Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

V vojaški suknji za četo športnikov

Delo: Več delovnih mest - Nova pogodba je le nadgradnja prejšnjega, že obstoječega sporazuma

Objavljeno: Delo, torek, 23.10.2007


Večje število delovnih mest za športnike

V vojaški suknji za četo športnikov


Ljubljana – Slovenskim vrhunskim športnikom se obetajo boljši časi, vsaj kar zadeva zaposlovanje. S podpisom novega sporazuma med Olimpijskim komitejem Slovenije in pristojnimi ministrstvi se bo namreč kvota delovnih mest za športnike v prihodnjih letih povečala. Največji premik je za zdaj na obrambnem ministrstvu, kjer načrtujejo, da bodo do leta 2012 zdajšnjih 55 delovnih mest povečali na sto in sestavili športno četo.

Nova pogodba je le nadgradnja prejšnjega, že obstoječega sporazuma, le da je kadrovanje tokrat obsežnejše. Za zdaj je vrata bolj na široko odprlo ministrstvo za obrambo, pri OKS pa računajo na premik tudi pri drugih ministrstvih, predvsem na notranjem ministrstvu in ministrstvu za obrambo, ki že zdaj prenekaterim vrhunskim tekmovalcem in tekmovalkam zagotavljajo osnovno socialno varnost s skromno plačo ter zdravstvenim in pokojninskim zavarovanjem. Želje so zaokrožili pri številki dvesto, kolikor delovnih mest naj bi bilo športnikom in trenerjem na vseh ministrstvih na voljo leta 2015. Stopnjevanje števila delovnih knjižic bo seveda rastlo na podlagi sprejetega kadrovskega načrta.

Nov sporazum o zaposlovanju vrhunskih športnikov in trenerjev so v vladnih prostorih na Prešernovi 8 včeraj ob predsedniku OKS Janezu Kocijančiču podpisali minister za šolstvo in šport Milan Zver, obrambni minister Karel Erjavec, minister za notranje zadeve Dragutin Mate, minister za javno upravo Gregor Virant in državni sekretar na ministrstvu za finance Žiga Lavrič. Ob toliko podpisnikih z vrha slovenske politike se zdi, da se športnikom in trenerjem za prihodnost ni bati. »Zaposlitev 200 športnikov je za Slovenijo velika številka,« je razložil minister Zver, ki je skušal sodelovanju primakniti še vsebinsko stran: »Država vlaga v šport tudi na druge načine, vendar ob zaposlitvi ni pomemben le socialni status, temveč tudi možnost, da športniki med službovanjem pridobijo tudi poklicne kompetence in jih po končani športni karieri izkoristijo.«

Janez Kocijančič je seveda izpostavil športne dosežke in navrgel, da so se letos z največjih tekmovanj vrnili z devetimi kolajnami, kar je največ doslej. Uspehi so po njegovem toliko bolj spodbudni v predolimpijski sezoni in obetajo nove uspehe v Pekingu.

Uradni protokol podpisovanja sporazuma je bil seveda tudi priložnost za sproščeno snidenje in klepet med »uniformiranimi« športniki ter njihovimi »delodajalci«. Med najstarejšimi po stažu v policijski uniformi je Mitja Petkovšek. »Zame je bila v trenutku, ko sem se moral odločiti med šolo in športom, zaposlitev odločilna. Brez nje takrat ne bi vztrajal v telovadnici, saj se športu ne bi mogel posvetiti stoodstotno. Brez službe zanesljivo danes ne bi bil to, kar sem,« se zdi svetovnemu prvaku na bradlji, da je bila služba zanj rešilna bilka. Za plavalca Petra Mankoča je delovna knjižica še zdaj edini stalni vir dohodka: »Za individualne športe je redno mesečno nakazilo, pa četudi je skromno, zelo pomembno,« je razložil in priznal, da bi v bazenu ostal tudi brez službe. D. L.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
novosti v2

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.