Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

V gorah bodo še

Dnevnik - Vesna Levičnik: ... vedno veljale omejitve

V prihodnjih štirinajstih dneh se bo odprla večina koč, a na Planinski zvezi Slovenije opozarjajo, da bo vsaj v uvodu v sezono tudi v planinah še vedno veljala vrsta omejitev. Vodniki in gorski reševalci se v zadnjem letu v gorah srečujejo z novo strukturo planincev, takih brez znanja in izkušenj.

Koronavirus ni prinesel zgolj številnih ukrepov, ki so veljali tudi v gorah, ampak nove obiskovalce, ki so čas pred epidemijo navadno preživljali kje drugje. Zanimiv kazalnik večjega zanimanja za gorski svet je prav Slovenska planinska pot, na kateri se je lani število obiskovalcev podvojilo. »Epidemija se sicer izteka, a vsaj nekaj časa mora še ostati v zavesti, pa naj je preživljanje časa na prostem še tako prijetno. Ni pa vse odprto kot pred leti in naj tudi v hribih velja doktrina, da se držimo narazen, spoštujemo ukrepe ter razumemo oskrbnike in upravljalce koč, ki jih morajo izvajati,« je pred uvodom v novo sezono opozoril podpredsednik Planinske zveze Slovenije (PZS) Martin Šolar.

Lani poleti smo opazili izjemen obisk naših gora. Kot je povedal Šolar, se je potrdilo, da ljudje niso potovali po svetu, prav tako so namesto nočnih zabav raje zjutraj vstali in se odpravili v hribe. »Tudi ljudje, ki so po navadi konec tedna preživeli v trgovskih središčih, so šli v gore. Naj izpostavim samo Veliko planino, kjer so opozorili na množičnost obiska,« je povedal Šolar. Dodal je, da je PZS z drugimi naravovarstvenimi organizacijami pripravila kodeks vedenja v gorah. »Smo gostje, vstopamo v dnevno sobo gorskega sveta. Zavedajmo se, da smo prišli na obisk, in se v skladu s tem tudi vedimo.« Poudaril je tudi, da je planinstvo pomemben del turizma, zato vsakoletna svarila niso odveč.

Pobuda za uvedbo izjem za testiranje

»Pred nami je visoka poletna sezona, čas dopustov. Veliko jih bo tudi letos prosti čas preživelo v gorah. Zavedamo se, da z večjim obiskom raste tudi obseg nalog in izzivov,« je povedal generalni sekretar PZS Damjan Omerzu. Mimo vseh ukrepov tudi v planinskih kočah ne morejo, saj sta obisk in postrežba na terasah planinskih koč enaka kot drugje. »Spoštujmo omejitve. Za strežbo v notranjih prostorih in nočitve bodo še vedno veljali pogoji PCT – preboleli, cepljeni, testirani,« je še dejal Omerzu. Opozoril je tudi na težave, ki jih imajo oskrbniki in upravljalci koč zaradi rednega tedenskega testiranja osebja, zaradi česar so na državo že naslovili pobudo za uvedbo izjem. »Predlagali smo jim, da bi se osebje testiralo samo, saj je vračanje v dolino pri že tako okrnjenem številu zaposlenih v kočah včasih nemogoče.«

Sneg se bo obdržal dolgo v poletje

Vodniki in gorski reševalci se v zadnjem letu v gorah srečujejo tudi z novo strukturo planincev, takih brez znanja in izkušenj. »Prav tako je več smeti, predvsem cigaretnih ogorkov ter olupkov agrumov in banan. Srečujemo tudi ljudi, ki namesto z nahrbtnikom pridejo s plastično vrečko,« pa je povedal Matjaž Šerkezi, strokovni sodelavec PZS in inštruktor gorskega reševanja. Poudaril je, da se je treba tudi za nezahteven vzpon predhodno dobro pripraviti. »Pred odhodom v gore je treba preveriti razmere, opremo in ravnanje z njo ter lastno psihofizično pripravljenost,« je pojasnil Šerkezi. Opozoril je na letošnjo s snegom zelo bogato zimo. »Sneg se bo obdržal dolgo v poletje, sploh na severnih stenah, zato je tam, kjer so grape in kjer potekajo planinske poti, potrebna še večja previdnost. Včasih je veliko bolje, da se obrnemo in se po poti vrnemo, kot da tvegamo. Gora nas bo počakala,« je pristavil.

Omenil je še nov trend gorskega kolesarjenja z električnimi kolesi. »Z električnimi kolesi pridemo praktično povsod, treba pa je vedeti, da nas čaka še pot v dolino. In nepravilna tehnika pri spustu lahko pripelje do nesreče. Zaradi teže kolesa, tudi do 30 kilogramov, so lahko poškodbe zelo hude,« je še povedal sogovornik.

Spletna rezervacija za nočitev v koči

Na PZS so opozorili, da so koče v slovenskem sredogorju že odprte, in kot je povedal Dušan Prašnikar, strokovni sodelavec PZS, je pretežnemu delu koč uspelo epidemijo obrniti v svoj prid. »Še vedno je bila sama sezona v primerjavi z zadnjimi tremi leti katastrofalna, a ne porazna. Tudi na račun domačih gostov, saj je bilo 30 odstotkov manj gostov iz tujine,« je dejal Prašnikar. Povedal je, da bo večina koč, ki še niso odprte, vrata odprla ob prazničnem koncu tedna oziroma prvem koncu tedna v juliju.

Leta 2020 se je PZS vključila v rezervacijski sistem koč. »Koče z možnostjo rezervacije imajo pozitivne izkušnje. Letos je bil sistem nadgrajen tako, da je treba za izvedbo rezervacije vnesti tudi podatke o kreditni kartici. Gre za varnost oskrbnika in ne nazadnje tudi planinca, saj se je dogajalo, da je nekdo v istem terminu rezerviral nočitev v različnih kočah. Zdaj bo oskrbnik lahko planincu, ki prihoda ne bo odjavil vsaj 48 ur prej, zaračunal enajst evrov,« je še povedal Prašnikar. Trenutno je v sistem vključenih 14 slovenskih koč v osrednjem delu Julijskih Alp, pa tudi Cojzova koča na Kokrskem sedlu in Kamniška koča. Rezervacija je mogoča prek spletne strani PZS.

Dnevnik, 16.06.2021 04:31
V gorah bodo še vedno veljale omejitve


Ob novinarski konferenci

PZS, 15.06.2021, ob 15. uri
V visokogorju še veliko snega, zato skrbno izberite cilj - vedno več turnih kolesarjev
Odpri in povečaj (+)

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.