Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Uradno odprli <I>Krono</I>

24ur.com - Maja Korošec: Ker nisem mogel na Himalajo
Gorenjski glas - Maja Bertoncelj: ... Krono Slovenije 

Uradno odprli <I>Krono</I>
24ur.com, 09.05.2021 09:03

'Ker nisem mogel na Himalajo, sem si zamislil, da bom šel peš iz Ljubljane na Triglav'

Omejitve gibanja zaradi covidnih ukrepov so prispevale tudi k marsikaterim zamislim in idejam. Viktor Grošelj, prvi Slovenec, ki se je povzpel na vse najvišje vrhove kontinentov, je zasnoval novo pešpot Krona Slovenije. Krožna pot, ki si jo je slovenski alpinist zamislil kot treking, se začne in konča v Ljubljani. Dolga je 310 kilometrov, na njej je za 15.000 višinskih metrov vzponov in spustov, vzela pa vam bo od 10 do 15 dni.

Viktorju Grošlju, slovenskemu alpinistu z največ preplezanimi osemtisočaki, se je ideja o novi planinski poti porodila lani, ko zaradi covidnih ukrepov nismo smeli v druge države. "Še vedno hodim na Himalajo dvakrat na leto. Ker nisem mogel tja, mi je prišlo na misel, da bi v Sloveniji zasnovali prijazen treking in na ta način sledili smernicam modernejšega pristopa k pohodniškim potem in naravi. Tako sem si zamislil, da bi iz Ljubljane, pravzaprav od doma, šel na to pot. Že dlje časa sem si namreč želel in se pripravljal, da bi šel peš iz Ljubljane na Triglav. A potem sem pomislil: ko bom enkrat tam, bi se bilo nesmiselno po isti poti vračati domov," je opisal, kako se je vse skupaj začelo.

Po premisleku je sklenil, da lahko pot nazaj poteka čez Karavanke, katerih najvišji vrh je Stol, nato čez Kamniško-Savinjske Alpe in njihov najvišji vrh Grintovec ter na koncu čez Šmarno goro nazaj na izhodišče v Ljubljani. Tako je nastala krožna pot. "Več kot polovico lanskega leta sem jo načrtoval. Več kot 30-krat sem šel na pot po posameznih etapah. Nekako do konca lanskega avgusta pa sem jo končal in ugotovil, da je morda zanimiva tudi za knjižno obliko oziroma vodnik, ki sem ga potem tudi napisal," je pojasnil Grošelj.

Vodnik z naslovom Krona Slovenije je izšel lani konec leta v slovenskem, letos marca pa še v angleškem jeziku. "Pot zdaj že funkcionira, v sredo pa smo jo še uradno odprli. MOL je tudi postavila veliko informativno tablo, ki pojasnjuje začetek in konec poti, torej pove, za kaj gre," je povedal Grošelj.

Viki Grošelj ob informativni tabli o Kroni Slovenije, ki stoji v Guncljah na začetku oziroma koncu poti.
 

Začetek poti označuje informativna tabla v Ljubljani

Krona Slovenije je najvišji slovenski pohodniški krog, ki dopolnjuje Slovensko planinsko pot oziroma transverzalo, so pridobitev opisali v Mestni občini Ljubljana (MOL). Pot so uradno odprli ob informativni tabli v Mladinskem golf centru Stanežiče. "Pešpot je pravi pohodniški paradiž v eni najlepših pokrajin Evrope in je zanimiv dodatek športnorekreacijski ponudbi Ljubljane. Z nje je moč peš doseči ne le okoliške griče in hribe, ampak tudi najvišje slovenske gorske skupine," so izpostavili v MOL.

Informativna tabla je edina označba na poti. Krona Slovenije je namreč speljana po označenih poteh planinskih društev v 13 občinah. "V bistvu je markirana, čeprav nima posebne oznake. V vodniku pa je opisana tako, da ne potrebujete ničesar drugega kot ta vodnik. Lahko jo prehodimo na mah  zahteva od 10 do 14 dni – še bolje pa je, da jo razdelimo po etapah, jo prilagodimo fizični kondiciji in temu, koliko časa imamo," je priporočil alpinist Viki Grošelj.

Približno štiri petine poti je po klasifikaciji PZS označenih kot lahka pot. FOTO: Matevž Lenarčič

Avtor se je projekta lotil v raziskovalnem slogu, saj je iskal optimalne poti. Podal se je na približno 20 izletov, zato da je traso dobro začrtal. Pot je nato prehodil v desetih etapah, vendar ne naenkrat. Ta podvig bo prihranil za naslednje leto, ko bo dopolnil 70 let. "To si bom podaril za rojstni dan – Krono Slovenije bom prehodil v enem kosu, v 14 dneh," se je zasmejal.

Slovenski alpinist nam je za konec povedal, da je približno štiri petine poti po klasifikaciji PZS označenih kot lahka pot. Malo zahtevnejša sta zgolj vzpona na Triglav in Grintovec z Jezerskega. "Tam je že treba vedeti, kaj so zavarovane planinske poti. Treba je imeti in znati uporabljati samovarovalno opremo. Praviloma pa je Korona Slovenije namenjena tako tistim, ki so komaj shodili, kot tudi tistim, ki težko hodijo, pa še vsem vmes," je ponazoril, kako je nova pešpot namenjena širokemu krogu ljubiteljev hribov. 

Nove pridobitve so se razveselili tudi na Planinski zvezi Slovenije (PZS), saj menijo, da zelo razgibana. "Všeč mi je ideja, da sta začetek in konec krožne poti v Ljubljani, saj bodo Ljubljančani, ki jo bodo uporabljali, pustili najmanjši možni ogljični odtis. Všeč mi je tudi to, da je pot narejena po obstoječih planinskih poteh. Opis poti, kot ga je naredil Viki Grošelj, bo zagotovo spodbudil kakšnega novega planinca h gibanju in občudovanju narave," je prepričan predsednik PZS Jože Rovan.


Gorenjski glas, 07.05.2021

Pešpot avtorja Viktorja Grošlja se začne in konča na obrobju Ljubljane, naredi pa krog čez gorenjske hribe, povzpne se tudi na Triglav.

Ljubljana – V sredo so na parkirišču Mladinskega golf centra Stanežiče svečano odprli informacijsko tablo pešpoti Krona Slovenije avtorja Viktorja Grošlja, ki večinoma vodi po Gorenjskem, povzpne se tudi na Triglav, začne in konča pa se v Guncljah, na obrobju Ljubljane. Predstavljena je tudi v vodniku.

Pešpot Krona Slovenije je najvišji slovenski pohodniški krog, ki lepo dopolnjuje »kraljico« slovenskih pohodniških poti – Slovensko planinsko pot oziroma transverzalo. Kot pravi Grošelj, je pohodniški paradiž v eni najlepših pokrajin Evrope in zanimiv dodatek športno-rekreacijski ponudbi slovenske prestolnice. Z nje je moč peš doseči ne le okoliške griče in hribe, ampak tudi najvišje slovenske gorske skupine.

Pot je v celoti dolga 310 kilometrov, na njej je za 15 tisoč višinskih metrov vzponov in spustov, prehoditi pa jo je moč v od 10 do 15 dneh. Povezuje ljudi, ki hodijo po njej in živijo ob njej, ter občine, po katerih vodi. Ob tem spodbuja tudi t. i. mehki turizem, ki minimalno škodi okolju.

24ur.com, 09.05.2021 09:03
'Ker nisem mogel na Himalajo, sem si zamislil, da bom šel peš iz Ljubljane na Triglav'

Gorenjski glas, 07.05.2021 18:05
Uradno odprli Krono Slovenije

MMC RTV SLO, 05.05.2021 ob 20:17
Krona Slovenije: v 310 kilometrih od Ljubljane do Triglava in nazaj

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.