Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Zgodovinska vloga

GG/Jeseniške novice - : ... jeseniških skalašev

Zgodovinska vloga

Zaznamovali so stoletnico Turistovskega kluba Skala, ki je imel dejavno podružnico tudi na Jesenicah.

V Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani so na kolokviju z video povezavo obeležili častitljiv jubilej - stoletnico Turistovskega kluba Skala. Po prvi svetovni vojni so se takrat združili mladi, ki jim ni zadoščala le hoja po nadelanih poteh in gospodarska dejavnost planinske organizacije. Hoteli so več, mikale so jih previsne, še ne preplezane stene, alpsko smučanje in druge dejavnosti. Obdobje delovanja Skale je veljalo za eno najbolj vsestransko bogatih v slovenski planinski in gorniški zgodovini ter začetek organiziranega slovenskega alpinizma.

Pomemben prispevek k zgodovinski vlogi in velikim uspehom v osvajanju najzahtevnejših plezalnih smeri so dali člani jeseniške podružnice Skale, ki so jo ustanovili leta 1923 v gostilni Pri Kobalu. Leta 1924 so na Triglavu razvili svoj prapor Imeli so plezalni, zimskošportni, fotoamaterski in reševalni odsek. Eden vodilnih alpinistov takratnega časa je bil Joža Čop, pomembno so to obdobje zaznamovali še dr. Miha Potočnik, Andrej More, Maks Medja, Karel Korenini, Janez Krušic in drugi. Organizirali so sankaško tekmo v Planini pod Golico, smučarske tekme na Rožci, kjer so si postavili svojo kočo, ter triglavski smuk. Nekdanji skalaši so po drugi svetovni vojni ustanovili Alpinistični odsek Jesenice.

Na kolokviju so ugledni strokovnjaki in zgodovinarji z različnih področij in drugi gostje iz več zornih kotov osvetlili takratno delovanje skalašev. Zgodovinar in raziskovalec dr. Peter Mikša s Filozofske fakultete v Ljubljani je v uvodnem obsežnem prispevku predstavil takratne viharne vojne čase in vlogo skalašev za kasnejšo slovensko alpinistično in gorniško zgodovino. Kustosinja v muzeju Saša Mesec je v imenu več avtorjev predstavila ženski alpinizem med obema vojnama, v nadaljevanju so sledili prispevki o Pavli Jesih, skalaški kraljici, Henriku Tumi, Rudolfu Badjuri, Janku Ravniku in drugih članih.

Ob jubileju skalašev so v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani ponovno postavili na ogled razstavo z naslovom Trden kakor skala, ki jo je avtorica kustosinja Elizabeta Gradnik s sodelavci pripravila ob devetdesetletnici Skale. Poleg tega imajo v muzeju veliko gradiva o skalaših, ki si ga obiskovalci lahko ogledajo v okviru stalnih zbirk. Povsod je poudarjena velika vloga jeseniške podružnice.

GG/Jeseniške novice, 12.02.2021
Zgodovinska vloga jeseniških skalašev

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.