Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Uspeh na Daulagiriju zasenčila nesreča

Delo, 31.05.2004, Šport - Tomaž Jakofčič: Odprava je odšla na pot v prvih dneh aprila. Njihov cilj je bil vzpon po Klasični smeri

Uspeh na Daulagiriju zasenčila nesreča


Ljubljana - Včeraj se je v Ljubljano vrnila slovenska alpinistična odprava na Daulagiri (8167 m, na fotografiji), šesto najvišjo goro na svetu. Po mesecu dni bivanja pod in na gori je petim slovenskim alpinistom uspelo priplezati na vrh. Med sestopom iz baznega tabora pogrešan 56 letni Jože Šepič.

Daulagiri

Odprava pod vodstvom enega naših najbolj izkušenih himalajskih plezalcev Andreja Štremflja je odšla na pot v prvih dneh aprila. Njihov cilj je bil vzpon na Daulagiri po klasični smeri, ki poteka po severovzhodnem grebenu. Po ureditvi formalnosti v Katmanduju so sredi aprila krenili iz Biretantija proti baznemu taboru. Dostop do baze poteka štiri dni, do vasi Tukuče, po trasi znanega trekinga okoli Anapurn. Od tam so krenil preko dveh 5200 metrov visokih prelazov in v nadaljnjih treh dneh dosegli bazni tabor na višini 4730 metrov. Po ureditvi baze so takoj začeli z delom na gori in v dobrih treh tednih opremili goro s fiksnimi vrvmi in tremi višinskimi tabori na višinah 5900 m, 6600 m in zadnjem na 7400 m.. Od tam so14.5. Andrej in Marija Štremfelj ter Marjan Manfreda – Marjon, dosegli vrh 8167 metrov visokega Daulagirija. Vsi trije izkušeni Himalajci so tako dodali še eno visoko goro na svoj seznam. Andrej ima za seboj že sedem osemtisočakov, v glavnem po novih smereh, od tega je bil na vrhu Everesta dvakrat. Mariji je Daulagiri četrti, Marjonu pa po 29 letih, ko je stal na Makaluju drugi osemtisočak. Jože Šepič, ki naj bi na vrh plezal z Andrejem Štremfljem je na višini 7000 metrov pričel kazati znake pljučnega edema in ob spremstvu sestopil v bazni tabor, v oskrbo dr. Damjana Meška. Dva dni kasneje sta na vrh stopila še Miha Habjan in Matija Klanjšček. Oba sta bila v odpravo uvrščena kot mlada, perspektivna alpinista in sta s tem dobila dragocene izkušnje v najvišjih gorah na svetu. 20.5. je odprava zapustila bazni tabor. Zaradi nemirov v Beniju kamor naj bi odprava po prvotnem načrtu sestopila, so se odločili, da sestopijo po isti poti, preko Francoskega in Dampuš prelaza. Odpravo je na poti v dolino zajela gosta megla. Štremfelj je v sicer tehnično nezahtevnem terenu hodil kot zadnji, da ne bi kdo zaostal. Ko so zvečer prispeli v vas Tukuče so opazili, da Jožeta Šepiča ni. Takoj naslednje jutro so sprožili iskalno akcijo. Po različnih poteh so se odpravili nazaj na planine, nekaj celo do samega prelaza Dampuš. V naslednjih dneh je pri iskanju pomagal tudi nepalski helikopter. 27.5. sta v vas Tukuče priletela iz Slovenije Peter Podgornik in Tone Škarja in pomagala pri iskanju skupaj z domačini. V nedeljo se je odprava vrnila v Slovenijo, Škarja in Podgornik pa sta ostala v Nepalu kjer nadaljujeta z iskanjem pogrešanega. »Od izginotja je preteklo že dosti časa vseeno pa še nismo izgubili upanja. Povsod po planinah je veliko vode, ki bi lahko omogočila preživetje, Jože je imel s seboj tudi za tri dni hrane. Tone Škarja in Peter Podgornik bosta vsaj še nekaj dni z močno ekipo česala pobočja nad Tukučami« je na tiskovni konferenci ob prihodu v domovino dejal Andrej Štremfelj.

Tomaž Jakofčič

(749);

Kategorije:
Novosti ALP SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.