, satelitska slika, radarska slika ter drugi aktualni podatki

Vreme na Kredarici odloča o delu na kmetijah in o planinskih izletih

Ukinitev meteorološke postaje na Kredarici?

Aktualna vremenska napoved za visokogorje, satelitska slika, radarska slika ter drugi aktualni podatki so že marsikateremu planincu rešili življenje in omogočili gorskim reševalcem, da so se podali na pot


Iz Planinske zveze Slovenije (PZS) so nam sporočili, da je ponovno postala aktualna informacija - o njej se je govorilo že dalj časa, skoraj leto dni - da namerava Agencija za okolje ukiniti Meteorološko postajo na Kredarici, edini visokogorski observatorij v Sloveniji. Zato so se pri PZS obrnili na Ministrstvo za okolje, prostor in energijo oziroma na mag. Janeza Kopača s prošnjo proti ukinitvi.

Koliko časa se bodo meterologi še javljali s Kredarice? Foto Boris Strmšek<br />
Nekdaj, ko še ni bilo satelitov, radarjev in druge vrhunske tehnologije, brez katere si danes ne moremo predstavljati zanesljive vremenske napovedi, so bile gorske meteorološke postaje ključni del meteorološke merilne mreže. Tako je svoje argumente za ohranitev obrazložil Franci Ekar, predsednik PZS: "Nemci imajo svoj observatorij na Zugspitze, Avstrijci na Sonnblicku, mi pa na Triglavu oziroma Kredarici. Kljub napredku tehnike pa visokogorski meteorološki observatoriji še vedno ostajajo zelo pomemben člen meteoroloških opazovanj. Redne meteorološke meritve skozi celo leto na lokaciji Kredarice so pomembne in z več vidikov nudijo pomembne podatke, ki so zaradi izjemnosti lokacije v veliko pomembnih meteoroloških napovedi. Trenutni podatki o vremenu na tej lokaciji so zelo koristni za planince in njihovo varnost ter za reševanje v gorah. S prehodom na avtomatsko postajo pa bi bili prav planinci prikrajšani za pomemben podatek, ki je velikokrat odločilen za pot v visokogorje."

Dopis je zaključil z naslednjim: "Zavedamo se, da so lahko pogoji za delo meteoroloških opazovalcev na Kredarici zelo težavni, da pa je planinstvo že desetletja povezano s prizadevnimi opazovalci, ki so postali kar nekakšna slovenskega gorstva. Prav zato je Planinska zveza Slovenije postaji podelila zlati častni znak Planinske zveze Slovenije.

Observatorij Kredarica je v računalniški mreži Hidrometeorološkega zavoda, kvalitetna povezava pa je bila omogočena s stalno telefonsko linijo, ki je dobrodošla povezava z dolino tudi v primeru nujnih klicev za reševanje.

Informacije, kot so: aktualna vremenska napoved, vremenska napoved za visokogorje, satelitska slika, po potrebi radarska slika, rezultati zadnje radiosondažne meritve ter drugi aktualni podatki pa so že marsikateremu planincu rešili življenje in omogočili gorskim reševalcem, da so se podali na pot - reševati človeško življenje."

Verjetno bodo omenjeni razlogi dovolj za upoštevanje pomena postaje tudi s strateškega vidika Civilne zaščite. PZS seveda pričakuje, da bodo na okolijskem ministrstvu storili vse, da Meteorološka postaja na Kredarici skupaj z opazovalci ostane še naprej.

Že 50 let napoved vremena za visokogorje


Janko Rekar, vodja meteorološke postaje na Kredarici in gospodar koče, že 36 let pošilja iz te naše najvišje gorske postojanke v svet poročila o vsem, kar zanima meteorologe, planince, padalce, smučarje, pohodnike alpiniste in kmete, ki vedo, da ne bodo mogli sušiti sena, če je na Kredarici oblačno. "Že 20 let se govori, da se meteorološke postaje ukinejo in da tudi nas zaradi avtomatskega merjenja ne potrebujejo več," je povedal Janko Rekar in pri tem dodaja, da jih imajo namen ukiniti počasi. "Sedaj nas je šest in dva se bosta v kratkem upokojila. Potem sva na vrsti še dva, nakar bodo res imeli razlog, da se za dva ne splača, po 50 letih pa naj bi prenehali javljanje s Kredarice.

Janko Rekar sedaj argumentirano dokazuje in poudarja nujnost njihovega obstoja svojim nadrejenim ter vsem uporabnikom njihovih storitev: "Ker avtomatske postaje zaradi vetra ne delujejo, so jih in jih še bodo ohranjali v vseh alpskih državah. Pa saj na Kredarici ne opravljamo samo dela meteorologov, smo prava človeška postaja, ki za vse skrbi sama. Vse popravljamo, gor znosimo, organiziramo, skrbimo za akumulacije, vetrnice, popravila aparatur in postajo, posredujemo pri nesrečah, smo neprestano v stiku z relejno postajo za helikopterje in potem je po našem mnenju očitek Silva Žlebirja, direktorja agencije za okolje in prostor, da premalo delamo, da imamo premalo ur neutemeljen in neopravičen. Da pa smo najdražja meteorološka postaja, sploh ne drži. Strošek so edino naše plače." S tem zavračajo tudi trditev Jožeta Roškarja, vodje opazovalnih postaj, da stane postaja na Kredarici več kot kot vse ostale meteorološke postaje v Sloveniji. Vojska nam za protiuslugo vse prepelje gor, če vojske ni, pa to dela policijska enota in agencij to nič ne stane. Tudi servisi nič ne stanejo, postajo vzdržujemo sami, za popravilo strehe, vrat in za ozimnico ter transport poskrbimo meteorologi sami. Agencijo stane samo naših šest plač. Kaj nam pomaga, če nam pristojni zagotavljajo, da bo za nas to neboleče, boleče je to, da brez človeške posadke na Kredarici ne bo kvalitetnega poročanja."

Sestanki se vrstijo in prav tako obljube, domov pa v obliki zapisnikov prihajajo drugi predlogi, kot so tisti, za katere smo se dogovorili, razlaga Rekar. "Ministrstvo za okolje pa ni nič naredilo in letno sami zlijemo več kot tisoč kilogramov fekalij s samokolnicami čez rob, kadar seveda ni turistov. Sedaj bo huje, saj je lani župan Kranjske Gore namestil v dolini čistilno naravo in noče več, da mu mi od zgoraj onesnaževali okolje."

Urška Šprogar

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.