Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Z Merjaščevo potjo

Dnevnik - Vesna Levičnik: ... povezali 33 vrhov  | PD Ljubljana-Matica predstavlja

Z Merjaščevo potjo

Učenci in učitelji Osnovne šole Sostro so v začetku meseca izdali knjižico Merjaščeva pot, ki povezuje 33 vrhov v okolici šole. Celotna pot, ki je dolga slabih 80 kilometrov, se začne pri šoli in konča na skrajnem jugovzhodnem robu ljubljanske občine, na Kržareji pri Malem vrhu. V soboto so se v okviru gorniškega krožka skupaj podali na Dobrunski hrib.

Kljub soboti in za marsikaterega najstnika zgodnji uri so na dvorišču Osnovne šole Sostro zaspano prihajali najzgodnejši učenci. In bolj ko se je bližala ura zbora, bolj živahno je postajalo. Prišlo je tudi nekaj staršev, opremljenih s pohodnimi palicami in manjšimi nahrbtniki, prav tako dva simpatična psa. »Lahko se pohvalimo, da smo zagotovo ena redkih šol z najštevilnejšim gorniškim krožkom. Letos je vanj vključenih nekaj več kot sto otrok, za današnji izlet se jih je prijavilo 47, a vidim, da so prišli tudi neprijavljeni,« je na svoje planinske spremljevalce lahko ponosen vodja krožka Jože Drab, aktiven gornik od mladih let.

33 najzanimivejših vrhov

Ker je tudi njihove lani začrtane planinske poti virus omejil le na občino, so se lotili skupnega projekta - izdelali so knjižico Merjaščeva pot, ki so jo ob tej priložnosti tudi predstavili. »Ideja se je začela med osamitvijo na občine med koronaizolacijo, ko sem bil primoran, da ne hodim v visokogorje, predvsem v Julijce, ki so mi še posebno dragi. Omejen na okoliš sem se odločil, da ga raziščem. Zavzel sem vseh 240 ljubljanskih vrhov, tudi naš konec, in prišel na idejo, da bi jih opisal in označil. Skupaj s sodelavko Uršo Lužar in nadarjenimi učenci, ki so vključeni v krožek, smo v okviru projekta Mestne občine Ljubljana izdelali lesene table in jih namestili na 33 najzanimivejših vrhov, ki sem jih izbral sam,« je povedal Drab. Na tablicah so znak Osnovne šole Sostro, ime vrha in nadmorska višina, napis MOL in v desnem kotu zgoraj tudi simbol za vrh, ki ga pohodnik vriše v knjižico, v kateri je tudi opisanih vseh 33 poti. Vključno s karto na zadnji notranji platnici.

22 ur čiste hoje za povprečnega pohodnika

Ideja Merjaščeve poti je bila povezati vrhove v vezano pot, ki bi se začela pri centralni šoli in šla mimo vseh štirih podružničnih šol, OŠ Lipoglav, OŠ Besnica, OŠ Janče in OŠ Prežganje. Vse namreč stojijo na območju večjih vasi v hribovitem delu šolskega okoliša. »Treba je omeniti, da poti niso posebej označene, zato terjajo kanček orientacijskih sposobnosti in morda manjše priprave. Celotna pot, ki je dolga slabih 80 kilometrov in ima skupno okoli 3700 višinskih metrov vzpona, se začne pri šoli ter konča na skrajnem jugovzhodnem robu ljubljanske občine, na vrhu Kržareja pri Malem vrhu,« je povedal sogovornik in kot zanimivost izpostavil Janški hrib kot najvišji vrh. »Le šest metrov mu zmanjka do 800 metrov nadmorske višine,« pove Drab. Povprečen hodec bo za samo pot porabil 22 ur čiste hoje, brez daljših počitkov.

Čeprav je zahtevnost poti lahka, pa sogovornik kljub vsemu svetuje, da se nanjo pripravimo. Vezna pot je dolga, prav tako so posamezni odseki precej oddaljeni. »Če prehodimo del poti, je najbolje, da si predhodno uredimo prevoz nazaj na izhodišče. Avtobusne povezave (LPP 26) so redke, prav tako vozijo le med delovnikom,« je še povedal Drab, ki je iskreno priznal, da najlepšega vrha ne želi izpostaviti. »Zanimiv je Dobrunski hrib in pot naprej na Orle. Enega najlepših pogledov na Ljubljansko kotlino boste ujeli na Strmici (608 m), na jugovzhodnem delu. Malo naprej od vrha so domačini postavili leseno klop, kjer se odpira pogled na - kot smo z učenci poimenovali - ljubljansko Kamčatko. Lepi pogledi se odpirajo tudi s Kržareje (707 m) in Prežganjskega hriba (658 m).«

Image
In prav vsi ti opisi so zabeleženi v knjižici, ki jo vsaj za zdaj, s prostovoljnim prispevkom, dobite v tajništvu šole ali pri Drabu. »Denar bomo namenili končnemu izletu v septembru, ko bomo z učenci krožka - povabili bomo tudi učence lanskega devetega razreda, ki so pri nastajanju knjižice sodelovali, odšli za dva dni v Dolomite. Pripravljam odpravo na 3152 metrov visok hrib Piz Boe.« Sobotni pohod je kot starš opravil tudi Igor Koprivnikar, sicer predsednik četrtne skupnosti. »Veliko hodimo, pa vendar si nisem mislil, da imamo toliko hribov. Okoli 20, sem ugibal, ko sva se z Drabom pogovarjala o tem, ali bi podprli izdajo knjižice,« je povedal Koprivnikar in bil vesel, da so lahko pomagali. Na Cesti na Urh, do koder smo sledili pohodnikom, smo med zadnjimi ujeli tudi Mojco Eržen, predsednico Turističnega društva Zadvor, ki je v smehu pripomnila, da ima mladina res hud tempo. »Vedela sem, da imamo ogromno vrhov, predvsem s prijatelji pa najpogosteje skočim na Molnik. Zaradi merjascev - teh je na tem koncu res veliko, nekaj sem jih tudi srečala, ne hodim več sama,« je tik pred kapelo na Svetem Urhu še povedala Erženova in s tem tudi pojasnila, od kod ime Merjaščeva pot.

Celotna pot, ki je dolga slabih 80 kilometrov in ima skupno okoli 3700 višinskih metrov vzpona, se začne pri šoli ter konča na skrajnem jugovzhodnem robu ljubljanske občine, na Kržareji pri Malem vrhu.
Jože Drab, avtor knjižice Merjaščeva pot

Knjižico lahko dobite na OŠ Sostro pri učitelju Jožetu Drabu in v Informacijski pisarni PD Ljubljana-Matica.

Dnevnik, 15.11.2021
Z Merjaščevo potjo povezali 33 vrhov


PD Ljubljana-Matica, 10.11.2021

Image

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.